Etkinlikler

"Modernist Açılımda Bir Öncü: Seyfi Arkan"

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 22 Ocak - 14 Şubat 2010
Yer: Mimar Sinan Üniversitesi
İletişim
Adres: Konur Sokak 4/2 06650 Kızılay-Ankara
Telefon: 0312 417 37 27
Faks: 0312 418 03 61
Web Sitesi: www.mimarlarodasi.org.t...
Mimarlar Odası, 2006 yılından itibaren "Türkiye''nin mimarlık kültürüne katkıda bulunmuş ve bugün hayatta olmayan mimar(lar)ın anısını yaşatmak üzere" bir Anma Programı başlattı. 2006-2008 yılları arasında ilk kez Mimar Kemalettin için düzenlediği program kapsamında gerçekleştirdiği sempozyum, sergi, kitaplar ve belgesel ile programın kurumsallaşması yönünde önemli bir adım attı. Mimarlar Odası, 2008-2010 döneminde ise Seyfi Arkan''ı anılmaya değer buldu.

Programın amacı şöyle özetlenebilir:
"Mimarlığımızın çeşitli alanlarına nitelikli çalışmaları ile katkıda bulunmuş isimleri anımsamak, onlara sahip çıkmak, onları ve görüşlerini yeniden gündeme getirmektir. Her dönem belirlenecek olan bir mimarın kendisi ve çalışmaları hakkında, seçildiği sergi ve ödül döneminden başlayarak gelecek döneme kadar, Mimarlar Odası tarafından Türkiye çapında çeşitli etkinlikler (konferans, seminer, sergi, yayın gibi) yürütülmesi ve kamuoyunun bu yönde teşvik edilmesi hedeflenmektedir."

Mimarlar Odası, Afife Batur, Sibel Bozdoğan, Ali Cengizkan, Müge Cengizkan, Derin İnan ve Bülend Tuna''dan oluşan Anma Programı komitesi üyeleri ile Seyfi Arkan üzerine yapılacak çalışmalar için bir program belirledi. Oda''nın 2008-2010 çalışma dönemi içerisinde:

Mimarın özgün çizimlerinin eksiksiz bir envanterinin çıkarılarak sayısal ortama aktarılması; ayakta olan yapılarının tespit edilmesi ve fotoğraflanması;

Mimarın yaşamı ve yapıtları üzerine retrospektif niteliğinde bir kitap;

Kitaba paralel olarak retrospektif bir sergi;

Mimarın çalışmalarının yanısıra dönemine de ışık tutan bir sempozyum;

Eserlerinin bulunduğu kentler için özel mimarlık rehberleri yayımlanması;

için hazırlıklar yürütülmektedir.

22-23 Ocak 2010 tarihleri arasında "Modernist Açılımda Bir Öncü: SEYFİ ARKAN: Mimarlık - Değişim - Özerklik" başlıklı sempozyum, İstanbul''da Arkan''ın uzun yıllar Şehircilik Kürsüsü''nde eğitim verdiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi''nde gerçekleşiyor. 22 Ocak-14 Şubat 2010 tarihlerinde açılacak Seyfi Arkan retrospektif sergisi ise aynı mekânda izleyicisi ile buluşuyor.

Bilgi için:
Anma Programı ve Seyfi Arkan''ın yaşamı ve yapılarına ilişkin detaylı bilgiye ise şu adresten ulaşılabilir: www.mimarlarodasi.org.tr/anmaprogrami

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.