Etkinlikler

Molecular (İstanbul): İçerik olarak Bağlam Her Yerde?

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 20 Şubat 2010
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 14:00 - 17:30
Yer: Garaj İstanbul
İletişim
E-posta: [email protected]
Serge Spitzer''in Molecular (ISTANBUL) yerleştirmesi üzerine Türkiyeden ve yurtdışından seçkin konuşmacıların katılacağı bir açık tartışma düzenleniyor. 20 Şubat 2010 Cumartesi günü Garaj İstanbul''da gerçekleştirilecek halka açık tartışma 14:00 17:30 arasında yapılacak.

Tartışmaya Londra''dan Chipperfield Architects''in kurucusu David Chipperfield, Sydney'' Bienali küratörü David Elliot, Linz''den Lentos Müzesi Sanat Yönetmeni Stella Rollig, Palais de Tokyo''nun kurucusu ve Beijing Ullens Center for Contemporary Art''ın yöneticisi Jerome Sans, Berlin''den Chipperfield Architects''in direktörü Alexander Schwarz, sanatçı Serge Spitzer, Paris''ten Palais de Tokyo''nun direktörü Marc-Olivier Wahler, İstanbul''dan  Ali Akay, Hasan Bülent Kahraman, Ferda Keskin, Vasif Kortun ve Nevzat Sayın katılacaklar.

" İçerik olarak Bağlam Heryerde ? / Context as Content Everywhere ?" konulu tartışma sanat ve mimarinin yanı sıra Molecular (ISTANBUL) yerleştirmesinin ortaya attığı sosyal ve kültürel konuları da irdeleyecek.

İçinde tartışmaların da yer alacağı Molecular (ISTANBUL) kitabı 2010 Mayıs ayında basılacak.

Serge Spitzer''in Molecular (ISTANBUL) yerleştirmesi gördüğü ilgi üzerine 2010 yılı sonuna kadar uzatıldı. Hasköy''deki eski Mayor Sinagogunda yer alan yerleştirme, bağımsız bir girişimle başladı. 7 Eylül 2009 da neredeyse gizlice açıldı ve hedeflendiği üzere kulaktan kulağa yayılarak duyuldu.

Bu gün içinde bir alüminyum döküm atölyesi, bir kauçuk imalathanesi, bilardo salonu küçük bir restoran barındıran ve depo olarak kullanılan ve adeta kaderine terk edilmiş olan mekan tarihi, ekonomik ve sosyal çağrışımlarla yüklü. Sanatçı mekanla kurduğu ilişkiyi bir söyleşisinde şöyle dile getiriyor: "İstanbul''un zaman içinde geçirdiği ekonomik sosyal, politik yaşamındaki güçlerden kaynaklanan değişimin etkisiyle parçalanan mekanın dokusu beni çok etkiledi. Ve hemen bir şeyler yapmak istedim. Bu yerleştirmenin, tıpkı simyasal bir reaksiyonda olduğu gibi sorunlarla kaynaşarak ve yüzleşerek gerçekliğin farklı katmanlarda okunmasını sağlamasını hedefledim".

Serge Spitzer''in Hasköy''deki Mayor Sinagog''unda yer alan yerleştirmesi kış aylarında her gün  11:00 ve 16:00 saatleri arasında, yılın diğer zamanlarında ise 11:00 - 18:00 saatleri arasında görülebilecek.

Sanatçının ve 41?-29? ISTANBUL''un birlikte gerçekleştirdiği yerleştirme ve Molecular (ISTANBUL) la ilintili programlar 2010 Istanbul Avrupa Kültür Başkenti, Fransız Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü ve Avusturya Kültür Ofisi''nin destekleriyle sürdürülüyor.

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.