Ekip
Mehmet Kütükçüoğlu, Y. Mimar (ekip temsilcisi)
Ertuğ Uçar, Y. Mimar
Mert Üçer, Mimar
Onur Akın, Mimar
Yardımcı Ekip
Emiliano Bugatti, Y. Mimar
İrem Güçlü, Öğrenci
Ali Can Atabey, Öğrenci
Teknik Ekip - Danışman
Uğur Seymen, Y. İnş. Müh.
Serhan Çaycılar, Mak. Müh.
Serhan Bucak, Elk. Müh.
Aygen Kancı, Peyzaj Mimarı
Sorgun Akkor, Akustik Müh.
* İkinci kademede açılan ek kimlik zarfı
Ekip
Caner Bilgin
Teknik Ekip - Danışman
Anne Minors, Sahne ve Çevresi Danışmanı
John Risley - Paul Scott, Statik Danışmanı
Sorgun Akkor yerine
Robert Essert, Akustik Danışmanı
2. Ödül
Ekip
Hakkı Can Özkan, Mimar (ekip temsilcisi)
Dilek Topuz Derman, Mimar
Yardımcı Ekip
Semih Arslan, Öğrenci
Teknik Ekip - Danışman
Uğur Seymen, İnş. Müh.
Zühtü Ferah, Mak. Müh.
Mehmet Karadurak, Elk. Müh.
Başak Taş, Peyzaj Mimarı
Mehmet Çalışkan, Mak. Müh. (akustik danışmanı)
3. Ödül
Ekip
Erhan Vural, Mimar (ekip temsilcisi)
Ozan Soya, Mimar
Teknik Ekip - Danışman
Uğur Seymen, İnş. Müh.
Zühtü Ferah, Mak. Müh.
Mehmet Karadurak, Elk. Müh.
Başak Taş, Peyzaj Mimarı
Mehmet Çalışkan, Mak. Müh. (akustik danışmanı)
1. Mansiyon
Ekip
Burak Pelenk, Mimar (ekip temsilcisi)
Yardımcı Ekip
Sinan Gümrükçüoğlu, Mimar
Zeynep Güngör, Mimar
Teknik Ekip - Danışman
Tolga Bozyiğit, İnş. Müh.
Mehmet Alp Olcaytu, Mak. Müh.
Serdar Tosun, Elk. Müh.
Seda Kurt, Peyzaj Mimarı
* İkinci kademede açılan ek kimlik zarfı
Teknik Ekip - Danışman
Peter Angier, Sahne Mek.
Joseph Hardy, Akustik
Yardımcı Ekip
Stefan Rizo, Mimar
Ceren Kerpiç, Mimar
Gözde Sazak, Mimar
Sezen Bilge, Mimar
Ceyda Özbilen, Peyzaj Mimarı
Eda Ekim, Peyzaj Mimarı
2. Mansiyon
Ekip
Cem İlhan, Mimar (ekip temsilcisi)
Tülin Hadi, Mimar
E. Derya Ertan, Mimar
Şefika Güner, Mimar
Yardımcı Ekip
Aydoğan Özsoy, İç Mimar
Teknik Ekip - Danışman
Erdinç Özkara, İnş. Müh.
Ayşegül Yıldız, Mak. Müh.
Belgin Merey, Elk. Müh
Pınar Şenkaynak, Peyzaj Y. Mimarı
3. Mansiyon
Ekip
Nurbin Paker Kahvecioğlu, Y.Mimar (ekip temsilcisi)
Hüseyin L. Kahvecioğlu, Y. Mimar
Melis Nur İhtiyar, Mimar
Elçin Kara, Y. Mimar
Teknik Ekip - Danışman
Özkan Yalçın, İnş. Y. Müh.
Sabit Cevat Tanrıöver, Mak. Y. Müh.
Tülay Kanıt, Elk. Müh.
Ebru Erbaş Gürler, Peyzaj Y. Mimarı
Oğuz Cem Çelik, İnş. Y. Müh.
Nurgün Tamer Bayazıt, Akustik ve Sahne Mek. Danışmanı, Y. Mimar
4. Mansiyon
Ekip
Mehmet Yiğit Öztürk, Mimar (ekip temsilcisi)
Bünyamin Derman, Mimar
Saro Dionyan, Mimar
Deniz Çiler Erkan, Mimar
Teknik Ekip - Danışman
Uğur Seymen, İnş. Müh.
Zühtü Ferah, Mak. Müh.
Mehmet Karadurak, Elk. Müh.
Başak Taş, Peyzaj Mimarı
Mehmet Çalışkan, Mak. Müh. (akustik danışmanı)
5. Mansiyon
Ekip
Ömer Selçuk Baz, Mimar (ekip temsilcisi)
Didem Durakbaşa, Y. Mimar
Yardımcı Ekip
Ege Battal, Mimar
M. Cihan Poçan, Öğrenci
Teknik Ekip - Danışman
Feridun Gültekin, İnş. Müh.
Kemal Ulaş Işın, Mak. Müh.
Berrin Yavuz, Elk. Müh.
