reklam

23 Temmuz 2003 Çarşamba
Ana Sayfa > Haberler

Sırp'tan tarih katliamı ! Belgrad'daki 240 camiden sadece biri ayakta kaldı

Belgrad’da Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma 240 adet cami, Sırplar tarafından tamamen yok edildi. Tarihî camilerin yanı sıra hanlar, katarlar ve hamamlar da yok edilen binalar ve mekanlar arasında. Sırplar’ın uygulamaları sebebiyle bundan 500 yıl önce Türkler’in oturduğu yerlerden, yaptırdığı eserlerden bir iz bile kalmamış durumda. Tarihi kayıtlara geçen 240 adet caminin ortak noktası, şimdi hepsinin sadece isimlerinin kalmış olması. Bu camiler ya Sırplar tarafından yıkıldı, ya da bakımsızlıktan çöktü.

Balkanlar’da Türk ve Osmanlı Kültürü ve târihî eserlerin tek tek tespitine çalışan ve bu konuda çeşitli kitapları yayınlanan Kosovalı Savcı Altay Suroy Recepoğlu’nun yakında çıkaracağı kitabının içinde, Belgrad bölgesinde yer alan tüm tarihî camilerin, anıt fişlerini, çizimlerini ve kayıtlarını ortaya koyuyor. Çalışmanın tamamlanmasıyla kaybedilen tarih hazinesine ışık tutulacak. Tek tek belgeleriyle yapılan araştırmada; 346 yıl Osmanlı hakimiyeti altında kalan Belgrad’da bu dönem içinde 240 cami, 270 medrese, 10 hamam, 26 çeşmenin yapıldığı tesbit edildi.

Şehirdeki tahribat
Belgrad’daki camilerden günümüzde sadece bir tanesi ayakta kaldı. Diğerlerini tahrip ettiler. Diğer Osmanlı mimari eserleri de tahrip edildi. Camiler dışında sosyal amaçla kurulmuş hamamlar, saat kuleleri, çeşmeler, medreseler bile bu tahrip çalışmasından nasibini aldı. Müslüman mezarlıkları yerle bir edildi. İslam sanat eseri olan mezar taşları bile doğrandı. Osmanlı idaresinin çekilmesinden sonra, Müslüman halkı göçe zorladılar. Müslüman halk bulunmasına rağmen, Sırbistan’da yaşayan Müslümanları etrafına toplayan Belgrad Müftülüğü’ne yeni cami inşaat izni verilmiyor. Belgrad’da halen 50 İslâm ülkesinin temsilciliği bulunuyor, şehirde Müslüman nüfusu kalabalık olduğundan ayakta kalan tek camiye gelenler namaz kılmak için yer bulamıyor. Müftülüğün resmi makamlara yeni cami yapmak için başvuruları olumsuz sonuçlanıyor.

Parlamento binası
Belgrad’da şimdiki bilinen parlamento binasının yerinde, eskiden Battal Camii yer alıyordu. Battal Camii ve etrafındaki geniş alanda bulunan mezarlar da tahrip edildi. Belgrad, Kosova Meydan Savaşı’ndan sonra 1521 yılında ilk defa Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman döneminde fethedildi. İslam’a doğru olan büyük yönelişle, bölgede çok sayıda camiler, saraylar, hanlar, hamamlar bırakıldı. Bu eserlerin bir bölümü varlığını Avusturya-Macar İmparatorluğu’nun Belgrad’a saldırması sonucu yıkıldı. Bir kısmı ayakta kalmayı başardı. Ancak bu dönemin sonunda bütün eserler birer birer ortadan kaldırıldı.

Depoya çevirdiler
Sırplar, Seyyid Hasan Paşa Camii’ni 1878 yılında minaresini yıkıp cami binasını silâh deposu olarak kullandılar. Cami Birinci Dünya Savaşı’nda yıkıldı.
Sultan Süleyman Camii 1521 yılında inşa edilmesine rağmen 1717 yılında Belgrad’ı ele geçiren Avusturya Ordusu tarafından yıktırılmıştır.
Mehmet Ağa Camii, 1660 yılında Evliya Çelebi tarafından kaydedilmiş ve 1860 tarihli Osmanlı haritasında yer almıştır.
Sultan Mahmut Camii’nin 1876 yılında minaresi yıktırılıp binası askerî hastahâne olarak kullanılmıştır. Mühimmat deposuna dönüştürülen cami, cephanelerin infilâk etmesiyle tahrip olmuştur.
Türkiye

 

Temmuz 2003 Arşivi

pt sl çr pr cm ct pz
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
diğer aylar için tıklayın

Etkinlik

Mimarlık Vakfı Enstitüsü Uluslararası Yaz Okulu IV 
İstanbul 2003

12 Temmuz - 9 Ağustos 2003 Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz