Etkinlikler

Venedik Arsenali ve Modern Yönetim Anlayışı

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 27 Ocak 2010
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 17:30 - 19:00
Yer: İstanbul 2010 AKB Ajansı
İletişim
Adres: İstiklal Caddesi No:146, Atlas Pasajı 1. Kat, Beyoğlu - İstanbul
Telefon: 0212 244 45 63
Web Sitesi: www.istanbul2010.org
Venedik ile İstanbul, tarihte Akdeniz üzerindeki hakimiyet mücadeleleri ile tanınmış iki önemli kent. Bu iki kentin geçmişte Akdeniz üzerindeki hakimiyet mücadelesinin tarihinin benzerliği aynı zamanda bugün bu iki kentin gerek endüstriyel, gerek askeri alanları dönüştürme biçimlerindeki farklılıkları, riskleri dönüştürme becerileri ve küresel kent dinamikleri ile kurdukları ilişkileri de günümüzde yeniden ilginç kılıyor.

Bu açıdan Venedik''teki en büyük endüstri arkeolojisi örneği olan, tersanesi Arsenale''den söz edip, Bienale''den söz etmemek, iki kentin endüstriyel/askeri alanları dönüştürme biçimlerindeki farklılığı gözlemlememek mümkün değil.

Bu konferansta Bolonya Üniversitesi İşletme Fakültesi''nden Prof. Luca Zan, 16. yüzyılda Venedik''in ana tersanesi olan Arsenal için geliştirilen idari ve mali yönetim modellerini tanıtacak. Bu bağlamda Rönesans döneminde "Venedik Metodu" olarak adlandırılan modern ve sofistike yönetim modeli ve bu modelin zaman içinde evrilmesiyle ortaya çıkan ve günümüze kadar gelen ekonomik, sosyal ve ahlaki değerler bütünü ele alınacak.

Etkinlik herkesin katılımına açıktır. Etkinliğe katılmak isteyenlerin bu mail adresinden bize geri dönmesi gerekmektedir.

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.