Etkinlikler

Voyvoda Caddesi Toplantıları: İstanbul''daki Bizans Dönemi Sarayları

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 13 Aralık 2006
Yer: Bankalar (Voyvoda) Caddesi, Karaköy - İstanbul
İletişim
Adres: Bankalar (Voyvoda) Caddesi No:35/37 80000 Karaköy - İstanbul
Telefon: 0212 334 22 70
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.obmuze.com/


Doç. Dr. Gülgün Köroğlu, 13 Aralık 2006 Çarşamba günü saat 18:30''da gerçekleştirilecek İstanbul''daki Bizans Dönemi Sarayları konulu söyleşide, İstanbul''da Bizans İmparatorluğu''ndaki sarayların tarihçelerini anlatacak.

Roma İmparatoru I. Konstantin"in ikinci başkent olarak seçip, kendi adını verdiği Konstantinopolis kentinde inşa ettirdiği saray, kentin en önemli yerleri olan Hipodrom ile kentin katedrali Ayasofya"nın yakınlarına inşa ettirilmişti. Roma saray mimarisinin tüm özelliklerini yansıttığı düşünülen bu yapı, “Saray, Büyük Saray, Kutsal Saray ve Eski Saray” gibi adlarla anılarak 4. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar kullanıldı.

Bizans imparatorları 11. yüzyıldan itibaren Haliç"e yukarıdan bakan Blakhernae bölgesindeki sarayda yaşamayı tercih etmişlerdir. Çeşitli kaynaklarda, Bizans imparatorlarının ikametgah olarak kullanıp devleti yönettiği, etrafı surlarla çevrili şehirleri anımsatan bu iki büyük saraydan başka, hem Konstantinopolis"in Asya ve Avrupa yakasındaki çeşitli bölgelerinde, Boğaz"ın her iki kıyısında, hem de İzmit, Yalova ve Eskişehir gibi kentlerde, yılın belli zamanlarında avlanmak, dinlenmek veya sağlık bulmak için gittikleri sayfiye sarayları olduğuna dair bilgiler de mevcuttur. Ayrıca, kent içinde ve dışında Bizans imparatorları ve ailelerinin kendi mülkleri olan saray ya da köşklerden de söz edilir. Bizans sarayları konusundaki bilgiler, eski kaynakların, sarayları kullanıldıkları dönem içinde görmüş olanların anlattıklarının yanı sıra arkeolojik kazılarla elde edilen bilgiler ve mevcut mimari kalıntılara dayanır.
Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.