Sanat

Serkan Adın’dan yeni sergi: “Farklı Kaydet”

Tarih: 5 Ocak 2007
Serkan Adın’ın yeni resimleri, “Farklı Kaydet” başlıklı sergide buluşuyor. 11 Ocak - 3 Şubat tarihleri arasında x-ist’te görülebilecek sergide Adın, görsel algının sınırlarını manipüle ediyor.

Sanatın bugününü temsil eden ve yarınına damgasını vuracak sanatçıları izleyicilerle buluşturmayı hedefleyen x-ist, 11 Ocak-3 Şubat 2007 tarihleri arasında ressam Serkan Adın’ın “Farklı Kaydet” başlıklı sergisine ev sahipliği yapacak. Tuvalde biçim ve içerik sorunlarına yanıt arayan Adın, yapıtlarında imge kalabalığına başvurmadan ve yeni kurgular yapmadan, salt görüneni deneysel tekniklerle tuvale aktararak izleyicinin algısı ile oynuyor.

Adın’ın fotoğraf ve baskı tekniklerinden esinlenerek biçimlendirdiği yapıtlarında yepyeni bir boya resim anlayışı ortaya çıkıyor. Serkan Adın resimlerinde, gelenek ile teknoloji büyük bir beceriyle bir araya getiriyor.

Serkan Adın’ın büyük boyutlu resimlerinde, yalnız başına duran ‘güzel’ kadın figürleri bilinmedik bir zamanda ve mekanda varlık gösteriyor. Mekan hakkında ipucu olabilecek hiçbir tanıdık imgeye tuvalinde yer vermeyen ressam, böylelikle izleyiciyi resim ile mesafeli bir ilişki kurmak zorunda bırakıyor. Figür ile mekanın ilişkisini bilinçli bir biçimde yok etmeye çalışsa da resimdeki figürler mekan ile içi içe geçerek yeniden tanımlanıyor.

Aysun Oran, sergi kataloğu için kaleme aldığı yazısında Adın’ın resimleri ile ilgili şunları vurguluyor: “Figürün zaman zaman yüzeye yedirilen parçaları bu tip bir mekana ait oluşa destek verirken, figür yüzeye, yüzey figüre sinsice akarak karışıyor. Ancak bu mekansızlığın taşındığı özgür alana karşın, ısrarla kullanılan ‘ten’in rengi ile, kadın imgesi, kendisiyle iç içe geçmiş vücut, beden ve dolayısıyla erotizm fikrini uyandırarak her izleyici için en azından aynı başlangıç noktasından hareketle resmi değerlendirmeye koşulluyor. Bu biçimsel donanım sayesinde izleyicide varolan bir öykü ‘farklı kayıt’ altında irdeletilmeye çalışılıyor. Kadın figürünün aidiyeti, bildik imgesel çağrışımları, alışılmış duygusal yağmalamaları, kadın formuna raptedilmiş anlamları sorgulatılırken, figürün oturtulduğu bir zemin ya da platform kullanılarak kadın figürü nesneleştirilmeye çalışılıyor.”

Serkan Adın
1977 yılında İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü''nden 2001 yılında mezun oldu. Tuval üzerine deneysel yöntemler uygulayarak özgün bir dil yaratmayı başaran ressam, 2005 yılında büyük ilgi uyandıran “Anlık İleti” başlıklı sergisiyle x-ist sanatçıları arasına katıldı. 66. Devlet Resim ve Heykel Sergisi Başarı Ödülü, 11. “Ostrow Wiekopolski” Bienali Özel Ödülü, 11. Uluslararası Varna Bienali Jüri Özel Ödülü ve 4. KIWA (Kyoto International Woodprint Association) Holbain Birincilik Ödülü’nün sahibi olan Adın, 2002’de “World Printmakers” tarafından İspanya’da Yılın Genç Sanatçısı seçildi. Çalışmalarını İzmir’de sürdürüyor.

x-ist
Eytam Cad. Açıkhava Apt. 16/5
Nişantaşı - İstanbul / Türkiye
www.artxist.com
Sanat
Takvim
<<Ağustos 2022>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.