Etkinlikler

ARKIMEET: Shahira H. Fahmy

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 13 Nisan 2010
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 19:00
Yer: Bahçeşehir Üniversitesi
İletişim
Web Sitesi: www.arkimeet.org/
2010 yılına hızlı başlayan ARKIMEET konferanslarının yeni konuğu Mısır''dan geliyor. 13 Nisan''da Bahçeşehir Üniversitesi''nde konferans verecek olan Shahira H. Fahmy, mimarlıkta yeni teknolojiler, iç mekan ve ürün tasarımı üzerine çalışıyor. Çoğu mimarlık ofisinin mühendislik hizmeti verdiği Kahire''de, tasarım odaklı pratikleri tercih ediyor.

BUILDIST''in desteklediği, bu yeni konferans serisi Türkiye''ye yakın ülkelerdeki nitelikli mimari üretimlerin sahiplerine odaklanıyor. Daha önce Hırvatistan ve İran''dan gelen mimarların konferans verdiği seride Shahira H. Fahmy''nin ardından Rusya''dan bir mimar konuk edilecek. Böylelikle, küresel mimarlık dünyası için daha az bilinen ama bir o kadar da heyecan verici mimarlık pratiklerini Türkiye''deki meslektaşları ile paylaşmaya devam edecekler.

Shahira Fahmy Hakkında
Kahire''de büyüyen Shahira 1974 doğumlu. Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü''nden 1997''de mezun oldu ve mimarlık üzerine yüksek lisansını 2004''de tamamladı. 1999-2002 yılları arasında, Ortadoğu''nun önde gelen mühendislik şirketlerinden biri olan Dar Al Handasah için çalıştı. Aynı zamanda 1999 ve 2007 yılları arasında Kahire Üniversitesi mimarlık bölümünde asistan olarak görev yaptı.

Fahmy mesleki anlamda en önemli sıçramasını, 2004 yılında Mısır''ın önemli mimari simgelerinden biri haline gelen Kahire Amerikan Üniversitesi''nin yeni kampüsünün önemli bir kesiminin tasarımını aldığı zaman gerçekleştirmiş oldu. O zamandan sonra Fahmy, SODIC, Solidere ve Abercrombie&Kent gibi farklı uluslardan oluşan etkileyici bir müşteri listesine sahip oldu.

SFA''nın yenilikçi tasarımları ve özgün malzeme kombinasyonları ona, Thames and Hudson, Financial Times, Frame, Interior Design Magazine USA, Wallpaper, Herald Tribune-Daily Star gibi uluslararası dergi, kitap ya da süreli yayınlarda büyük bir ün getirdi. Klasik çay demliğine modern bir yaklaşımdan, Kahire''nin gelişen banliyö bölgelerine yaptıkları nitelikli apartman bloklarına kadar, SFA''nın özgün estetik anlayışı, ona kendi ülkesinin ötesinde küresel bir ün kazandırdı. Aralarında "Salone Internazionale del Mobile Salone Satellite 2007" (Milano, İtalya, 2007); ve "100% Design 2007" (Londra, UK)''ın bulunduğu önemli sergilere katıldı.

Shahira yeteneği ve yenilikleri sayesinde pek çok uluslararası ödül de kazandı. En son "Westown- Block 36" projesi, 2010 "WA Awards 20+10+X 6th Cycle" seçkilerinde Dünya Mimarlık Derneği tarafından ödele layık göründü. 2009''da yine "Westown- Block 36" projesi Barselona''daki Dünya Mimarlık Festivali''nde "Geleceğin Binaları-Konut" ve Dubai''de Mimarlık-Gökdelen ödülleri / "Konut ve Gelecek" kategorisinde listelendi. Aynı zamanda Cannes''da MIPIM and Architectural Review Geleceğin Projeleri ödüllerinin "Yenileme ve Master Planlama" kategorisinde teşvik ödülü aldı.

 

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.