Etkinlikler

ARKIMEET: Sasa Begovic (3LHD Mimarlar)

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 9 Şubat 2010
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 19:30
Yer: Bahçeşehir Üniversitesi
İletişim
Web Sitesi: www.arkimeet.org/


2010 yılının ARKIMEET Konferanslarının ilkine Hırvat mimar Sasa Begovic''in konuk oluyor. ARKIMEET, 9 Şubat 2010 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi''nin ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Sasa Begovic
1967 Hırvatistan doğumlu Sasa Begovic, 3LHD adlı mimarlık ofisinin kurucu ortaklarından biri. Hırvatistan''da Zagreb Üniversitesi Mimarlık Fakültesi''nden mezun olduktan sonra 3LHD Mimarlık ofisini diğer ortakları Marko Dabrovic, Tatjana Grozdanic Begovic, ve Silvije Novak ile birlikte kurdu.

Sasa Begoviç, ortakları bir araya getiren ilk projeden, son zamanlarda üstlenilen projelere kadar atılan her adıma sürece dahildi. Sasa ayrıca, Split Bölgesi''ndeki, Riva Split, Spaladium Arena''sı gibi birkaç yeni büyük projede de projeyi üstlenen sorumlu mimardı. İki proje de, hazırlandıkları gösteri tarihlerine yetişerek, teslim tarihinde tamamlandı. Arena, 2009 yılının başında Hırvatistan''da yapılacak Dünya Hentbol Şampiyonası için tasarlandı ve sadece 440 günde inşa edildi.

Sasa, 2000''den 2002 yılına kadar Hırvat bir mimarlık dergisi olan Man and Space''in baş editörlüğünü yaptı. Şu anda RIBA, COAC, Van Alen Enstitüsü ve ETH, Berlage Enstitüsü, TU Braunschweig, TU Darmstadt, TU Münih, TU Vienna, TU Graz gibi çeşitli şehirlerdeki üniversitelerde eğitimci ve konuşmacı olarak görev yapıyor. Ayrıca GAF Split ve AF Zagreb gibi yerel mimarlık fakültelerinde düzenli olarak ders veriyor. Sasa Begovic, 2002 ile 2006 yılları arasında TU Graz''da ziyaretçi öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Sasa, Zagreb Mimarlar Birliği Kurulu (DAZ) üyesi.

3LHD Mimarlar
3LHD, Zagreb Hırvatistan''da 1994 yılında Sasa Begovic, Marko Dabrovic, Tatjana Grozdanic, Begovic ve Silvije Novak tarafından kurulmuş bir mimarlık ofisi. Kurucu ortakların hepsi Zagreb Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu ve hepsi de Zagreb''de çalışıp yaşıyorlar. Kurulduğu günden beri 3LHD, 4 kurucu ortaktan 26 çalışana yükseldi ve ofis yönetimi, işletme, finans ve halkla ilişkiler departmanlarından destek alan 4 proje ekibine ayrıldı. Çağdaş bir yaklaşım sergileyen firma her problemi, ekip çalışması, bilgi, deneyim ve farklı mesleklerin uzmanları ile iş birliği kurarak çözüyor. 15 yıldır varlığını sürdüren 3LHD, 170''den fazla proje üzerinde çalıştı. Projeler, özel konutları, rezidans, kamusal binalarını, ofis binaları, spor kompleksleri ve 60''tan fazla gerçekleştirilmiş altyapı tesisini kapsıyor. Müşteriler arasında iyi tanınan firmalar, kooperatifler, özel yatırımcılar, şehir ve eyalet enstitüleri var.

Rijeka''daki Memorial Köprüsü, Riva Split Waterfront, Sports Hall Bale, Rijeka''da Zamet Merkezi ve Rovinj''de Hotel Lone ve EXPO 2005 Japonya''daki Hırvat Pavyon''u, Çin EXPO 2008''de Zaragoza İspanya ve Doğu Avrupa Kültür Merkezi gibi projeler, firmanın sadece mesleki çevrelerce değil, yerel ve yabancı kesimlerce de onaylandığını gösteriyor.

3LHD''nin işleri bir çok önemli Ulusal ve Hırvat ödülü kazandı. Ödüllerin bazıları WAF 2008 Dünya Mimarlık Festivali (Barselona), IOC/IAKS Ödülü (Cologne), AR + D Ödülü (Londra), ID Dergisi Ödülü (A.B.D) ve Hırvat meslek ödülü olan D.Gali?, B.Bernardi, V.Kova?i? ve V.Nazor olarak sayılabilir.

3LHD''nin işleri, Harvard, New York, Vienna, Rotterdam, Kopehag, Münih, Londra, Hamburg, Belgrad, Skopje, Moskova''da sergilenip, Detail, A10, Wallpaper, Hinge, C3, A+U, The Architectural Review, db- Deutche Bauzeitung, Bauwelt, Werk, Bauen + Wohnen, Interni, Il Progetto, Piranesi, Oris, CiP, Giornale dell‘Architettura, Architektur Aktuell, Abitare, Architekti, RD2, Concept gibi dergilerde yayınlandı.

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.