Etkinlikler

Mimari ve Tahayyül: Wouter Davidts

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 30 Aralık 2008
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 18:30
Yer: Osmanlı Bankası Müzesi, Karaköy - İstanbul
İletişim
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: platformgarantienglish....
Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi''nin "İstanbul Misafirleri Programı" kapsamında Türkiye''de bulunan Mimar ve Sanatçı Celine Condorelli''nin düzenlediği "Destek Üzerine" adlı konuşma dizisi devam ediyor. Dizinin ikinci buluşmasını oluşturan ve Belçikalı araştırmacı Wouter Davidts''in yapacağı "Mimari ve Tahayyül" adlı konuşma, 30 Aralık 2008 tarihinde Osmanlı Bankası Müzesi''nde gerçekleştirilecek. Wouter Davidts, Belçika''nın Flaman bölgesindeki Gent şehrinde bulunan Gent Üniversitesi''nin "Mimari ve Kent Planlaması" bölümünde doktora sonrası araştırma yapıyor.

Henry Moore Institute, Leeds''de 2008 sonbaharından bu yana araştırma görevlisi olan Davidts''in; "Architecture d''Aujourd''hui", "Archis", "De Witte Raaf", "Footprint", "Kritische Berichten", "OPEN", "OASE" ve "Parachute" gibi dergilerde, kitaplarda ve sergi kataloglarında müze, güncel sanat ve mimari üzerine yazıları yayınlandı. "Artforum" dergisinin Belçika muhabirliğini yapan Davidts''in "Bouwen voor de kunst? Museumarchitectuur van Centre Pompidou tot Tate Modern" (A&S/books, 2006) isimli bir kitabı bulunuyor. 2007''de at "Extra City", "Center for Contemporary Art", "Beginners & Begetters" sergilerini düzenledi. "Destek Üzerine", British Council tarafından kısmen destekleniyor. Ek destek Goethe Institute Istanbul tarafından sağlanıyor.

Mimarlık, kurumsal tahayyülü destekleyen vazgeçilmez bir olgudur ve tam da bundan dolayı kurumsal tahayyülü kısıtlar.

Aşağıdaki alıntı, mimarlığı bir destek modeli olarak düşünmenin başlangıç noktasıdır:
"Müze düşüncesi, neredeyse her zaman bir bina ile başlar. Herhangi bir kişi, diyelim ki bir hayırsever ya da kamu otoritesi, bir müze açmaya karar verdiğinde, tasarının ilk aşamalarından başlayarak bu düşünce mimari bir kavram çercevesinde belirginleşmeye başlar. Geçtiğimiz yüz yıl boyunca, bu düşünce esin perilerine adanan bir tapınak ya da tam olarak ne bir katedral ne de bir belediye binası olarak adlandırılabilecek bir cisimde, zira bu formlar kamuya ait büyük değere sahip kutsal emanetlerin korunması ve içinde bulunduğu dönemin geçerli mimari "prestij" bina nosyonuna uygun düşünce çerçevesinde somutlaşmıştır. (...)

Müzeleri sadece bir binadan ibaret olarak algılayan düşünce karşısında ihtiyatlı olmamızı gerektiren budur. Müzelerimizi dışarıdan içeriye doğru inşaa etmekten vazgeçmeliyiz. (...)
O zaman bir müze, bir binadan ibaret değilse nedir?"

Ian Finlay, Priceless Heritage. The Future of Museums (London: Faber and Faber, 1977)

Wouter Davidts
Wouter Davidts Gent Üniversitesi Mimari ve Kent Planlama bölümünde doktora sonrası araştırmacısıdır. 2008 sonbaharından beri Henry Moore Institute, Leeds''de araştırma görevlisi olan Davidts''in geçtigimiz yıllarda müze, güncel sanat ve mimari üzerine Architecture d''Aujourd''hui, Archis, De Witte Raaf, Footprint, Kritische Berichten, OPEN, OASE ve Parachute dergilerde, kitaplarda ve sergi kataloglarında yazıları yayınlandı. Artforum dergisinin belçika muhabirliğini yapan Davidts''in Bouwen voor de kunst? Museumarchitectuur van Centre Pompidou tot Tate Modern (A&S/books, 2006) adlı bir kitabı var. 2007''de at Extra City, Center for Contemporary Art, Anvers''de Beginners & Begetters sergisini düzenledi.

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.