reklam

05 Ekim 2002 Cumartesi
Ana Sayfa
>
Haberler

Konak böyle olacak

Konak Meydanı Kentsel Tasarım Projesi'ni tanıtan Başkan Piriştina, "İddia ediyorum ki, dünyanın sayılı merkezlerinden biri olacak" dedi.

İstanbul'daki Sultanahmet Meydanı düzenleme projesinin altında imzası bulunan mimar Ersen Gürsel tarafından hazırlanan proje, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina tarafından açıklandı. Projede, Konak Meydanı'nın en iyi şekilde kullanımının hedeflendiğini belirten Piriştina şu bilgileri verdi:
"Türkiye'nin en büyüklerinden birisi olan ve yaklaşık 200 bin m2 alanı kaplayan meydanın projesinin hazırlanması sırasında Büyükşehir'deki çalışma arkadaşlarımızın yanısıra sivil toplum örgütlerine ve ilgili odaların görüşlerine hatta ve hatta geçmiş tarihlerde Konak Meydanıyla ilgili proje hazırlayıp çalışma yapan kişilerle de görüştük. Bu proje varolan eldeki mevcut yapıya göre geliştirildi. İddia ediyorum ki proje tamamlandığında Konak Meydanı Türkiye'nin hatta dünyanın sayılı meydanları arasındaki yerini alacaktır"

6 ayda tamamlanır
Projenin 3 aşamada ele alınacağını ifade eden Piriştina, şöyle devam etti:
"Üçüncü aşama meydana üçüncü bir boyut katacak. Burada Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayına ihtiyaç var. Bu aşama Konak Pier'le meydanın bir bölümünden başlayan ahşap köprünün inşası, viyadüklerin bulunduğu alandaki amfitiyatro ve Hasan Tahsin Heykeli'nin yerinin değiştirilmesine ilişkin düzenlemeleri içeriyor. Diğer etaplar altyapı, aydınlatma, zemin döşemeleri gibi çalışmaları içeriyor. İlk 2 etap 6 içinde tamamlanacak. 3. etap için seneye yaz aylarında önemli bir aşamaya geliriz. İlk iki etabın ihalesini en kısa sürede tamamlayacağız."
Projenin birinci aşaması için 1.8 trilyon, ikinci aşama içinse 3.4 trilyon liralık keşif bedeli belirlendi.

Mimar Ersen Gürsel: 24 saat yaşatacağız
Meydanı, 8 değil, 24 saat yaşayan, aktivitelerin yoğun olduğu bir mekan olarak düşündük. Konak'la ilgili yazılan tüm kitapları okuduk, basında çıkan haberleri süzgeçten geçirdik. Ekip çalışmasının ürünü olan projenin en önemli çıkış noktası denizle insanı buluşturmaktı. Meydanı hiçbir yapı yapmaksızın nasıl değerlendirebiliriz arayışına girdik. 200 bin m2 alanın 80 bin m2'sini park ve yeşil alan olarak değerlendirmeyi düşündük. Metro istasyon girişlerindeki açık alanı gölgeliklerle, yaşayan bir sergi alanı olarak tanımladık. Konak Pier'i meydanla ilişkilendirmek amacıyla 110 m'lik ahşap köprü planladık. Viyadüklerin bulunduğu alanda da 2500 oturma kapasiteli amfi tiyatro ile 500 araç kapasiteli bir düzenlemeye gittik. Sadece mevcut verilerin değerlendirilmesiyle sonuçlanmış bir alan düşündük."

Üç etaplı proje
Eski Konak Meydanı, Cumhuriyet Bulvarı ve yeşil alanlar olarak 3 etabı içeren proje kapsamında;

Yaya akışı, yaya geçişi ile rıhtıma, Gümrük İskele Meydanı'na aktarılacak.

Hükümet Konağı ve bitişiğindeki kamu hizmet binalarının önündeki açık alanlar yeniden düzenlenecek.

Kemeraltı girişinde iskeleden gelen ana yaya akışının da bağlandığı küçük bir meydan daha düzenlenecek. Yıkılan Sarıkışla alanı park olarak düzenlenecek.

Sarıkışladan kalan boşluk sanat sokağı olarak düzenlenecek.

Metro istasyonunun devamı olan ve yeraltında kalan kapalı mekanda Zaman Tüneli Müzesi oluşturulacak.

Taşıt yolunun üzerindeki üst geçit iskeleye bağlanan ana yaya güzergahını oluşturacak.

Tepenin denize bakan yamacına konser ve gösterilerin yeralacağı anfi tiyatro ve cafe inşaa edilecek.

Konak Pier'den viyadüklere kadar olan bölümde deniz kıyısında yürüyüş yolu olarak bırakılacak alan olağanüstü durumlarda emergency yol olarak kullanılabilecek.
Yeni Asır

 

Ekim 2002 Arşivi

pt sl çr pr cm ct pz
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
diğer aylar için tıklayın

Konut Alanlarının Değişen ve Değişmeyen Yüzü' nü tartışıyoruz.

Forum'da başlayan tartışmaya şimdi katılmak için tıklayın.  Tartışma 24 Eylül'de Deneme Bilim Merkezi' nde davetli konuşmacılar ile son bulacak.

Yönetici: İhsan Bilgin
Konuşmacılar:
Yiğit Gülöksüz, Murat Güvenç, Hakan Kodal, Nevzat Sayın, Yıldız Sey, Levent Turan, Han Tümertekin


Philips Armatür'ün katkılarıyla

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz