Etkinlikler

Joan Clos i Matheu Konferansı

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 13 Nisan 2010
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 18:30 - 20:00
Yer: ASO Konferans Salonu
İletişim
Adres: Çoban Yıldızı Sok. 5/A3 Çankaya - Ankara
Telefon: 0312 468 66 38
Faks: 0312 427 75 20
Web Sitesi: www.tsmd.org.tr


Türk Serbest Mimarlar Derneği 13 Nisan 2010 Salı günü Sn. Joan Clos i Matheu''nun konuşmacı olacağı ‘Barselona Örneği Üzerinden Kamusal Alan Kavramı ve Mekan Kalitesi Deneyimleri'' başlığı altında bir konferans düzenlemektedir. Konferans ASO Konferans Salonu''nda gerçekleşecek.

2009''un ilk aylarından buyana, "İspanya Büyükelçisi" olarak Ankara''da yaşamakta olan Sayın Juan Clos, 1997-2006 yılları arasında 2 dönem Barselona Belediye Başkanı olarak görev yapmış; 2006-2008 döneminin Zapatero hükümetinde ise Sanayi, Turizm ve Ticaret Bakanı olmuş bir siyasetçidir. Belediye Başkanlığı döneminde, Barselona''yı dünyanın gözde merkezlerinden biri haline getiren birçok yenileme-dönüşüm projesine imza atmıştır. Barselona''da hem sosyal refahın artması, hem turizmin gelişmesi, hem de kentsel mekan kalitesi açısından öncü örneklerin ortaya çıkışına yol açan projelerin en üst düzeydeki yöneticisi olan Clos, ''kamusal alan kalitesi - kent yaşamında canlılık'' ilişkisine özel önem atfetmektedir.

Sayın Clos, Türk Serbest Mimarlar Derneği''nin daveti üzerine, Barselona örneği üzerinden, kent yönetimi ile ilgili deneyimlerini bizlerle paylaşacaktır. Mimarlık, kentsel tasarım, planlama, kent yönetimi, kamu yatırımları, kentsel dönüşüm alanları, kentsel ölçekte sanat konularında çalışan, ilgisi olan tüm kesimlerin, özellikle kamu çalışanları ve yetkililerinin, diğer ilgili sivil toplum kuruluşlarının ve belli başlı özel sektör temsilcilerinin katılımı hedeflenmektedir.

Joan Clos i Matheu (Parets del Vallés, 1949)
Joan Clos 29 Temmuz 1949''da Parets del Vallés''de doğdu. Evli ve iki çocuk babasıdır. Özerk Barcelona Üniversitesi (UAB) Tıp Fakültesi''nden mezun oldu.

Siyasi geçiş döneminde Franco karşıtı hareketler içinde yer aldı. Mesleki itibarın geri kazanılması için ülkenin siyasi dönüşümünü savunan bir grup doktorla birlikte Tıbbi Analizler ve Programlar Merkezi''nde (CAPS) çalıştı.

Tıp eğitimini tamamladıktan ve bir dönem anestezi uzmanı olarak çalıştıktan sonra, mesleki kariyerinde radikal bir değişiklik yapmaya karar vererek epidemiyoloji, mahalli sağlık hizmetleri ve sağlık kaynaklarının yönetimi konularına yöneldi. Uzmanlık eğitimini Edinburgh Üniversitesi''nde (İskoçya) Kamu Sağlığı ve Epidemiyoloji üzerine yaptı. İspanya''ya dönünce 450 yatak kapasiteli "Hospital General de Tarragona Joan XXIII" (1977-1979) Hastanesi Müdürü olarak görev yaptı.

İdarecilik alanında çalışmaya devam ederek, 1979''da Sağlık Hizmetleri Müdürü olarak Barcelona Belediyesi''ne girdi. 1981-1991 yılları arasında İspanya Epidemiyoloji Derneği ile İspanya Kamu Sağlığı ve Sağlık Yönetimi Derneği''nin başkanlığını yaptı.

1983 yılında Katalonya Sosyalist Parti''nin (PSC) listesinden kamu sağlığı konusundan sorumlu belediye meclis üyesi seçildi. 1987 yılında Ciutat Vella bölgesi meclis üyesi olarak atandı. Semti şehre açmak ve semt sakinlerinin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla, kentsel planlama ile ekonomik ve sosyal yatırımı birleştiren küresel bir plan izleyerek bu semtin yenilenmesi projesini yönetti. Barcelona''nın 1992 Olimpiyat Oyunları''na hazırlanması için bu proje son derece önemliydi.

Dört yıl sonra, 1991''de, idare, ekonomi ve hazine konularından sorumlu belediye başkan yardımcısı olarak atandı. Olimpiyat Oyunları''na hazırlanmak, bütçeyi dengelemek ve aynı zamanda, şehrin Olimpiyat öncesi ve sonrası yatırımı için finansman programı hazırlamak amacıyla, Belediye''nin mali ve finansal yapısında kapsamlı bir yeniden yapılandırmaya gitti.

Eylül 1997''de Pasqual Maragall''dan Barcelona Belediye Başkanlığı görevini devraldı. 1999''da dört yıllığına seçildi. 25 Mayıs 2003 tarihinde gerçekleştirilen belediye seçimlerinde bu göreve yeniden seçildi.

Görev süresi sırasında Barcelona, daha sonra "2007 Monterrey Kültür Forumu" ve "2010 Valparaiso Kültür Forumu" olarak devam edecek olan "2004 Kültür Forumu"na evsahipliği yaptı.

Eylül 2006''da Sn. Jose Luis Rodriguez Zapatero''nun hükümetinde İspanya Sanayi, Turizm ve Ticaret Bakanı olarak atandı. Bakan olarak İberik (İspanya-Portekiz) enerji marketinin temellerinin atılmasını denetledi ve, üretim ve dağıtımı ayırmak ve elektrik üretimi için ihaleler açmak suretiyle İspanyol elektrik enerjisi pazarında iyileştirmeler sağladı.

Turizm endüstrisi ile ilgili "2008-2020 İspanya Turizm Starteji Planı" da yine onun döneminde onaylandı.

2008 genel seçimlerinde Sosyalist Parti''den Barcelona milletvekili seçildi.

Joan Clos, Temmuz 2008''de İspanya''nın Türkiye Büyükelçisi olarak atandı ve 21 Temmuz 2008''de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı''na Güven Mektubu''nu sunmasının ardından göreve başladı. 15 Şubat 2010''da Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı''na Güven Mektubu''nu sunarak "İspanya''nın Ankara''da mukim Azerbaycan Büyükelçisi" sıfatıyla göreve başladı.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.