Proje

Mutfak Sanatları Okulu

Tarih: Ocak 2011
Proje Hakkında

Fotoğraf: Garcia Luis

Meksika'da Baja California'da bulunan ve Tijuana sınırları içinde yer alan Mutfak Sanatları Okulu'nu tam olarak tanımlayan  ve projenin gereksinimlerine cevap ararken tüm ihtiyaç duyulan kelimeler temizlik ile düzen. İlk bakışta yeri bilmeyen bir yabancı yapı için profesyonel aşçılık okulu olduğu hariç herhangi bir şey söyleyebilir. Beton, çelik, dokulu ahşap, cam ve metal strüktür gbii malzemelerin bünyesinde birleştiği ana karakter olarak işlevlenen yapı bu iki hacmin içinde yer alıyor. 

Yapı çevresiyle çok da iç içe olmadığı için bu iki hacim birbirlerine yüzlerini dönerek bir geçiş alanı yaratıyor ve buna büyük meydan deniyor. Hacimlerden daha büyük olanı idari ofisleri, sınıfları, kütüphaneyi ve şarap mahzenini içeriyor. Pişirme istasyonlarının bulunduğu ikinci ana hacimle plaza arasında diğer atölyelerde olduğu gibi mutlak şeffaflık bulunuyor.

Inés Moisset, "Aynı anda hem arada, hem içeride hem de dışarıda bulunuyoruz" diyor. Öğrencilerin profesörlerinin çalışmalarını gözlemlemleyebildiği, içinde kafeterya ve oditoryumu barındıran üçüncü bir hacim de mevcut.

Graciastudio sadece işlevsellik ve estetik çözüme ulaştıkları için değil, ama her projede yaratıcılıklarını kullanıp düşük maliyetli, yeni teknolojiler ve yerel malzemelerin kullanımı ile katkı sağlayan yenilikçi bir mimariye çevirmeyi başarıyor.Mutfak Sanatları Okulu
Mutfak Sanatları Okulu
Proje Arşivi
Dönem içinde yayınlanan projelerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz proje başlığını listeden seçiniz.