Etkinlikler

TEMASkonferans 2: Eski Bir Haritayla Yeni Yerler Bulamazsın*

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 20 Ekim 2008
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 12:30 - 13:30
Yer: İstanbul Kültür Üniversitesi Mimari Tasarım Stüdyosu II, Bakırköy - İstanbul
İletişim
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.temasistanbul.org
İlerleyen TEMAS projesi, İstanbul okumalarında farklı yöntemler oluşturma bağlamında deneyimlerini paylaşacak olan Evren Uzer''in katıldığı bir etkinlikle devam ediyor. Konuşmacı, kenti farklı yöntem ve araçlarla okuma, belgeleme ve buna bağlı olarak varolan bakış açılarımızı değiştirme üzerine kendi içinde olduğu iki bağımsız oluşum olan roomservices tarafından üretilen projeler ve imkanmekan atölyeleri üzerinden bir sunum gerçekleştirecek.

Roomservices, Evren Uzer ve tasarımcı Otto von Busch ile 2004''ten beri kentlilik, sosyal örgütlenme, sosyal tasarım ve sanat çalışmalarını gerçekleştirmek üzere kurdukları bir sanatçı inisiyatifi. Roomservices projelerinde kente dair alternatif bakış açıları getirmeyi, gizli kalanı görünür kılmayı amaçlıyor. Üretilen projelerin ortak paydası düşünüş sistemlerini küçük ölçekli müdahalelerle ortaya koyma ve /veya etkileme olanaklarıdır. Sunum kapsamında ele alınacak olan ikinci oluşum 2007 yılından beri kent içinde küçük ölçekli müdahaleler ana teması ile Evren Uzer, Bilge Kalfa, Şebnem Şoher, Okay Karadayılar ve Hakan Tüzün Şengün tarafından atölye çalışmaları ve projeler üreten imkanmekan grubunun çalışmaları. İmkanmekan grubu, TEMAS projesinin kamusal alanlarda kentlinin çeşitli etkinlikler aracılığı ile buluşabileceği mekânlar yaratma amacına paralel bir hedefe sahip: Kamusal alana küçük ölçekli müdahaleler yaparak farklılık yaratmak. Sunum kapsamında geçmiş imkanmekan atölyelerinden bazı örnek projeler ve yakın dönemde hazırlanmaya başlanan Haliç tersaneleri ile ilgili proje önerileri ele alınıyor.

* İngiliz atasözü. "You can''t find a new land with an old map"
Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.