Proje

Garibaldi Kuleleri

Tarih: Ekim 2010
Ana SayfaProjenin Yeri:
Piazza Freud, Milan

İşveren: Beni Stabili

Projenin İşlevi: İş Merkezi

Tasarım Ekibi: Progetto CMR
Massimo Roj

Projenin Bitiş Tarihi: (B Kulesi) 2010

Brüt Taban Alanı:
35.000 m2

Teknoloji, Biçim ve Gelenek: Milan'ın Yenileştirme Süreci

Yıllarca Garibaldi Cumhuriyeti olarak bilinen Milan'ın bu bölgesi, alanın yeni bir tasarım ile mahalleye dönüştüren ve iletişim ile yaratıcılığa ev sahipliği yapan bu proje ile iyileştirilmeye başlanarak hayata döndürülüyor.

1980'lerin sonu, 1990'ların başında hemen bitişiğindeki tren istasyonunu besleyen bir tesis olarak inşa edilen Garibaldi İş Merkezi, yıllar boyunca Milan'ın kentsel peyzajına sürülen kara bir leke görünümündeydi. Ancak iki kulenin inşaası tamamlandıktan sonra kentin her noktasından görülen bir nirengi noktası haline gelecek.

"Garibaldi Mahallesi", Porta Nuova ve Isola Mahallesi arasını bağlayan bir kilit yerleşim olarak Milan'ın bu kısmını yeniden canlandırma ve bütünleştirme güdüsünün arkasındaki gücü temsil ediyor.

Beni Stabili'nin sahibi olduğu ve inşasına 2007'de başlanan Garibaldi Kuleleri'nin yeniden değerlendirilme projesi Progetto CMR'den Mimar Massimo Roj'un tasarım konseptiyle birkaç aşamada uygulanıyor, "B Kulesi"nden başlayarak, "A Kulesi"ne geçmeden hemen önce kulelerin yerle buluştuğu arayüzeyin ve çevresinin gelişiminin tamamlanması gerekiyor.

Birbirinden ayrı 24 katıyla bu iki kule, yenilenebilir kaynaklardan gelen enerji üretim sistemleri tesisatına ağırlık veren yeşil kuleler konusunda İtalya'nın ilk örneği oldu.

- Yaz - kış iklimlendirme sistemi enerji üretmek için jeotermal zemin suyunu kullanıyor.

- Kulelerin güney cepheleri boyunca bulunan tesisatta yapıların kendi elektriğini üretmesi için güneş panelleri bulunuyor.

- Her katta bulunan biyoilkimsel seralar enerji tüketimini düşürüyor.

- Güneş kollektörleri kendi sıcak suyunu üretmek amacıyla yapıların çatılarına yerleştiriliyor.

- Çatılara konan birer tank tuvalet sifonlarında kullanılmak üzere yağmur sularını topluyor.

- Sıhhi tesisat atımı için güneş bacaları bulunuyor.

Ana cepheler eğimin farklı dört açısı nedeniyle aslında çok kenarlı. Güneşte sanki elmasmış gibi parlıyor. Gelişmiş teknolojiye rağmen iç mekanın havasını ileri derecede kontrol eden karşılıklı havalandırmayı sağlayan hücrelerden oluşturuyor. Doğal taş duvarlar yapılara zarafet ve ağırbaşlılık veriyor. İncelerek yükselen cam yüzeyler ise kuleleri aydınlatıyor ve aerodinamik kazandırken destekli çatı ise Milan'ın 1950'lerdeki rasyonel yapılarını hatırlatıyor.

Garibaldi Kuleleri
Garibaldi Kuleleri
Proje Arşivi
Dönem içinde yayınlanan projelerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz proje başlığını listeden seçiniz.