Yarışmalar

S.O.S. İstanbul - AKM için Alternatif Öneriler

Son Başvuru Tarihi: 19 Kasım 2007
İletişim
Web Sitesi: www.sos-istanbul.org/
Yarışma SonuçlarıKazanan Yarışmacılar
- Sergi Sıra No: 17, 10231 Rumuzlu Yarışmacılar
Cengizhan Aydın, Kocaeli Ünversitesi Mimarlık Bölümü
Hatice Buşra Al, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü 

- Sergi Sıra No: 18, 73748 Rumuzlu Yarışmacılar
Merve Gül Özokçu, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Seda Kurt, İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj ve İç Mimarlık Bölümü
Tutku Sevinç, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü 

- Sergi Sıra No: 20, 17803 Rumuzlu Yarışmacı
Ali Dur, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü 

- Sergi Sıra No: 23, 13705 Rumuzlu Yarışmacılar
İpek Sarı, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Serdar Köroğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü 

- Sergi Sıra No: 25, 21325 Rumuzlu Yarışmacılar
Mehmet Yiğit Öztürk, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü
Hakkı Can Özkan, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü 

- Sergi Sıra No: 33 18570 Rumuzlu Yarışmacı
Cem Kozar, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık BölümüYarışma BilgileriMimarlık öğrencilerine açık S.O.S İstanbul fikir projesi yarışmaları serisinin ikincisi, gençleri, AKM’yi yıkmak yerine, bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınarak yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı''na ve İstanbul’a kazandırılması için alternatif öneriler üretmeye çağırıyor.

Hakkında alınan yıkım kararı ve yerine geliştirilen sürpriz projeler ile dikkatleri çeken Türkiye’nin en önemli “modern mimarlık” mirası örneklerinden AKM (Atatürk Kültür Merkezi), bu sene İSMD (İstanbul Serbest Mimarlar Derneği) tarafından ikincisi düzenlenecek olan S.O.S İstanbul Mimari Proje Yarışması’nın konusu olarak belirlendi.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin, Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliği ile düzenlediği "S.O.S İstanbul AKM’nin Yeniden Kent Kültürüne, Taksim Meydanı''na ve İstanbul’a Kazandırılması için Alternatif Öneriler" yarışmasının amacı, mimarlık öğrencilerinin AKM ile ilgili yaratıcı görüşlerini seslendirmeleri için bir platform yaratmak. 

Asli Jüri Üyeleri
Bünyamin Derman
Kerem Erginoğlu
Cem İlhan
Ömer Kanıpak
Haydar Karabey
Murat Tabanlıoğlu

Yedek Jüri Üyeleri
Gürhan Bakırküre
Timur Kayserilioglu

Raportörler
Zeynep Alpay (Arkitera Mimarlık Merkezi)
Hande Dedeal (İSMD)

Ödüller

Jüri tarafından belirlenecek altı adet projenin sahipleri 3.500’er YTL ödül kazanacaklar. 

Yarışma Takvimi
Yarışmanın ilanı ve web sitesinin açılışı: 01 Ağustos 2007
Soru - cevap süreci sonu: 01 Kasım 2007 
Projelerin teslimi: 19 Kasım 2007
Sonuçların ilanı: 26 Kasım 2007
Sergi ve kollokyum: Aralık 2007Konuyla İlgili LinklerYarışma ŞartnamesiTakip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Yarışma Arşivi
Yayınlanan yarışmaların kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz kategoriyi listeden seçiniz.