Yarışma Projeleri

Eskişehir Ticaret Odası Hizmet Binası, Fuar - Sergi ve Kongre Merkezi, Sosyal Tesisleri Ulusal Mimari Proje Yarışması

Tarih: Eylül 2007
4. Satınalma


Mimar: Ayşe Korkmaz (GÜ)

Yapı, tek bir kabuğun şekil değiştirerek eylemleri barındırması üzerine kurulmuştur. Bu kabuk; yapının zeminini, cephelerini ve çatısını oluşturmaktadır. Kabuk kendi içinde programın bütün dominant parçalarını barındırırken, parçalar bazen kabuk içerisinde asılır, bazen zemine oturur, bazen de boşluk olup eylemlerin bir arada durmalarını sağlar. Bu kabuk altında eylemler, yatayda ve düşeyde üç boyutta gerçekleşmektedir. Bu birliktelik, mimari dilin oluşturulması için tasarımın önemli kararlarından biri olmuştur.

Yapı, Eskişehir - Ankara yoluna “sergi salonu” ve “hizmet binası” ile açılmaktadır. Ancak asıl amaç bu iki kitle arasında tasarlanan aralığın Eskişehir - Ankara yolunu ve arsanın diğer yarısını birbirine bağlamasıdır. Bu bağlantı kurulurken bir geçit önerilmemiştir. Bu aralıkta; programın parçaları barınmakta, eylemler yanyana ve üstüste durmaktadırlar. Bu aralığı fuar girişleri, açık fuaye, hizmet binası girişleri ve sosyal tesislerin geçişleri sürekli canlı kılar, fuar zamanı dışında da istenen hareketlilik vardır. Bu aralık tasarımın temel kararıdır. Burada gerçekleştirilen eylemler yapının Eskişehir - Ankara yoluna açılan simgesidir.

Arsanın arka tarafı sosyal ve açık tesislere ayrılmıştır. Bu arka bölüm peyzaj birlikteliği ile kendi içinde bağımsız çalışabilir. Bu olanak veya zonlama, zaman boyutunun da eklenmesine ve aynı zamanda farklı eylemlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlarken resmi tatil günlerinde de spor tesislerinin kullanılabilmesini sağlar.

Fuardaki sergi salonları değişik yüksekliklerde sergileme olanakları sağlar. Servis ve sergi alanlarına standların taşınabilmesi için kamyon ve kamyonetler sergi salonlarının içine girebilir. Ayrıca tır ile nakliye gerçekleşmesi durumunda servis avlusundan yük asansörü ve merdivenler ile sergi salonları ilişkilendirilmiştir.Eskişehir Ticaret Odası Hizmet Binası, Fuar - Sergi ve Kongre Merkezi, Sosyal Tesisleri Ulusal Mimari Proje Yarışması
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Eskişehir Ticaret Odası Hizmet Binası, Fuar - Sergi ve Kongre Merkezi, Sosyal Tesisleri Ulusal Mimari Proje Yarışması
Yarışma Projeleri Arşivi
Dönem içinde yayınlanan projelerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz proje başlığını listeden seçiniz.