reklam

Haberler
Mart 2005

Osmanlı’nın son dönemine ait özel eşyalar Paris’te satılıyor

Osmanlı ailesinin son yıllarına tanıklık eden özel eşyaları Paris’te satışa çıkıyor. Sultan İkinci Abdülhamid’in küçük kızı Ayşe Sultan’a (Osmanoğlu) ait 150’den fazla hatıra eşya 8 Mart tarihinde açık artırmayla satılacak.

Ayşe Sultan’ın torunu Ayşe Rabia Nami satıştan önce, büyükannesinin yazdığı ‘Babam Abdülhamid’ isimli kitabının Osmanlıca orijinalini Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Uluç Özülker’e teslim edecek. Satışa çıkarılacak koleksiyon, 1960 yılında vefat eden Ayşe Osmanoğlu’nun sakladığı Osmanlı ailesinin son dönemlerine ve sürgün yıllarına ait özel hatıra eşyalardan oluşuyor. Eşyalar arasında Sultan İkinci Abdülhamid’in özel eşyaları, Osmanlı ailesinin ve dönemin İstanbul’unun fotoğrafları, kitaplar, elyazması notlar, Osmanlı sultanlarının portreleri, tuğralar, saraya ait mobilyalar ve padişahların hanımlarına ve kızlarına ait işlemeli kumaşlar bulunuyor.

1909 yılında Selanik’e sürgün giden babası İkinci Abdülhamid’e eşlik eden Ayşe Sultan’ın bu dönemde ve halifeliğin kaldırılmasından sonra sürgüne geldiği Fransa’da tuttuğu hatıra defterleri de açık artırmada satılacak. Ayşe Sultan’ın İstanbul’da yazdığı “Hatıra Defterim” isimli ilk not defteri İkinci Abdülhamid döneminin saray hayatına ilişkin önemli ayrıntılar içeriyor. Özel eşyalar arasında, Abdülhamid’in pijamaları ve kendisinin tasarladığı ve kemikten işlemelerle süslediği çalışma masası da bulunuyor. Eşyalar, 5-6 Mart tarihlerinde satışın yapılacağı Paris’teki Hotel Drouot’ta görülebilecek.

Öte yandan, Ayşe Rabia Nami’nin Türkiye’ye teslim edeceği ‘Babam Abdülhamid’ isimli kitabın Osmanlıca orijinalinin Topkapı Sarayı’na verileceği bildirildi. 1960 yılında Türkiye’de Güven Yayınevi tarafından basılan ‘Babam Abdülhamid’ kitabı, 1991 yılında ‘Saraydan Hapishaneye Babamla’ adıyla Fransızcaya çevrildi. ‘Osmanlı Sarayı’ndan Hatıralar’ isimli açık artırmayı düzenleyen ünlü koleksiyoncu Vincent Wepler, 1996, 1998 ve 1999 yılında düzenlediği açık artırmalarda Osmanlı Sarayı’na ait sanat eserlerini satmıştı. 7 Mart’ta yine Hotel Drouot’ta yapılacak olan ‘Modanın ve Haute Couture’ün İki Yüzyılı’ isimli açık artırmada da Osmanlı dönemine ait çok sayıda ‘haute couture’ elbise satışa çıkarılacak.
Zaman - Ali İhsan Aydın

Arşiv

Copyright © 2000-2002 Arkitera Bilgi Hizmetleri [email protected]

Reklam vermek için - Danışmanlarımız - Editörlerimiz