reklam

26 Ağustos 2004 Perşembe
Ana Sayfa > Haberler

Dünyanın önemli tarihi eserleri

İtalya'nın önde gelen gazetelerinden La Repubblica 19 Ağustos 2004 tarihinde yayınladığı Viaggi di Repubblica dergisinde "Dünyanın 100 önemli tarihi eseri S.O.S. veriyor" başlığını ana tema olarak ele almış. Çok iyi biliyoruz ki, "S.O.S." acil tehlike halinde verilen imdat sinyali anlamına geliyor.

Viaggi di Repubblica dergisi bugün dünyada risk altında bulunan 100 tarihi eseri ve antik kalıntıları gündeme getiriyor. Derginin kapağında Selçuk'ta Efes Harabeleri'nde bulunan Celsus Kütüphanesi'nin fotoğrafı da yer alıyor.

Ege'de Bulunanlar
Bu tarihi eserler arasında yıkılanlar ve kaybolmaya yüz tutanlar da var. Ayrıca başka ülkelere kaçırılan tarihi eserler konusu da çok önemli. Ancak dergi bu sayısında onlardan söz etmiyor.

Dünyada risk altında bulunan 100 önemli tarihi eserler arasında Türkiye'dekilerden de örnekler veriliyor. Selçuk'ta Efes Harabeleri, İzmir'de Kemeraltı Sinagogları, Ankara'da Augusto Tapınağı, İstanbul'da Küçük Ayasofya Camii ve Kariye Müzesi risk altında bulunan dünyanın önemli tarihi eserleri arasında gösteriliyor.

Risk altında bulunan öteki ülkelerdeki tarihi eserler arasında Çin'de Çin Seddi, Mısır'da Tebe Tapınağı, Güney Afrika'da Namaqualand Ulusal Parkı, Suriye'de Bosra Antik Roma Şehri, Meksika'da Quetzcalcoati Tapınağı da var.

Risk altında olduğu belirtilen dünyanın önemli tarihi eserlerinin bir kısmı Amerika, Japonya, İngiltere, Kanada, İtalya ve Avusturalya gibi ülkelerde de bulunuyor. Bu da gösteriyor ki tarihi eserlerin korunması konusu bugün dünyanın önemli bir sorunu haline gelmiş. Bu ortak sorunun çözümü için çaba harcamak gerekiyor.

Bir ülkede bulunan tarihi eserler ve antik kalıntılar tüm dünya ülkelerine bilgi ve kültür kaynağı oluşturuyor. Tarihi eserleri bulunduğu ortamda, aslına yakın yenilme ve bakım işlemler ile dünyanın hizmetine sunmalıyız. Bu değerli kültür mirasından tüm dünya ülkelerinin yararlanabilmesi için uluslararası mali destek fonlarına ihtiyaç var. Uluslararası tarihi eser kaçakçılığını önlemek için de bu zorunlu.

Turizm Potansiyeli
Çevremizdeki tarihi eserleri değerli bir kültür mirası olarak görmek ve onlara sahip çıkmak zorundayız. Tarihi eserler aynı zamanda uluslararası turizmi ve ticaret hayatını canlandıran bir özelliğe sahip.

Türkiye'nin sahip olduğu tarihi ve doğal varlıklar henüz dünya ülkelerine yeterince tanıtılmış değil. Türkiye tarihi ve doğal varlıklarını, uluslararası kriterlere uygun altyapı yatırımlarını da tamamlayarak, dünyaya tanıtmak zorunda.

Yurtdışında dünyaca ün yapmış tarihi ve turistik yerleri gezip gördükçe başta Ege Bölgesi olmak üzere ülkemizdeki turizm potansiyelinin çok daha fazla olduğunu daha iyi anlıyoruz. Bu potansiyelin daha iyi değerlendirilmesini ve ekonomimize güç katmasını sağlamalıyız.
Yeni Asır - Şener Muter

 

Ağustos 2004 Arşivi

pt sl çr pr cm ct pz
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
diğer aylar için tıklayın

Koruma, restorasyon, sanat tarihi ve arkeoloji sorunlarını, düşüncelerinizi Koruma ve Restorasyon forumuna yazabilirsiniz. 

Arkitera.com/forum

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz