Arkitera Diyalog

Mehmet Konuralp

Özgeçmiş

1939''da İstanbul''da doğdu. Şişli Terakki İlkokulu ve İngiliz Erkek Lisesini 1958''de bitirdi. Münih''te dil öğrenimi gördü. Mimarlık öğrenimini, 1960-65 yılları arasında Londra''da The Architectural Association School of Architecture''da yaptı. 1966-60 yıllarında aynı okulun Leverhulme Department of Planning and Urban Design''da şehircilik öğrenimini tamamladı.

Meslek hayatına 1968''da İstanbul''da başladı. Mehmet Konuralp Mimarlık ve Mühendislik Bürosu olarak 1982 yılına dek çalıştı. 1982''de kurduğu Konuralp A.Ş,''de çalışmalarına devam etmektedir. Bugüne dek proje mimarlığı, iç mimarlık, müteahitlik ve eğitimci olarak mesleğin hemen her dalında faaliyet göstermektedir.

Mehmet Konuralp''ın yurtiçi ve dışında başlıca yapıtları arasında, İstanbul Karayolları Zincirlikuyu tesisleri, Ordu Sağra Fabrika Tesisleri, Sabah Gazetesi Medya Plaza Tesisleri, Yemen Marib Vadisi tasarımı, Çerkezköy ATK Tesisleri Entegre Tesisleri, Sabah Gazetesi ve ATV Nişantaşı Tesisleri Gibi sanayi ve idari yapıların yanı sıra çok katlı konut, villa, sanat galerisi gibi çeşitli tasarım ve İç mimari uygulamaları da yer almaktadır. Ağa Han Vakfı''nın, 1993-95 dönemi "Mimarlık Ödülleri" seçiminde büyük jüri üyesi olarak yer alan Mehmet Konuralp, "1995 Ulusal Mimarlık ödülünü" kazanmıştır. 1997-98 yılları Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü''nde öğretim görevinde bulunmuştur. Mehmet Konuralp''ın uluslararası kuruluşlarda konferans ve tabliğleri yanısıra çeşitli kitap ve dergilerde, mimarlığı hakkında yayınları bulunmaktadır.

Mehmet Konuralp
Diyalog Arşivi
Dönem içindeki Diyalog'ların listesi aşağıdadır. Ayrıtılara ulaşmak için ilgilendiğiniz Diyalog'u listeden seçiniz: