Etkinlikler

Plovdiv (Filibe) Murat Hüdavendigar (Cuma) Cami Duvar Resimleri Restorasyonu ve Yapısal Restorasyon

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 24 Mart 2010
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 13:30
Yer: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi - Video Konferans Salonu
İletişim
Web Sitesi: www.msgsu.edu.tr/msu/pa...


"Plovdiv (Filibe) Murat Hüdavendigar (Cuma) Cami Duvar Resimleri Restorasyonu ve Yapısal Restorasyon" başlıklı konuşmaları ile 24 Mart 2010 Çarşamba günü, saat 13:30''da Mimarlık Fakültesi, Video Konferans Salonu''nda gerçekleşecek.

Murat Hüdavendigar Camisi restorasyonu projesi 2006 yılında başlamıştır. Yapının en önemli özelliklerinden biri 18 ve 19. Yüzyıla ait duvar resimlerinin orijinal şekilde günümüze ulaşmış olmasıdır. Mayıs 2008 tarihinde tamamlanan projede yapısal konservasyon olarak adlandırabileceğimiz uygulamalar ve duvar resimleri restorasyon çalışmaları yapılmıştır.

Etkinlikte, yapının orijinal görünüm ve malzemesine sadık kalınarak yapılan uygulamalar anlatılırken, restorasyon sırasında ortaya çıkan yapısal teknikler ile ilgili tespitler araştırmacıların dikkatine sunulacaktır. Yaklaşık 20 aylık bir çalışmanın sonucunda restorasyon ve konservasyonu yapılan duvar resimlerinin restorasyonu sürecinde kullanılan yöntemler, malzemeler ve dokümantasyonu ile ilgili veriler katılımcılar ile paylaşılacaktır.

Etkinlik herkese açıktır.

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.