Etkinlikler

Avrupa ve Asya-Pasifik''te Yeni Mimarlık Trendleri Paneli

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 9 Mart 2010
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 16:00 -18:00
Yer: Milli Reasürans Sanat Galerisi
İletişim
Adres: Arkitera Mimarlık Merkezi Cemil Topuzlu Caddesi, İş Bankası Blokları, A Blok Daire 8, 34726, İstanbul
Telefon: 0216 355 07 22
Faks: 0216 386 94 30
Web Sitesi: www.arkitera.net


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ajansı tarafından desteklenen ve Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından organize edilen İstanbul 2010''un ilk mimarlık sergisi 9 Mart''ta Teşvikiye''deki Milli Reasürans Sanat Galerisi''nde açılıyor. Avrupa ve Asya-Pasifik ülkelerinden 15 farklı mimarlık ofisinin proje ve maketlerinden oluşan sergi 10 Nisan''a kadar açık kalacak. Serginin açılış günü ise, projeleri sergilenen mimarlardan bir kısmı ile ortak bir panel gerçekleştirilecek.

2001 yılında Japonya ve 15 Avrupa Birliği üyesi ülkelerinin delegeleri tarafından Japonya ve Avrupa arasında mimarlık üzerinden bir kültürel köprü kurma amacı ile başlatılan ve Avrupa Komisyonu tarafından himaye edilen çok uluslu bir proje olan "New Trends of Architecture in Europe and Asia-Pacific" sergi projesi, 9 yılın sonra İstanbul''da sonlanıyor. 2002 AB-Japonya zirvesinde dönemin AB Komisyon başkanı Romano Prodi ve Japonya başbakanı Junichiro Koizumi tarafından da önem verilen projeler arasında gösterilen gezici sergi projesi ile Asya-Pasifik ülkelerinden yedi, Avrupa''dan sekiz mimarlık ofisinin işleri bir arada sergileniyor. İki yıllık dönemler halinde Avrupa ve Asya''dan seçilen iki küratörün seçimleri ile belirlenen mimarlık ofislerinin işlerinden oluşan sergi projesi, 2004 yılındaki Avrupa Birliği''nin genişleme sürecinde proje yeniden yapılandırılmış.

Beşinci kez yapılan "New Trends of Architecture in Europe and Asia-Pacific" projesinin bu seferki seçici kurulunda ünlü İngiliz mimar Prof.Sir Peter Cook ve yine dünyaca ünlü Japon mimar Toyo Ito bulunmakta. Daha önce aralarında Tokyo, Porto, Rotterdam, Gent, Salamanca, Bordeaux, Lizbon, Madrid, Lille, Hong Kong,  Cork, Melbourne, Anyang, Patras, Perth, Barselona, Lüksemburg ve Niiagata''nın bulunduğu 18 kentin ev sahipliği yaptığı proje, Tokyo ve Avrupa Kültür Başkentleri''nde gelecek vadeden Avrupalı ve Asya-Pasifik bölgesindeki mimarların katıldığı yıllık sergi ve sempozyumlar düzenleyerek bu iki coğrafya arasında fikir ve deneyim paylaşımı için fırsatlar yaratma amacı taşıyor. 

15 ülkeden seçilen mimarlar arasında Türkiye''den Han Tümertekin''in bulunduğu serginin açılış günü olan 9 Mart 2010''da yine Milli Reasürans Sanat Galerisi oditoryumunda 16:00-18:00 saatleri arasında sergide işleri bulunan Norveç, İngiltere, Portekiz, Çin ve Singapur''lu mimarların katılacağı bir panel de gerçekleştirilecek. Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Kanıpak''ın yöneteceği panelde Türkiye''den Han Tümertekin, Norveç''ten Reinhard Kropf, Portekiz''den Bernardo Rodrigues, Singapur''dan Mun Summ Wong ve yine Türkiye''de faaliyet gösteren Japon mimar Tatsuya Yamamoto katılacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avgadiç''in ve Japonya İstanbul konsolos yardımcısının açılışı birlikte yapması planlanan sergi aynı zamanda 2010 yılında Türkiye''de kutlanan Japonya yılı nedeni ile ayrı bir öneme sahip.

9 Mart Salı günü 16:00-18:00''de gerçekleşecek panelin ardından açılacak sergi 10 Nisan''a kadar Pazar ve Pazartesi hariç her gün 11:00-18:30 saatleri arasında Milli Reasürans Sanat Galerisi''nde görülebilir.

Sergide projeleri yer alan mimarlar:
Fransa: Isabel Herault and Yves Arnod
İngiltere: C.J Lim/ Studio 8
İspsanya: Izaskun Chinchilla
Portekiz: Bernardo Rodrigues
Norveç: Helen and Hard
Macaristan: Adam Somlai-Fischer/ Aether Architecture
Avusturya: Wolfgang Tschapeller
Turkiye: Han Tumertekin
Japonya: So Fujimoto
Çin: Zhu Xiaofeng
Kore: Moongyu Choi
Tayvan: Yu-Tung Liu
Singapur: Yap Mong Lin
Avusturalya: Simon Pendal
Tayland: Suriya Unparisiriratana

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.