Etkinlikler

"Tasarımda Genç Bakışlar: bir Kullanıcı, bir Mekân, bir Ürün"

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 26 - 28 Ekim 2010
Yer: İstanbul Ticaret Üniversitesi
İletişim
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: tasarimdagencbakislar.i...Soyut bir kavram olan tasarım bilimsel yöntemlerle yönlendirildiğinde somut sonuç veren bir eyleme dönüşür.

Sanat, bilim ve teknolojinin buluştuğu alanlarda tasarımcının bilgi ve deneyiminin yanısıra hayal gücünün belirli bir amaca yönelik akılcı birlikteliği ile özgün tasarım ürünleri ortaya çıkar.

Tasarımda Genç Bakışlar Sempozyumu, tasarım alanlarında heyecan ve dinamizm ile faaliyet gösteren genç tasarımcıların, fiziksel ve kavramsal özgün tasarımlarının tartışıldığı, anlaşıldığı ve paylaşıldığı bilimsel bir ortam sunmaktadır.

26 - 28 Ekim 2010 tarihlerinde İstanbul Ticaret Üniversitesi''nde ilk kez düzenlenecek sempozyumun teması "Tasarımda Genç Bakışlar: bir Kullanıcı, bir Mekân, bir Ürün" olarak belirlenmiştir.

Konular
Kullanıcı:
- Kullanıcı Özellikleri ve Gereksinmeleri
- Ergonomi
- Sosyo-Kültürel Araştırmalar
- Yatırımcı, Kullanıcı, Müşteri
- Sembolizm
- Estetik

Mekan:
- Mekan Tasarımı:
İç Mekan - Dış Mekan - Çevre İlişkileri
İç Çevresel Özellikler: görsel, işitsel, atmosferik, doku (yüzey),
- Çevre: Sürdürülebilirlik
Çevresel Sorunlar ve Kullanıcı Sağlığı
- İşlev ve Esneklik
- Tasarımda Dördüncü Boyut / Zaman
Geçmiş ve Gelecek

Ürün:
- Yapısal ürünler / malzeme (bitmiş ürün)
- Eşya Tasarımı
- Teknoloji
- Hizmet / Proje Yönetimi
- Donanım Ürünleri

Katılım koşulları
Sempozyum araştırma görevlileri, öğretim görevlileri ve en fazla üç yıl görev yapmış yardımcı doçentlerin katılımı ile gerçekleşecektir. Hızla artan üniversite sayısı ve akademisyen ihtiyacına karşın zor ve yavaş yetişen akademisyenlerin aynı zamanda nitelikli ve donanımlı yetişmeleri de çok önemlidir.

Bu bağlamda İstanbul Ticaret Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, yaptıkları araştırmaları, çalışmaları sunmak üzere araştırma görevlilerini, öğretim görevlilerini ve en fazla üç yıl görev yapmış yardımcı doçentleri bu sempozyuma davet etmektedir. Tasarım disiplinlerinde uzmanlaşmak isteyenler ve tasarım ile ilişkili, ekonomi, sosyoloji, psikoloji, teknoloji, mimarlık, iç mimarlık ve mühendislik alanlarında çalışan tüm genç araştırmacılara açık olan sempozyumun dili Türkçe''dir.

Katılımcılar bildiri ve poster sunumu ile katılabilirler.

Katılım ücreti
Katılımcılar için 50 TL (kitap, öğle yemeği ve kahve araları dahildir)+ 20TL (sempozyum yemeği)

Dinleyici öğrencilere ücretsizdir.


Konuyla İlgili Linkler

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.