reklam

06 Aralık 2004 Pazartesi
Ana Sayfa > Haberler

Hazine arazileri kiracıların olacak

Hazine'den irtifak hakkı yoluyla alınan araziler üzerinde kurulan otel, tatil köyü, üniversite ve özel hastaneler, bu taşınmazları devletten kiralayan kişi ya da kuruluşlara satılıyor. Maliye Bakanlığı'nın yayımladığı ve Hazine'ye ait taşınmaz malların değerlendirilmesine ilişkin Milli Emlak Genel Tebliği, irtifak hakkı ile devletten 49 yıllığına kadar sürelerle kiralanan ve üzerlerinde çeşitli tesisler inşa edilen taşınmazların satışına da imkan tanıdı.

Düzenleme çerçevesinde Hazine taşınmazları üzerine eğitim, sağlık ve turizm tesisi inşa edenler, istemeleri halinde rayiç bedel üzerinden bu taşınmazlara tümüyle sahip olabilecek. Ancak, satış için irtifak hakkı tesis ettirilen alan üzerindeki yatırımların tamamlanmış olması şartı aranacak. Orman Yasasına tabi alanlar üzerinde inşa edilmiş tesisler ise satış kapsamı dışında tutulacak.

Yatırımın tamamlanması şart
Antalya-Belek, Antalya-Beldibi ve Muğla-Fethiye başta olmak üzere Güney sahillerindeki turistik tesisleri çok yakından ilgilendiren bu düzenleme uyarınca Hazine'den irtifak hakkı yoluyla kiraladığı alanlar üzerine otel, motel ve tatil köyü inşa edenler, Maliye Bakanlığı'na başvurarak, bu yerleri satın almak istediklerini bildirecek.

Başvuruda bulunan irtifak hakkı sahibinin yatırımını tamamlayıp tamamlamadığı incelenecek ve aranan koşullar yerine getirilmiş ise rayiç bedel üzerinden söz konusu tesis alanı, buraları devletten kiralayanlara satılacak.

Taksit de yapılıyor
Değer tespitinde, örneğin 10 yıl 4 ay 9 gün önce üzerinde 49 yıl süreyle irtifak hakkı tesis edilmiş bir taşınmazın üzerindeki yapı ve tesislerin Hazine'ye geçmesi gereken kısmının satışa esas tahmininde, başlangıçtan itibaren geçen süre ve hakkın kullanım süresi dikkate alınacak. Hesaplama sonucunda bulunan bedele, zemin bedeli ilave edilerek taşınmazın satış bedeli hesaplanacak. Toplam bedelden yıpranma payı da düşülecek.

Bu kişiler, Hazine arazilerinin satışında geçerli olan taksitlendirmeden de yararlanabilecek. Satış bedelinin taksitle ödenmesi halinde, bedelin en az dörtte biri peşin, kalanı da en fazla 2 yılda, eşit taksitlerle ve hesaplanacak kanuni faizi ile birlikte tahsil edilecek. İrtifak hakkı yoluyla kurulan eğitim ve sağlık tesisleri ise emlak vergisine tabi değerin yarısı üzerinden satılacak. Bu düzenleme ile aralarında Başkent, Bilkent, Okan, Maltepe ve Çankaya Üniversitelerinin de bulunduğu çeşitli vakıf üniversiteleri, artık kiracı değil tümüyle mülk sahibi haline gelecek. Aynı şekilde Hazine arazileri üzerine kurulan özel hastaneler de, buraları kurup işleten kişi ya da kuruluşların mülkü olacak.

İrtifak hakkı tesisinde Maliye, Hazine'ye ait arazileri, buralarda turizm, eğitim ve sağlık tesisi kurmak isteyenlere kiralıyor. Kiralama süresi 49 yıla kadar çıkıyor. İrtifak hakkı süresi dolduğunda, kiralanan arazi, üzerindeki tesislerle birlikte devlete kalıyor.

Yeni düzenleme ile devlet, irtifak hakkı yoluyla otel, motel, tatil köyü, eğitim kurumu ya da özel hastane inşa eden kişilere, buraların gerçek sahibi olma hakkını veriyor.

Bu arada, Milli Emlak Genel Tebliği, Hazine ile hissedar olan şahıslara da satış imkanı getiriyor. Türkiye Odalar Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) gibi kuruluşlara da hizmet binası ve eğitim tesisi için doğrudan satış olanağı tanınıyor.

İstihdam sözüne de satış
Aynı şekilde Aydın, İzmir ve Manisa gibi illerde yoğun olarak yaşanan tapu fazlalıkları sorununa da çözüm

bulunuyor. Tapuya tescilli olup da '...metrekareden fazlası Hazine'ye aittir'' şerhi bulunan bu taşınmazlardaki Hazine'ye ait görünen bölümlerin tapu malikine ya da mirasçısına yine rayiç bedel üzerinden doğrudan satışı sağlanıyor. Tebliğ, üzerinde en az 10 milyon dolarlık yatırım yaparak, en az 50 kişiye istihdam sağlayacak yatırımcıya da boş ya da tesisli Hazine arazilerinin, harca esas değer üzerinden satışına da imkan veriyor.

Ata'nın yatı da satılıyor Sözkonusu
uygulama ile aralarında Çırağan Sarayı, Ataköy Marina, Robinson Tatil Köyü, Club Salima, Club Zigana, Clup Aquamarin, Palm Beach Otel, Marmaris Altınyunus, Halikarnas, Kervansaray, Sümela Garden ve Kemer Holiday'ın da bulunduğu çok sayıda turistik tesisin mülkiyeti, buralarda irtifak hakkı tesis eden kişi ya da şirketlerin eline geçecek. Atatürk'ün kullandığı Savarona yatı da satılacak varlıklar arasında yeralırken, düzenleme ile aralarında Başkent, Bilkent, Okan, Maltepe ve Çankaya Üniversitelerinin de bulunduğu çeşitli vakıf üniversiteleri, kiracılıktan çıkarak mülk sahibi haline gelecek. Uygulamayla, Erzurum Dedeman Holding, Marmaris Altınyunus, Bodrum Ak-Tur, Kervansaray, Manavga Robinson Club, Altınkum Tatil Köyü, Kemer Kiriş Otelcilik, Ceylan Tur, Akdeniz Martı gibi çok sayıda tesis satılacak.
Akşam

 

Aralık 2004 Arşivi

pt sl çr pr cm ct pz
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
diğer aylar için tıklayın

Mimarlık ve tasarım dünyası ile ilgili genel tartışma konuları Mimarlık forumunda

Arkitera.com/forum

 

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz