Etkinlikler

Kent ve Edebiyat Söyleşileri''nde "Gecekondu Mahalleleri, Derme Çatma Hayaller"

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 17 Mart 2010
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 18:30
Yer: İTÜ Taşkışla
İletişim
Adres: Bankalar (Voyvoda) Caddesi No:35/37 80000 Karaköy - İstanbul
Telefon: 0212 334 22 70
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.obmuze.com/

Osmanlı Bankası Müzesi''nin Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlediği "Kent ve Edebiyat Söyleşileri" devam ediyor. Yazar ve Çizer Ender Özkahraman''ın Gecekondu Mahalleleri, Derme Çatma Hayaller başlıklı söyleşisi, 17 Mart 2010 Çarşamba günü saat 18:30''da, İTÜ Taşkışla''da gerçekleştirilecek.

Yazar söyleşide, çocukluğunun, engebeli bir arazide kurulan, dağlar arasında sıkışıp kalmış küçük bir şehirde geçtiğini söyleyerek, bu koşulların köşeye sıkıştırdığı çocuklar arasında, şehrin birçok özelliğinden bihaber büyüyüp gittiklerini anlatacak. "Bizim muhtaç olduğumuz şey tam olarak neydi gerçekten? Yeni bir olay mıydı yoksa yeni bir yüz mü? Ya da yeni bir yalan?" sorusunu soracak Özkahraman, küçük şehirlerine gelen yabancıların, "Burası çok güzel! Büyülü bir şehir, göze oldukça hoş ve sevimli görünüyor." övgülerinin gerçekliğini, ancak büyük bir şehrin küçücük bir köşesinde bir yabancı gibi yaşandığında anlaşıldığını vurgulayacak.

OBM''nin Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında, her ayın üçüncü çarşamba günü 18:30-20:30 saatleri arasında düzenlenen "Kent ve Edebiyat Söyleşileri"nde, Yazarını Doğuran Kentler konuşuluyor. Buluşmalarda yazarlar, doğduğu kentten yola çıkarak yazdığı, yazdığı kentten yola çıkarak okurun yaşadığı kente bir yolculuk yapıyor.

Ender Özkahraman
1969 yılında Van''da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Hakkari''de, lisans ve yüksek lisans eğitimi Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü''nde tamamladı. Üniversitede okuduğu yıllarda karikatüre merak saldı, kaldığı öğrenci yurdundaki izlenimlerini Gırgır''da "yurt karikatürleri" başlığı altında çizerek bu yolda ilk adımı attı. Öğrencilik yılları boyunca çeşitli basın - yayın organlarında çizerlik ve yazarlık yaptı, katıldığı karikatür yarışmalarından ödüller kazandı. Bu uğraşı mezuniyetinden sonra da sürdürerek, çizerliği iş edinme kararı aldı. Çizgi sanatıyla uğraşırken, anlatım biçimi bir müddet sonra karikatürden çizgi - hikayeye doğru değişim geçirdi. Mizahtan ziyade edebiyat ve sinemayla ilişkilendirmeye çalıştığı anlatılar, Leman dergisinde 13 yıl boyunca "Orası Hikayeleri" başlığı altında yayımlandı. Bu seriden hazırladığı seçkileri çeşitli aralıklarla kitaplaştırarak 4 albümde topladı. Kaleme aldığı "Hayatın Tuzu" adlı senaryo, Murat Düzgünoğlu tarafından filme çekildi.

Osmanlı Bankası Müzesi binasının restorasyonu nedeniyle, müzenin 2009 - 2010 dönemindeki bütün etkinlikleri, İTÜ Taşkışla binasında gerçekleştirilecek.

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.