reklam

15 Aralık 2003 Pazartesi 
Ana Sayfa > Haberler

Belediye Sarayı'nın Mimarı Nevzat Erol vefat etti

Belediye Sarayı'nın mimarı Nevzat Erol vefat ettiSaraçhane'de bulunan Büyükşehir Belediye Sarayı'nın mimarı Yüksek Mimar Mehmet Nevzat Erol vefat etti. Nevzat Erol'un cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'de bulunan Belediye Sarayı'nın mimarı Yüksek Mimar Mehmet Nevzat Erol vefat etti.

Mehmet Nevzat Erol'un cenazesi, 13 Aralık Cumartesi günü öğle namazını müteakip Levent Camii'nden kaldırılarak Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Belediye Sarayı binası, Saraçhane Parkı'nın karşısındaki tarihi ''Suriçi'' bölgesine hakim bir noktada, 1953'te açılan yarışmanın birincisi Yüksek Mimar Nevzat Erol'un projesiyle inşa edildi.

Saraçhane Belediye Sarayı
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin halen çalışmalarını sürdürdüğü Belediye Sarayı, 1953 yılında bir ulusal yarışma sonucunda birincilik alan mimar Nevzat Erol'un projesine göre yapılmıştır. Proje, yapımı aynı yıllara rastlayan İstanbul Hilton Oteli ile birlikte, uluslararası üslubun Türk mimarlığına yansıdığı ilk örneklerden biridir.

Bu yönüyle, belediye sarayı binası Türkiye mimarlığının gelişim sürecinde önemli bir dönüşümün işareti sayılmaktadır.

Belediye Sarayı iki ana kütleden oluşmaktadır. Yüksek ve dikdörtgenler prizması biçimindeki büro kitlesi ve yine yatık bir dikdörtgen prizma olan, başkanlık ve toplantı hacimlerine ayrılmış kitle.

Başkanlık bölümü, başkanlık dairesi, büro hacimleri, encümen odaları, toplantı ve sergi salonlarından oluşan ve büro bölümünden daha farklı olarak törensel kullanıma da yönelik olan bir düzenlemeye sahiptir. Bu bölümün üstünde, toplantı salonunu işaret eden ve çapraz tonoz biçiminde, hiperbolik bir eğrisel örtü vardır. Proje sahibi, bu örtü biçimini, karşısında bulunan Şehzade Camii'nin örtü sistemine atıf yapan bir tasarım olarak tanımlamıştır.

Belediye Sarayı, abartılı olmayan mimarisi ile inşa edildiği tarihi çevreyle doğrudan ilişki kurmayan, ancak onu geriye de itmeyen modernist bir uygulamadır.

Belediye Sarayı'nın inşaat alanında, temel kazıları sırasında Roma ve Bizans dönemlerine ait mozaiklere ve Bizans döneminden kalma duvar kalıntılarına rastlanmıştır. Bu mozaikler, halen İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde bulunmaktadır.
İBB

 

Aralık 2003 Arşivi

pt sl çr pr cm ct pz
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
diğer aylar için tıklayın

Platform

"Küreselleşme ve Mimarlık" tartışılıyor.

Forum'da başlayan tartışmaya şimdi katılmak için tıklayın. Tartışma 18 Aralık'da İTÜ Mimarlık Fakültesi 109 No'lu Salon'da davetli konuşmacılar ile son bulacak.

Yönetici: Süha Özkan
Konuşmacılar:
Cengiz Bektaş, Mehmet Konuralp, Ömer Madra, Murat Tabanlıoğlu

Lamp 83' ün katkılarıyla

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz