Etkinlikler

Emek Sineması''nın Geleceği Hakkında

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 12 Nisan 2010
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 14:00
Yer: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
İletişim
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: mimarist.org/
Beyoğlu''nun en eski kültür değerlerinden Emek Sineması''nın yıkılacağı haberleri üzerine yaşanan süreci özetleyen ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nce hazırlanan yazı aşağıda verilmiştir. Şube binasında, 12 Nisan 2010 tarihinde Emek Sineması''na sahip çıkmak ve dava sonuçlanıncaya kadar yıkılmasını önlemek için kamuoyu oluşturmak amacıyla bir de toplantı düzenlenecektir.

Emek Sineması''nın Geleceği Hakkında
Beyoğlu''nun en eski sinemalarından Yeşilçam Sokak''taki Emek Sineması''nın da birer birer yok edilen kültür varlıklarımız gibi yıkılarak yerine bir alışveriş merkezi yapılacağı haberlerini basından öğrendik. Bu bilgilenme üzerine 20.11.2009 gün ve 29.06.17249 sayılı yazı ile ilgili TC Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Yenileme Alanları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna başvurduk ve aldığımız yanıtla Koruma Bölge Kurulu''nun 17.09.2009 gün ve 954 sayılı ile 09.10.2009 gün ve 973 sayılı kararı ve eki avan projelerle Emek Sinemasının yıkımının öngörüldüğünü tespit ettik. Alınan yanıt ve iletilen kurul kararları üzerine 12.03.2010 tarihinde yargıya başvurulmak durumunda kalınmıştır.

Bu bilgilenmeye rağmen Beyoğlu Belediyesi başkanının "Emek Sineması yıkılmıyor" şeklindeki beyanları ile bir taraftan işlenen suçun gizlenmeye çalışıldığı, diğer taraftan da kamuoyunun yanıltılarak oyalanmak ve bir oldubittiyle karşı karşıya bırakılmak istendiği anlaşılmaktadır.

Aslında, yıkılmak istenen Emek Sineması, tarihi ve kültürel kimliğinin yanı sıra barok ve rokoko bezeli duvarları, 875 kişilik salonu, ses düzeni, yenilenen koltukları ile yeni açılan birçok modern sinema ile yarışacak teknolojiye de sahiptir. Bu özellikleri ile son 20 yıldır Uluslararası İstanbul Film Festivali''ne de ev sahipliği yapmış olan Emek Sinemasına, bütün tarihi ve kültürel değerimize olduğu gibi sahip çıkmak ve dava sonuçlanıncaya kadar yıkılmasını önlemek amacı ile kamuoyu oluşturmak zorundayız.

Bir kez daha oldubitti ile karşı karşıya kalmamak için elbirliğiyle yapacaklarımız olduğu düşüncesi ile 12 Nisan 2010 Pazartesi Günü saat 14.00''te TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nde düzenlenecek.

Takip
Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.