Öğrenci Projeleri

Ipad (Elektronik Kitap) Kütüphanesi

Tarih: Haziran 2011
Proje Hakkında


Galata'nın tarihi dokusunu bozmayan ve yalnızca elektronik kitapların olacağı bir kütüphane tasarlandı. Eğimli arazi çok iyi analiz edilerek birçok maket ve bilgisayar modellemelerinden sonra arsanın topoğrafik yapısı değiştirilmeden bina yerleştirildi. Binanın dışarda 2 adet cam kütlesi bulunuyor. Bunlar ana binaya giriş ve kafe.

Ana binanın içinde konferans salonları, çalışma salonları ve kütüphaneler bulunuyor. Tarihi dokuyu bozmamak için şeffaflık esas alındı. Galata kulesiyle yarışmaması için, binanın %80'i toprak altına alınarak sadece giriş ve kafe toprak üzerinde bırakıldı. Galata'nın insan trafiğini rahatlatmak için küçük bir meydan yapıldı. Bina içerisine galeri boşluklarıyla ışık alındı.

Projede camlar, kendi enerjisini üretebilir durumdaki yarı geçirgen fotovoltaik panellerden tercih edildi. Proje, geleceğe yönelik, doğa dostu ve çekiciliğiyle Galata Kulesi'nin yanına yakışır bir bina olarak tasarlandı.

Ipad (Elektronik Kitap) Kütüphanesi
Ipad (Elektronik Kitap) Kütüphanesi
Öğrenci Projeleri Arşivi
Dönem içinde yayınlanan projelerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz proje başlığını listeden seçiniz.