Etkinlikler

İstanbul 2010 Forumu Aralık ''08 Çarşamba Konuşmaları

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 03 - 17 Aralık 2008
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 18:00
Yer: İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Beyoğlu - İstanbul
İletişim
Adres: İstiklal Caddesi No:146, Atlas Pasajı 1. Kat, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 244 45 63
Web Sitesi: www.istanbul2010.org
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı, kültür-sanat ve kentsel uygulamalar alanlarında uzman isimlerin konuşmacı olduğu Çarşamba Buluşmaları''na ev sahipliği yapıyor.

Aralık ayında üçüncüsü ve dordüncüsü gerçekleştirilecek buluşmaların programı ise şu şekilde:

03 Aralık 2008
Ayfer Bartu Candan & Biray Kolluoğlu
"Kentin Kapılı Mekânları
"
Kentin yeni toplu konut sitelerinin tanıtımında bir taraftan 19. yüzyılın tasarım ütopyalarında olduğu gibi kurmaca bir kent mekânından söz ediyor. Diğer taraftan kent hala fiziksel bir mekân olarak, uzmanlık bilgilerinin dönüştürebileceği bir mekân olarak algılanıyor. Teknikçi planlama yöntemi ile mevcut kentin dışında yeni bir kamusal alan izlenimi kazanmış mekânlar ortaya çıkıyor ve bu da fragmantasyona yol açıyor. Bu konuşmada bir örnek olarak İstanbul''daki Göktürk beldesinde yapılan bir araştırma anlatılacak.

17 Aralık 2008
İhsan Bilgin
"Kentleşmenin Yeni Aktörleri"

Bugüne kadar sektörler arası bir bakış kent planlamaya, mimarlığa yeterince yansımadı. Genellikle proje grupları kendilerini işin merkezine koydular ve işverenleri ile ilişki kurdular. Oysa proje yönetim sürecinin yeni aktörleri dâhil etmesi gibi bir özellik de olabilir. Büyük sermayenin kent içindeki rolü çoklu ortamlara açılması gereken kamu işlevleri ile düzenlenmediği takdirde kamusal mekânlar nasıl dönüşecek?

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.