Etkinlikler

Küreselleşen İstanbul''da Ekonomi

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 11 - 12 Aralık 2009
Yer: İTÜ Taşkışla Kampüsü
İletişim
Adres: Bankalar (Voyvoda) Caddesi No:35/37 80000 Karaköy - İstanbul
Telefon: 0212 334 22 70
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.obmuze.com/


Osmanlı Bankası Müzesi, İstanbul''u ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan irdeleyen "İstanbul Sempozyumları" serisinin ikincisini hayata geçiriyor. 11 - 12 Aralık 2009 tarihlerinde yapılacak Küreselleşen İstanbul''da Ekonomi Sempozyumu, İTÜ Taşkışla kampusunda gerçekleştirilecek. Küreselleşmeyle beraber, İstanbul''un ekonomisinde hızlı bir dönüşümün yaşandığına değinilecek sempozyumda, kentin makro çözümlemelerinde ihmal edilen boyutlar ele alınacak.

Sempozyumun ilk günü "Toplumsal Değişimin Ekonomi Politiği", "İktidar, Mekân ve Toplum" ve "Kültür Endüstrileri"; ikinci gün ise "Finans, Kriz ve İstanbul" başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek. Sempozyumun konseptini oluşturan yetkililere göre; kalkınmacılık döneminin sektörleri gerilerken, global bağlantılardan beslenen finans ve üretici hizmetleri sahalarında büyük atılımlar gözleniyor. Kültür endüstrileri, medya, sanat ve turizme yönelik yatırımlar ise artıyor. Kentin mekânsal dönüşümü hızlanırken, yeni kent imajına uymadığı düşünülen mahallelerin ve kamu kullanımına açık alanların dışlandığına değinen uzmanlar, farklı inşaat faaliyetlerinin ve bina türlerinin geliştiğini vurguluyor, sempozyumun bu değişime ışık tutacağına inançlarını ifade ediyor.

Serinin ilkini oluşturan "Eski İstanbullular ve Yeni İstanbullular" sempozyumunda, İstanbul''un modernleşme sürecinin bilinmeyen demografik yapısına ışık tutulmuştu. Değişim halindeki İstanbulun modernleşme sürecinde yeniden şekillenen kentsel nüfus yapısı ve bileşimi üzerine odaklanan ve sempozyumda sunulan tebliğlerden oluşan sempozyum kitabı yayıma hazırlanıyor.

Osmanlı Bankası Müzesi binasının restorasyonu nedeniyle, müzenin 2009 - 2010 dönemindeki bütün etkinlikleri, İTÜ Taşkışla binasında gerçekleştirilecek.

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.