Yarışma Projeleri

Mariinsky Opera Evi Yarışması

Tarih: Eylül 2003
Dominique Perrault, 1. Ödül - Paris, Fransa

Büyük Opera Binası; bütün şehirden görülebilen, temsil edici özelliği olan bir yapı olmalı. Altın 'zarf', St. Petersburg'daki büyük anıtların sembolüdür."
Dominique Perrault

Mariinsky Tiyatrosu II Uluslararası Tasarım Yarışması'nı Dominique Perrault ve ekibi kazandı. Tasarlanan bina, Eski İmparatorluk'un başkentinde inşa edilecek olan ilk önemli modern mimari örneği olması sebebiyle önemli bir misyona sahip.

St. Petersburg'daki Kryukov Kanalı'nın kıyısında bulunan Mariinsky I Tiyatrosu'nun yanında inşa edilecek yeni opera ve bale binası 2000 metrekarelik bir alana üzerinde konumlanacak.


Dominique Perrault'un tasarımı, siyah mermerden yapılmış etkileyici bir hacmi, altın renkli camlarla sarıyor. Yeni tasarım, ana tiyatro binasına Kryukov Kanalı'nın üzerinden geçen bir köprü ile bağlanmakta. Yapılan köprüyle iki bina arasında kalan Kryukov Kanalı manzarası tiyatroya gelen ziyaretçiler tarafından algılanabiliyor.

"İnsan St.Petersburg'un renklerinden nasıl etkilenmez ki? Sadece havanın renginden değil, şehrin kendisinden, altın parıltılarıyla vurgulanan silüetinden. Kış manzarasının ve kanal yüzeyinin arasından geçerken görülen parıltılı yansımalardan ve ışık saçan pek çok işaretten.

St.Petersburg'un ışıltısına bu altın taçlar da katkıda bulunuyor. Kent ölçeğindeki bu 'sahne' tasarımının Mariinsky'e tepeden bakmaması gerekiyor. Kanalların ve sokakların kesiştiği yerde, bir kompleksin kalbinde yer alan proje, geleceğe ait bir proje olduğunu gösterirken St.Petersburg'un mirasına da bir hazine gibi sahip çıkmalı ve aynı zamanda kendini dünyaya açmalı ki hayranlık uyandırıcı olabilsin."
Dominique Perrault

Birinci ödülden örnekler için tıklayınız.

Mariinsky Opera Evi Yarışması
Mariinsky Opera Evi Yarışması
Yarışma Projeleri Arşivi
Dönem içinde yayınlanan projelerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz proje başlığını listeden seçiniz.