reklam

02 Mart 2004 Salı
Ana Sayfa > Haberler

‘Neon’ lambalar ile tasarruf

Türkiye’de yeni bir teknik olan neon lambalıaydınlatma, işyerlerinde önemli oranda enerji tasarrufu sağlıyor.

Neon sistemi, 30 floresanın yapacağı aydınlatmayı, 3 floresanın harcadığı enerjiyi tüketerek yapabiliyor.

Türkiye’de yeni bir ışıklandırma tekniği olan “neon” lambalar yardımıyla sağlanan aydınlatma sisteminin, büyük oranda enerji tasarrufu sağladığı bildirildi.
Eğlence yerlerinden bilbordlara, mağazalardan alışveriş merkezlerine kadar çok sayıda mekanda kullanılması kaçınılmaz olan yoğun aydınlatma, firmalar ve işyerleri için çok büyük bir gider anlamına geliyor. Her alanda olduğu gibi aydınlatma teknolojilerinde de maliyeti minimum seviyelere indiren gelişmeler, işyerini aydınlatmaya önemli bütçeler ayıran firma ve işyerlerinin yardımına yetişiyor.

Yeni Neon Tekniği Tasarruf Sağlıyor
Konya’da faaliyet gösteren bir aydınlatma firmasının sahibi Mustafa Sakman, yüksek tasarruflu olmasıyla bilinen ve eskiden sadece çok lüks işyerlerince kullanılan neon sisteminin, artık küçük bütçeli işyeri sahiplerince de rahatlıkla kullanılabilir hale geldiğini söyledi. Neon olarak bilinen aydınlatma sisteminin, 220 volt gücünde gelen elektriğin, bir trafo yardımıyla 12 bin volta çıkarılması ve neon gazının ışıması yardımıyla gerçekleştiğini belirten Sakman, “Yeni bulunan neon tekniği, sağladığı tasarruf nedeniyle ülkemizde çığır açacağa benziyor. Türkiye’de henüz sadece büyük şehirlerde talep gören neon aydınlatmanın, kısa süre içinde mahalle bakkallarında bile kullanılacağını tahmin ediyoruz” dedi.

3 Ayda Kendini Amorti Ediyor
Bu sistemde yaklaşık 80 milyon liraya satılan bir güçlendirici yardımıyla 16 metre uzunluğunda ya da eşdeğer genişlikte, istenilen her türlü aydınlatmanın yapılabildiğini vurgulayan Sakman, şunları kaydetti: “Klasik yöntemle aydınlatma için 30 floresan kullanması gereken bir işyeri, neon kullandığı takdirde, aynı aydınlatmayı 3 floresanın harcadığı elektriği tüketerek yapabiliyor. Bu sistemin kurulması için harcanan para, 3 ay içinde kendini rahatlıkla amorti ediyor. Aylık elektrik harcaması ise yaklaşık 3 milyon lirayı geçmiyor.”

Sakman, güçlendiriciden lambaya varıncaya kadar her şeyi yerli üretim olan neonlu aydınlatma sisteminin ortalama 20 yıl sorun çıkarmadan kullanılabildiğini ifade ederek, 15 metrelik bir alanın aydınlatılmasının maliyetinin işçilik dahil 400 ile 600 milyon lira arasında değiştiğini sözlerine ekledi.
NTVMSNBC

 

Mart 2004 Arşivi

pt sl çr pr cm ct pz
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
diğer aylar için tıklayın

ARKIMEET

ARKIMEET Konferans Serisinin davetlisi olarak,  Ben van Berkel 16 Mart 2004 Saat: 19:00'da Askeri Müze Kültür Sitesi Büyük Konferans Salonu'nda konferans verecek.

Davetiye için tıklayın.

 


Philips Armatür'ün katkılarıyla

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz