Etkinlikler

Peter Cook Konferansı: Buluşlar

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 9 Nisan 2010
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 09:30 - 11:00
Yer: Yapı-Endüstri Merkezi
İletişim
Adres: Fulya Mah.Yeşilçimen Sok.No:12/430 (Polat Kulesi Yanı) 34394 Fulya /İSTANBUL

Telefon: 0212 266 70 70
Faks: 0212 266 70 10
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.yem.net
Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) Avrupa Birimi, YTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlar Odası Genel Merkezi ve Yapı-Endüstri Merkezi''nin desteğiyle 8-12 Nisan 2010 tarihleri arasında "İstanbul: Tarih, Kültür, Mimarlık Katmanları" başlıklı bir toplantı düzenliyor. Toplantıya katılım AIA üyeleri ve Mimarlar Odası üyeleri için, Sürekli Mesleki Gelişim kapsamında değerlendiriliyor. YEM''in Fulya''daki merkezinde yapılacak etkinlikler İngilizce gerçekleşecek. Bu toplantı kapsamında mimarlık dünyasının önemli isimlerinden mimar, eğitimci ve teorisyen Sir Peter Cook bir konuşma yapacak. Buluşlar / Inventions adını taşıyan konuşmada kendi düşünceleri ve işleri üzerinden ütopya yaratmak ve bu ütopyaları gerçekleştirmek konularına değinecek. 1960''lı yıllarda, yaratıcı ve avangard grubun kurucularından olan Peter Cook, bu grubun fütürist projeleri olan ‘Plug-in City'', ‘Blow-out Village'', ‘Walking Cities'' gibi döneminin çığır açan ve mimarlık tarihine mal olmuş ütopik projelerini tanıtacak. Uygulanmış ve projelendirilmekte olan projeleri ile devam edecek.

Not: Toplantı dili İngilizce''dir. Simultane tercüme yapılmayacaktır.

Peter Cook
Sir Peter Cook (RA, AADipl, RIBA, BDA, FRCA, FRSA, ARB), mimar, eğitimci, deneyci, akademisyen ve mimarlık teorisyenidir. 2007 yılında mimarlığa yapmış olduğu katkılardan dolayı İngiltere Kraliçesi tarafından kendisine şövalyelik unvanı verildi. 2004 yılında Archigram grubunun kurucusu olarak Mimarlık Altın Madalyası ile ödüllendirildi. Cook, Bournemouth Sanat Akademisi''nde (1953-58) ve Architectural Association''da (1958-60) mimarlık eğitimi aldı. Peter Cook 1964 ve 1990 yılları arasında Architectural Association''da proje yürütücülüğü yaptı ve dersler verdi; 1990 ile 2006 yılları arasında UCL Bartlett Mimarlık Okulu''nda bölüm başkanlığı yaptı. 2004 yılından beri Viyana''daki mimarlık okullarının değerlendirme komitesi başkanıdır. Royal Academy of Arts''tan profesörlük, University College London''dan emekli profesörlük ve Frankfurt Hochschule (Staedelschule)''den onursal profesörlük unvanları aldı. Mimarlığa olan katkıları kraliyet ödülü almış bir akademisyenlikten, Royal College of Art bilimsel akademisyen üyeliğine kadar uzanmaktadır. Prof. Cook sekiz kitap yayınladı ve UIA tarafından verilen Jean Tschumi madalyası, RIBA tarafından verilen Annie Spink eğitim madalyası gibi birçok uluslararası ödül aldı. 1963-1975 yılları arasında ARCHIGRAM grubu, 1976-1998 yılları arasında Prof. Christine Hawley, 1998-2004 yılları arasında Prof. Colin Fournier ile birlikte çalıştı. 2004 yılından beri Londra''daki CRABSTUDIO mimarlık bürosunun yöneticisidir. Uluslararası yarışmalarda ödüller aldı. Son projeleri arasında Graz''daki "Kunsthaus", Verbana''daki tiyatro projesi ve "Viyana Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Merkez İdare Binası" projesi yer almaktadır.

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.