Etkinlikler

Yunus Aran Konferansları "Mardin Konut Dokusu Üzerine Araştırmalar"

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 23 Aralık 2008
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 14:30
Yer: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fındıklı - İstanbul
İletişim
Web Sitesi: www.yunusaran.org
Yunus Aran Birlikteliği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü tarafından Mimar Yunus Aran''ın anısına düzenlenen konferanslar dizisinin 33. konuşmacısı, "Mardin Konut Dokusu Üzerine Araştırmalar" başlıklı konuşması ile Prof.Dr. Füsun Alioğlu olacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu''undaki konuşma, 23 Aralık 2008 tarihinde, saat 14:30''da başlayacak.

Dokuzuncu yılına giren Yunus Aran Konferansları, Bilimsel Danışma Kurulunun önerileri doğrultusunda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin mimarlık-şehircilik kuram, pratik ve eğitimine, birikimlerine katkıda bulunmak ve uluslararası üne sahip kimi mimarları ulusal mimarlık ailesi ile tanıştırmak amacı ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü 1999 mezunu Mimar Yunus Aran''ın (1976-2000) anısını yaşatmak için, O''nun tutku ile bağlı olduğu mesleğinde yapılacak akademik ve kamusal etkinliklerin, O''nu anmanın en anlamlı yöntemlerden biri olduğunu paylaşan ailesi ve arkadaşları tarafından düzenleniyor.

Anadolu''nun güneyinde Mezopotamya''nın bereketli topraklarının devamında bir tepenin üzerinde kurulan Mardin, önceleri Kale daha sonra ise Kale''nin altındaki yamaçta kurulan surlarla kuşatılmış bir şehir. Günümüzde Kale ise bir kalıntılar alanı. Konferans, şehir dokusunda ise çeşitli dinsel inançlara ait mabetler, toplumsal yapının gerektirdiği binalar ve daha çok da farklı etnik toplulukları barındıran evleri ile Mardin''in çeşitli etkenlerle oluşmuş şehir dokusunu konu alıyor.

 

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.