Sanat

"Akvaryum" Karikatür Sergisi, 23 Kasım''da Açılıyor

Tarih: 10 Kasım 2008

İzel Rozental’in “Akvaryum” adlı karikatür sergisi, Schneidertempel Sanat Merkezi’nde 23 Kasım 2008 tarihinde açılıyor.

Sanatçı, son yıllarda çeşitli yayın organları ve uluslararası sergiler için çizmiş olduğu siyasi ve toplumsal karikatürlerini 6 ayrı konu başlığı altında topladı. “Avrupalılar” , “Ötekiler” , “Çevreciler” , “Demokratlar” , “Savaşçılar”, “Teröristler” diye adlandırılan bölümlerde, son yıllarda ülkemizi de yakından ilgilendiren evrensel sorunlar,karikatürcünün yalın mizahi çizgileriyle irdeleniyor.

Schneidertempel Sanat Merkezi’nde sergilenmeye başlayacak olan karikatürler, aynı zamanda iki dilde yayınlanan “Akvaryum” adlı karikatür albümüyle ilgilenenlere sunulacak.Kitabın önsözünü kaleme alan akademisyen - yazar Mehmet Ali Kılıçbay, İzel Rozental’in karikatür ve mizah anlayışını şu cümlelerle betimliyor:

“Arka planda derin bir düşünme eylemi, ön planda azami tasarruf ölçütü içinde müthiş bir ifade zenginliği. Tek bir karikatürü bütün bu söylenenleri doğrulamaya yeterlidir. “Avrupalı” adını taşıyan inanılmaz karikatüründe, İzel Rozental, siyah önlüklü bir çocuk çizmiş, çocuk “Avrupalıyım, Doğruyum, Çalışkanım” diyor. Bu karikatür -kesinlikle öyle- ancak bir dönemlik sosyoloji dersinde anlatılabilecek şeyleri “bir kalemde” söylüyor. Üstelik bu dersin iktisat ve tarih tarafından da desteklenmesi gerekiyor. Ya karanlık içindeki balıkların, korkularını yenmek için “ışık göründü” derlerken, bunun aslında bir kedinin gözleri olması? Hayatlar akıp gidiyor, sonra her yer karanlık! Geride imzalar kalıyor, onlar da tek tük. Bu kitapta büyük bir imzayı göreceksiniz ve onunla aynı ülkenin çocuğu olmaktan ötürü sevineceksiniz.”

Sanat
Takvim
<<Eylül 2019>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.