reklam

Haberler
Şubat 2004

Bardak bardak efsane

Stavros Panagiotakis'in 'Edem' başlıklı sergisi Yerebatan'da açıldı.

Yunanlı ressam Stavros Panagiotakis'in 30 Ocak'ta açılan 'Edem' başlıklı kişisel sergisi, 15 Şubat'a kadar Yerebatan Sarnıcı'nda görülebilir.

Panagiotakis'in sergisinin ismi 'Edem', milattan önce 2000 yılında hüküm sürmüş bağımsız bir krallık olan 'Dilmun'un Sümercedeki ismi. Efsaneye göre hiç suyu kalmayan Dilmun, güneş tanrısı tarafından yeraltı sularıyla doldurulup bir cennet bahçesine dönüşür. Bu bahçede sekiz yeni bitki türü yaratılır.

Stavros Panagiotakis'in resimleri bir yanıyla Gılgamış, bir yanıyla Odissea'ya kadar uzanan antik efsaneler içinde yüzüyor. Doğa, içinde yaşadığımız gündelik nesnelere kapatılmış haliyle Panagiotakis'in tuvallerinde kendini gösteriyor. Hayatın kaynağı olan su, bardakların, şişelerin içinde boşlukta yüzen sandalyelerle birlikte her resme akıyor.

1963 Girit doğumlu Panagiotakis, sanat eğitimini Almanya'da almış. Atina ve Selanik'te pek çok kişisel sergi açan sanatçının bu ilk yurtdışı sergisi. Panagiotakis, soyutla somutun, desen ve rengin ortak sınırlarında gezinen bir sanatçı. Suyun önemli bir imge olduğu yapıtlarının binlerce yıllık fonksiyonu kadar içerdiği atmosferle de hep ıslak olan Yerebatan'da sergilenmesi de serginin etkisini artırıyor. Sarnıcın durgun suları yansıttıkları imgelerle birlikte Panagiotakis'in tuvallerini üzerlerinde taşıyor, serginin kadim zamanlara uzanan göndermelerini pekiştiriyor.
Radikal

 

 

 

 

 

 

 

Arşiv

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz