Etkinlikler

Lance Jay Brown "Kentsel Bir Yüzyıl için Kentsel Tasarım"

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 17 Kasım 2008
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 14:00 - 16:00
Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Harbiye - İstanbul
İletişim
Telefon: 0212 275 46 63
E-posta: [email protected]
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen "Kültür Sanat ve Kentsel Gelişim" adlı panel, 17 Kasım 2008 tarihinde 14:00 - 16:00 saatleri arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu''nda gerçekleştirilecek. Panelde, Lance Jay Brown “Kentsel Bir Yüzyıl İçin Kentsel Tasarım“ başlıklı bir konuşma yapacak. Etkinliğe katılım ise ücretsiz.

Uygarlık düzeyi köklü bir geçmişe dayanan her toplumun kendine özgü yaşam biçimi var. Türk toplumu, eski çağlardan bu yana kışla ile yayla arasında göçerek, yerleşerek, diğerleri ile ilişkiler kurarak yeni sentezlere ulaşmayı hep başardı. Anadolu gibi 12.000 yıllık geçmişi olan ve dışarıdan her gelenin uygarlık izlerini zamanımıza ulaştıran topraklar, konut üretiminde tüm dünyaya örnek sunacak bir laboratuvar özelliği taşıyor. İskanla ilgili niteliklerin belirlenmesinde bu birikimin kullanılması gerekiyor.

Mekanlar, onu yaratan insanların, toplumların ve uygarlıkların kimliklerinin birer izdüşümü. Geçmişimizdeki evlerde gereksinmeler, olanaklar ve kullanıcılar ölçüydü. Anadolu ve Rumeli’nin her köşesinde, asırlar öncesinden zamanımıza örnekleri kalabilen eski evlerin, konakların, yalıların, mekansal biçimlenişinden ve niteliklerinden; bir beldenin kültürünü, yaşam biçimini, zenginini, yoksulunu, bürokratını, esnafını tanımak mümkün.

Ancak günümüzde toplu konut uygulamalarında insanın sosyo-kültürel yapısına uygun evlerin yapılabilmesi olanakları çok sınırlı. Kullanıcı önceden belirlenemediği için evin türüne (apartman, ev veya barınak) ve tasarımına, kullanıcı adına yatırımcı (müteahhit) karar veriyor.

Lance Jay Brown Kimdir?
New York’lu bir mimar olan Lance Jay Brown aynı zamanda şehir planlamacısı ve eğitimcidir. Bunun yanı sıra 1972’de kurulmuş ve bir çok ödül kazanmış Architecture +Urban Design’ın da yöneticiliğini yapmaktadır. Direktör yardımcısı olarak Design Arts Program ve National Endowment for the Arts’da; profesyonel danışman olarak da WTC Site 9/11 International Memorial Design Competition projelerinde görev almıştır. Bunun yanı sıra Bosna Hersek, Mostar 2004 Urban Reconstruction Workshop projesinin özel danışmanlığını yapmıştır. New York Eyaleti AIA President’s Award for Excellence’a layık görülmüştür. 2003 yılında ACSA Distinguished Professor and Fellow ilan edilmiştir. 2007 yılında son derece prestijli ve bir eğitimcinin alabileceği en büyük ödül olan AIA/ACSA Topaz Medallion for Excellence in Architectural Education’a layık görülmüştür. The AIA NYC Board of Directors üyeliğine tekrar seçilmiştir. Brown, Princeton School of Architecture’da eğitimci olarak görev almış, aynı zamanda iki dönem School of Architecture, Urban Design and Landscape Architecture, CCNY, CUNY yöneticiliğini üstlenmiştir. Brown The Cooper Union’da eğitim görmüştür ve Harvard GSD’den iki yüksek lisans derecesi bulunmaktadır. Ulusal ve uluslar arası pek çok kongrede konuşmacı olarak yer almış olup, biri 2008’de basılmış "Urban Design for an Urban Century" olmak üzere sayısız yayını bulunmaktadır.
Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.