Sanat

Berlin’de çağdaş Türk sanatı ofisi

Tarih: 3 Kasım 2008 Kaynak: Hürriyet
Bir hayal olmaktan çıkıyor artık çağdaş Türk sanatının dünyada tanınması ve ilgi görmesi.

Yoksa ünlü müzayede evi Sodheby’s bunun için ayrı bir müzayede düzenler miydi hiç? Evet, yanlış duymadınız; 4 Mart’ta çağdaş sanatçılarımız ciddi anlamda dünya sanat piyasasına sunulacak.

Gerçi karamsar bir hava da yok değil, ilk defa böyle bir şans kapımızı çalıyor ve o da bütün dünyanın ekonomik krizle boğuştuğu bir döneme denk geliyor.

Karamsarlığa kapılıp içimize kapanacak değiliz ya.

Yıllardır İstanbul çağdaş sanat fuarı düzenleyen Contemporary İstanbul ekibi krize falan pabuç bırakmak niyetinde değil mesela.

19 Ekim’de sona eren Contemporary İstanbul 2008’in değerlendirildiği bir toplantıya katıldım. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ve Direktör Emin Mahir Balcıoğlu önümüzdeki yıllara ait planlarını anlattılar.

İlk işleri Berlin’de bir büro açmak olacakmış. Contemporary İstanbul’un bütün Avrupa ilişkileri buradan yürütülecek. Sanat alıcısının ilgisini Türkiye’ye çekmek için yapılan önemli bir yatırım bu. Önümüzdeki yıl aynı zamanda İstanbul ve Berlin’in kardeş şehir oluşlarının yirminci yılı kutlanacakmış. Bu anlamda da bir dizi etkinlik düzenlenecek.

11 Milyon 500 Bin YTL''lik Satış Yapıldı
Gelelim Contemporary 2008’in değerlendirmesine. Etkinliği bu yıl 48 bin kişi ziyaret etmiş, bunların 14 bini öğrenci. Sergilenen eserlerin liste fiyatının tutarı 21 milyon 500 bin YTL. Satışa sunulan eserlerin yüzde 56’sı alıcı bulmuş. Bu da yaklaşık 11 milyon 500 bin YTL ediyor. İyi bir rakam bu da. Ali Güreli’ye göre kriz eğer bir hafta önce patlasaydı bu satışın gerçekleşmesi zor olurdu.

Bu arada Burhan Doğançay’ın Milaslı lastik tamircisi Kemal Ada’nın dükkanından esinlenerek hazırladığı eseri Stonewall’a 1 milyon dolar fiyat koyması çok konuşulmuştu. Eser satılmadı, amaç da zaten bir çağdaş Türk sanatçının eserinin bu kadar edebileceğine dikkat çekmekti.

Doğançay böylece amacına ulaşmış oldu.

Stonewaal’a 1 milyon dolar veren çıkmasa da Contemporary 2008’in en çok satan sanatçısı oldu gene de. Maçka Mezat’ta 8 parçalık eserinin etiket fiyatı 800 bin dolardı. Onlar satıldı. Duyduğuma göre Zara Grubu satın almış o eserleri. Sergilenen diğer eserlerinin de çoğu satılmış.

İstanbul''un Vesikalığı Çekilecek
İstanbul’da yaşayanlar aralık ayında poz vermeye hazır olsunlar. Çünkü Contemporary İstanbul’un etkinliklerinden biri olarak ünlü sanatçı Alexander Berg One Shot projesini bu kez İstanbul’da gerçekleştirecek.

2006’da New York’ta Times Meydanı’nda ilk kez yaptığı bu çalışmada Berg yoldan geçenlerin vesikalık fotoğraflarını çekti. 850 kadar kişiyi bu şekilde fotoğraflayan sanatçı sonra bunun bir sergisini yaptı.

Yaptığı iş öylesine ilgi gördü ki bir sonraki yıl aynı projeyi gerçekleştirmesi için Pekin’e davet edildi.

Şimdi aynı işi İstanbul’da yapacak ve bu fotoğraflar daha sonra sergilenecek.

Yani tanımadığınız biri Taksim meydanında tutup vesikalığınızı çekmeye çalışırsa sakın şaşırmayın ve adama saldırmayın. Bu İstanbul’un yüzlerinden biri olma şansı demek çünkü.
Sanat
Takvim
<<Ağustos 2019>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.