Yarışmalar

Archiprix Türkiye 2007 "Bitirme Projesi Yarışması"

Son Başvuru Tarihi: 13 Ağustos 2007
İletişim
Web Sitesi: www.archiprix-tr.com/
Yarışma Sonuçları1.Ödül - ÇİMSA Beyaz Çimento Ödülü
Sabri Gökmen , Orta Doğu Teknik Üniversitesi, "Bordering The Water – Rotterdam"

2.Ödül

S. Eser Ergün, Yıldız Teknik Üniversitesi, "Beşiktaş''da Karma Fonksiyonlu Üst Geçit Projesi"

3.Ödül
Özge Ünlü, İstanbul Kültür Üniversitesi, "Yenikapı''da Metro İstasyonu Aktarım Merkezi ve Alışveriş Kompleksi Tasarımı Projesi"

Mansiyonlar*
- Hande Bağcık, Uludağ Üniversitesi, "İznik''te Su Sporları Merkezi"
- Gülbeniz Öztuğ, İstanbul Teknik Üniversitesi, "İstanbul Kartal''da Metropol İçin Açık Konut"
- Volkan Dağlı, Osmangazi Üniversitesi, "Anti-Mall"

Teşvik Ödülleri*
- Miray Akıncıtürk Gür, Uludağ Üniversitesi, "Çekirge''de Termal Otel Tasarımı"
- Güven Çimenoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi, "Cibali''de Öğrenci Konaklama - Ticaret - Kültür Yapısı Tasarımı"
- Mert Uslu, Dokuz Eylül Üniversitesi, "Alsancak Bölgesi''nde Çok Programlı Rant Yapısı Tasarımı"
- Kadir Uyanık, Karadeniz Teknik Üniversitesi, "Bahçecik''te Mahalle Tasarımı"

*Proje numaralarına göre sıralanmıştır.

Seçici kurulun belirlediği ödüller 26 Kasım 2007 Pazartesi günü, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi Ankara’da gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak ve tüm projelerin izlenebileceği sergi 5 Aralık 2007 tarihine kadar gezilebilecek.Yarışma BilgileriTürkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Çimsa ana sponsorluğunda düzenlen “Archiprix-Türkiye 2007”ye başvurular başladı. Genç mimar adaylarının yarışacağı“Archiprix-Türkiye” bu yıl 12. kez düzenleniyor.

Türkiye’deki tüm mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve mimar adaylarının ufkunu genişleten ARCHIPRIX Yarışması, bugüne kadar 21 üniversiteden 617 öğrenciyi biraraya getirdi. ARCHIPRIX Yarışması’nın bir diğer özelliği ise 1996’dan bugüne kadar ödül alan 88 genç mimarın, mesleki başarılarına ulaşmaları yolundaki ilk adımı temsil ediyor olması.

Archiprix Yarışması, Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli’nin kuruculuğunda, bu yıl Türkiye’de 12. kez gerçekleştirilecek. Archiprix - Türkiye Grubu yönetiminde, Yapı - Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı’nca, Çimsa ana sponsorluğunda düzenlenen Archiprix - Türkiye Yarışması’na, 13 Ağustos 2007, saat 17:00’ye kadar proje teslim edilebilecek.

Archiprix – Türkiye 2007’nin biraraya getirdiği genç yetenekli mimarlar, bu yıl ödüllerini, Aralık ayında, Ankara’da düzenlenecek ödül töreninde alacaklar. Ayrıca yarışmaya katılan mimarların projeleri biraraya getirilerek oluşturulan yarışma kataloğu da Yapı Yayın tarafından hazırlanarak yine Aralık ayında ilgililerin beğenisine sunulacak.

2006 - 2007 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme ödevleri ile katılınabilen yarışma için başvuru formları, okulların Mimarlık Bölüm Başkanlıkları’ndan veya www.archiprixturkiye.com adresinden elde edilebilir.

Katılım Koşulları
1. Her öğretim kurumu yarışmaya, o yıl mezun ettiği ilk 25 öğrenci için bir, sonraki her 50 öğrenci için bir proje hesabı ile bulunacak proje sayısı ile katılabilir.
2. Her kurum yarışmaya göndereceği projeleri kendi belirlediği koşullar dahilinde seçer.
3. Öğretim üyeleri tek ve ya grup olarak kurumlarından bağımsız şekilde yarışmaya proje gönderebilirler. Ancak bu durumda, archiprix-Türkiye Grubu, bir ön eleme yapma hakkını saklı tutar.
4. Her öğrenci, kurumundan bağımsız olarak yarışmaya proje gönderebilir. Ancak bu durumda archiprix-Türkiye Grubu, bir ön eleme yapma hakkını saklı tutar.
5. Yarışmaya gönderilecek projeler o yılın Şubat ve ya Haziran dönemine ait olabilir. Projelerde kurum adı ile projeden sorumlu öğretim üyelerinin ve öğrencinin adı paftaların arkasında yer almalı, paftaların ön yüzünde bu tür bilgiler bulunmamalıdır. Projelerin takdim çalışmaları, archiprix-Türkiye Yarışmasına gönderilmek üzere yeniden yapılabilir. Yarışmaya gönderilen her paftanın arkasında okul ve proje yürütücüsü onayı bulunması gereklidir. Projeler, dikine kullanılan 70*100 cm boyutlu en çok 4 pafta halinde, karton veya tercihen fotoblok panolar üzerinde teslim edilmelidir. Paftalar üzerinde maket fotoğraflarına da yer verilir. Projelerle birlikte 200 kelimelik bir açıklama raporu istenmektedir. Projelerin ayrıca CD olarak 300dpi çözünürlükte teslim edilmesi gerekmektedir. CD içinde ayrıca proje sahibinin fotoğrafı ve kısa özgeçmişi yer alacaktır. Bölüm başkanlıklarından sağlanacak başvuru formu ya da fotokopisi eksiksiz doldurulmalıdır.
6. Yarışmaya katılacak projeler Ağustos ayının 3. haftası içinde, afişte belirtilmiş tarih ve yerde teslim alınır.

Jüri Üyeleri
Murat Artu
İzzet Fikirlier
Doğan Hasol
Kaan Özer
Semra Uygur

Yedek Üyeler
Fatih Erduman
Gözdem Üner Tubay 

Ödüller
1. Ödül
"Çimsa Beyaz Çimento Ödülü" 2.500.YTL, "Allplan Mimari Cad Sistemi ve Eğitimi", "Sertifika C Katılımı"
2.Ödül
2.000.YTL "Allplan Mimari Cad Sistemi ve Eğitimi", "Sertifika C Katılımı"
3.Ödül
1.500.YTL "Allplan Mimari Cad Sistemi ve Eğitimi", "Sertifika C Katılımı"
Mansiyon
1.250YTL (Her Biri)Konuyla İlgili Linkler
Yarışma Arşivi
Yayınlanan yarışmaların kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz kategoriyi listeden seçiniz.