Etkinlikler

Tarihi Yarımadada Venedikliler

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 9 Aralık 2009
Yer: İTÜ Taşkışla Kampüsü
İletişim
Adres: Bankalar (Voyvoda) Caddesi No:35/37 80000 Karaköy - İstanbul
Telefon: 0212 334 22 70
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.obmuze.com/
Osmanlı Bankası Müzesi''nin Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlendiği İstanbul Söyleşileri, Doç. Dr. Aygül Ağır''ın "Ticaret Merkezi İstanbul''dan Bir Kesit: Tarihi Yarımadada Venedikliler (11. yy - 15. yy)" başlıklı konuşmasıyla devam ediyor. 09 Aralık 2009 Çarşamba günü saat 18:30''da İTÜ Taşkışla binasında yapılacak söyleşide, bugüne değin çekim alanı olma özelliğini hiç yitirmeyen Tahtakale ve Eminönü bölgesi incelenecek. Buradaki ticari canlılığın Ortaçağ''daki aktörleri Venedikliler ve yaşadıkları çevrenin birincil kaynaklar yardımıyla ele alınacağı söyleşide, bölgenin fetih sonrası görünümü özetlenecek.

Doç. Dr. Aygül Ağır''a göre, doğudan batıya, kuzeyden güneye önemli kara ve denizyollarının İstanbul''da düğümlenmesi ve çözülmesi, rüzgarlardan korunan doğal liman konumundaki Haliç''in varlığı, kenti, tarih boyunca en önemli ticaret merkezlerinden biri haline getirdi. Bölge, 10. yüzyılda Latinlerin ilgi odağı olmaya başladı. Ortaçağ''da İtalyan tüccarların liderleri Venedikliler ve Cenovalılar başta olmak üzere, denizle bağlantılı İtalyan kent devletleri, ticaret yaptıkları coğrafyada uzağa gitmelerine olanak sağlayacak güvenli "durak"lara ihtiyaç duydu. Çok çeşitli yönlerden gelen, çeşitli milletlerden tüccarların kaynaşıp dağıldığı Bizans İstanbul''u, İtalyan ticaret kolonileri için en önemli "durak" olarak, özellikle 11. yüzyıldan sonra çekim alanı haline geldi.

Doç. Dr. Aygül Ağır
1964 yılında Konya''da doğdu, 1983 yılında İtalyan Lisesi''nden mezun oldu. İTÜ Mimarlık Fakültesi''nde başladığı üniversite eğitiminin ardından, aynı okulda yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. 1992 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı''nda araştırma görevlisi olarak başladığı akademik çalışmalarını, halen doçent unvanı ile sürdürüyor.

Osmanlı Bankası Müzesi binasının restorasyonu nedeniyle, müzenin 2009 - 2010 dönemindeki bütün etkinlikleri, İTÜ Taşkışla binasında gerçekleştirilecek.

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.