Etkinlikler

"Gâvur Mahallesinden Çıktım Yola" Kent ve Edebiyat Söyleşileri''nde

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 20 Ocak 2010
Yer: İTÜ Taşkışla
İletişim
Adres: Bankalar (Voyvoda) Caddesi No:35/37 80000 Karaköy - İstanbul
Telefon: 0212 334 22 70
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.obmuze.com/
Osmanlı Bankası Müzesi''nin Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen "Kent ve Edebiyat Söyleşileri" devam ediyor. İTÜ Taşkışla''da düzenlenecek toplantıya katılacak Yazar Mıgırdiç Margosyan''ın Gâvur Mahallesinden Çıktım Yola konulu söyleşisi, 20 Ocak 2010 Çarşamba günü saat 18:30''da gerçekleştirilecek.

Yazarın, "Söyle Margos Nerelisen?"isimli öykü kitabında şunları söylüyor: "Cehü, Yahudilere Kürtçede verilen addı. Biz Hıristiyanlar ise Yahudilere ''Moşe'' diyorduk. Hıristiyanların hepsi toptan ''Gâvur'' veya ''Fılle'' oldukları halde, kendi içlerinde Ermeni, Süryani, Keldani, Pırot''tular. Ermeniler ise Süryanilere ''Asori'' derlerdi. Müslümanların tüm Hıristiyanlara toptan Gâvur demelerine karşılık, Hıristiyanlar da tüm Müslümanlara toptan ''Dacik'' diyorlardı. Ama tüm bunların dışında gerçek olan şuydu, deliler bir safta, geriye kalan diğerleri yani Dacikler, Gâvurlar, Haçolar, Kızılbaşlar, Yezidiler, Ermeniler, Türkler, Kürtler, Keldaniler, Süryaniler, Asoriler, Pırotlar, Fılleler, Moşeler, Cehüler, Dürziler, hep beraber diğer saftaydık! Her iki safta yerini almayan bir de Rumlar vardı ama, onlardan Diyarbakır''da ilaç için arasanız bir tane dahi bulamazdınız. Köşede bucakta belki kalmıştır, ''Kıtti'' gibi turşu kurmaya yarar diye aradığınız zaman, boşuna heveslenirdiniz!"

OBM''nin Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında, her ayın üçüncü çarşamba günü 18:30-20:30 saatleri arasında düzenlenen "Kent ve Edebiyat Söyleşileri"nde, Yazarını Doğuran Kentler konuşuluyor. Buluşmalarda yazarlar, doğduğu kentten yola çıkarak yazdığı, yazdığı kentten yola çıkarak okurun yaşadığı kente bir yolculuk yapıyor.

Mıgırdiç Margosyan
1938''de Diyarbakır''da, Hançepek Mahallesi''nde (Gâvur Mahallesi) doğdu. Eğitimini Süleyman Nazif İlkokulu, Ziya Gökalp Ortaokulu, daha sonra İstanbul''daki Bezciyan Ortaokulu ve Getronagan Lisesi''nde sürdürdü. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü''nü bitirdi. 1966-1972 yılları arasında Üsküdar Selamsız''daki Surp Haç Tıbrevank Ermeni Lisesi''nde Müdürlüğün yanı sıra felsefe, psikoloji, Ermeni dili ve edebiyatı öğretmenliği yaptı. Daha sonra öğretmenliği bırakarak ticarete atıldı. Edebi çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Marmara gazetesinde yayımlanan Ermenice öykülerinin bir bölümünü "Mer Ayt Goğmerı" (Bizim Oralar) adlı kitapta topladı (1984). Bu kitabıyla 1988''de, Ermenice yazan yazarlara verilen "Eliz Kavukçuyan Edebiyat Ödülü"nü aldı. "Gâvur Mahallesi" (1992), "Söyle Margos Nerelisen?" (1995) ve "Biletimiz İstanbul''a Kesildi" (1998) adlı Türkçe kitaplarını; 1999''da ikinci Ermenice kitabı "Dikrisi Aperen" (Dicle Kıyılarından) izledi. 2006''da "Tespih Taneleri" adlı anı-romanı yayımlandı.

Osmanlı Bankası Müzesi binasının restorasyonu nedeniyle, müzenin 2009 - 2010 dönemindeki bütün etkinlikleri, İTÜ Taşkışla binasında gerçekleştirilecek.

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.