Sultan Gündüz, Peyzaj Y. Mimarı
* İkinci kademede açılan ek kimlik zarfı
Ekip
Arda Yavuz, Mimar
Yardımcı Ekip
Sezi Zaman, Şehir Plancısı
Çiçek Şadiye Tezer, Mimar
Melek Kılınç, Mimar
Ayşe Sabah, Mimar
6. Mansiyon
Ekip
Rahmi Uysalkan, Mimar (ekip temsilcisi)
Yardımcı Ekip
Esra Doğu, Y. Mimar
Gülay Mizan Yamanlı, Y. Şehir Plancısı
Ege Battal, Mimar
M. Cihan Poçan, Öğrenci
Teknik Ekip - Danışman
Galip Topönder, İnş. Müh.
Kemal Ulaş Işın, Mak. Müh.
Berrin Yavuz, Elk. Müh.
Sultan Gündüz, Peyzaj Y. Mimarı
* İkinci kademede açılan ek kimlik zarfı
Ekip
Arda Yavuz, Mimar
Yardımcı Ekip
Hanefi Sekmen, Mimar
Doğucan Temizel, Mimar
Barış Öztürk, Öğrenci
Elif Gökmen, Öğrenci
Ayşe Sabah, Mimar
7. Mansiyon
Ekip
Münir Fındık, Y. Mimar (ekip temsilcisi)
Yardımcı Ekip
Bengihan Fındık, Öğrenci
Teknik Ekip - Danışman
Atilla Uçar, İnş. Müh.
Nahit Abak, Mak. Müh.
Özcan Yücedağ, Elk. Müh.
Arzu Güç, Peyzaj Mimarı
* İkinci kademede açılan ek kimlik zarfı
Teknik Ekip - Danışman
S. Türker Talayman, Elk. Müh. (akustik danışmanı)
8. Mansiyon
Ekip
M. Boran Ekinci, Mimar (ekip temsilcisi)
Hakan Dalokay, Mimar
Yardımcı Ekip
Evren Öztürk, Mimar
Deniz Okten, Mimar
Handenur Yazıcı Engin, Mimar
Yeliz Tekin Yeşilçimen, Mimar
Nilay Arslan, Mimar
Roysi Ojalvo, Mimar
Teknik Ekip - Danışman
Bülent Deveci, İnş. Müh.
Cafer Aktürk, Mak. Müh.
Yaşar Arzu İşeri Dirlik, Elk. Müh.
Nurat Ayter, İnş. Müh.
Selin Etkinöz, Peyzaj Mimarı
Mehmet Çalışkan, Mak. Müh. (akustik danışmanı)
Kıvanç Sayın, Mak. Müh. (sahne mekaniği)
9. Mansiyon
Ekip
Tevfik Tozkoparan, mimar (ekip temsilcisi)
Emre Ulaş, mimar
Ufuk Ersoy, mimar
Yardımcı Ekip
Dinçer Savaşkan, Mimar
Berrin Terim, Mimar
Teknik Ekip - Danışman
Güven İncirlioğlu, Mimar
Can Aysan, End. Tasarımcı
Sıddık Erdoğan, İç Mimar
Arzu Kutkam Nuhoğlu, Peyzaj Mimarı
Arup Müh.
Ercan Ağar, Y. Mak. Müh.
Cüneyt Mahmut Anadolu, İnş. Müh.
Emre Çulban, Elk. Müh.
Rob Harris, Akustik Uzmanı
Ned Crowe, Akustik Uzmanı
Alex Wardle, Sahne Mek. Uzmanı
"İzmir Büyükşehir Belediyesi Opera Binası" mimari projelerinin elde edilmesi işi 13/08/2004 tarih ve 25552 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan "Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışma Yönetmeliği" kuralları çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yarışmaya çıkarılmıştır.
Yarışmanın amacı, güzel sanatları teşvik etmek, kültür, sanat, bilim ve çevre değerlerini rekabet yolu ile geliştirmek, çok sayıda seçenek arasından mimarlık, mühendislik, sanat anlayışı, işletme ve ilk tesis maliyetleri yönünden ekonomik, işlevsel ve yenilikçi çözümleri seçmektir.
YARIŞMANIN TÜRÜ VE ŞEKLİ:
Yarışma serbest, ulusal ve iki kademeli Mimari Proje yarışmasıdır.
YARIŞMANIN KONUSU VE YERİ:
Yarışmanın konusu; İzmir Körfezi'nin Kuzey Kıyısında, Karşıyaka İlçesi'nde yer alan ve şartname ekinde verilen imar planında Kültürel Tesis (Opera) olarak ayrılmış alan ve yakın çevresine ait, programa uygun olarak kültürel, sanatsal, potansiyel değerlere cevap verecek bir Opera Binası ve çevre düzenleme projesinin elde edilmesidir.
Şartname ekinde verilen imar planında;
A Bölgesi: Kültürel Tesis (OPERA). Opera binasının tasarlanacağı alan
B Bölgesi: Çok İşlevli Semt Spor Alanı. Bina yapılması düşünülmeyen, opera binasının yakın çevresi olarak yarışmacılar tarafından değerlendirecek alan.
C Bölgesi: Açık otopark alanı.
D Bölgesi: Park alanı.
E Bölgesi: Kıyı kenar çizgisi ile kıyı arasında kalan alan. Opera binasının yakın çevresi olarak yarışmacılar tarafından değerlendirecek alan.
JÜRİ ÜYELERİ VE RAPORTÖRLERİN İSİM VE KİMLİKLERİ:
DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ:
Aziz KOCAOĞLU İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı
Serpil BARAN İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı
Ali Rıza GÜLERMAN İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı
Prof. Rengim GÖKMEN Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü - Genel Sanat Yönetmeni
Aytül BÜYÜKSARAÇ İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü - Sanat Yönetmeni
Hasan TOPAL Mimar - Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı
Kemal SUNER Elektronik ve Haberleşme Yüksek Mühendisi - Ses, Işık, Görüntü Danışmanı
ASİL JÜRİ ÜYELERİ:
Doç. Dr. C. Abdi GÜZER (Jüri Başkanı) Mimar
Emre AROLAT Y. Mimar
Erkut ŞAHİNBAŞ Y. Mimar
Doç. Dr. Haydar KARABEY Y. Mimar
Yrd. Doç. Dr. Hikmet GÖKMEN Mimar
Muzaffer TUNÇAĞ İnşaat Yüksek Mühendisi
Semra UYGUR Y. Mimar
YEDEK JÜRİ ÜYELERİ:
Abdullah UZUN İnşaat Yüksek Mühendisi
Dr. Dürrin SÜER KILIÇ Mimar
Yrd. Doç. Dr. Seçkin KUTUCU Mimar
Sedat BAYLAN Mimar - İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı
RAPORTÖRLER:
Ertan DİKMEN Y. Mimar - İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüt Proje Şube Müdürlüğü
Gülben ÖZSOY Y. Mimar - İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüt Proje Şube Müdürlüğü
Ridade SELEK Mimar - İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüt Proje Şube Müdürlüğü
RAPORTÖR YARDIMCILARI:
Alicihaner ŞAHİN İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı
Nurcan ÇAKMAK İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı
YARIŞMA TAKVİMİ:
BİRİNCİ KADEME YARIŞMA TAKVİMİ:
22 Mart 2010 Pazartesi Yarışmanın ilanı
1 Nisan 2010 Perşembe Saat 17.00, soru sorma süresinin bitimi
3 Nisan 2010 Cumartesi Saat 10.00'da soru-cevap toplantısı için jürinin toplanması
8 Nisan 2010 Perşembe Soru-cevap çalışmalarının sonuçlarının yarışmacılara gönderilmesi
28 Mayıs 2010 Cuma Saat 17.00'ye kadar projelerin raportörlüğe teslim edilmesi
4 Haziran 2010 Cuma Değerlendirme çalışmaları için jürinin toplanması,
Birinci aşamanın jüri tarafından değerlendirilmesi sonucunda, ikinci kademeye kalan yarışmacılara, yazışma adresinde belirtilen adrese, değerlendirme raporları ve jüri tavsiyeleri ile birlikte bildirim yapılacaktır.
İKİNCİ KADEME YARIŞMA TAKVİMİ:
13 Ağustos 2010 Cuma Saat 17.00'ye kadar ikinci aşama projelerin raportörlüğe teslim edilmesi,
17 Ağustos 2010 Salı Değerlendirme çalışmaları için jürinin toplanması,
ÖDÜLLER VE NASIL ÖDEME YAPILACAĞI:
Belirlenen yarışma niteliğine uygun olan ve jüri tarafından yeterli görülen oniki (12) adet proje İkinci Kademe için değerlendirmeye alınacaktır.
Bu kademede ödül olarak 12 x 10.000 TL = 120.000 TL, ikinci kademeye kalan yarışmacılara eşit olarak verilecektir.
İkinci Kademede ise; jürinin yapacağı değerlendirme sonucunda seçilen projelere aşağıdaki ödül ve mansiyonlar verilecektir.
ÖDÜLLER:
1. ÖDÜL : 50.000 TL
2. ÖDÜL : 40.000 TL
3. ÖDÜL : 30.000 TL
MANSİYONLAR:
1. MANSİYON : 20.000 TL
2. MANSİYON : 20.000 TL
3. MANSİYON : 20.000 TL
4. MANSİYON : 20.000 TL
5. MANSİYON : 20.000 TL
6. MANSİYON : 20.000 TL
7. MANSİYON : 20.000 TL
8. MANSİYON : 20.000 TL
9. MANSİYON : 20.000 TL
Yarışmacılara ödenecek ödül, mansiyon bedelleri en geç yarışma sonucunun ilanını izleyen otuz (30) gün içinde, ikinci kademede istenilenleri eksiksiz olarak teslim eden yarışmacılara veya yasal vekillerine 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 29. maddesine göre net olarak ödenir.
- Yarışmanın şartnamesine ulaşmak için tıklayın.
Bütün yorumları forumda okuyun!