Etkinlikler

"Herkes için Tasarım'''' Platformu

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 20 Mayıs 2010
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 18:30
Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi, Santral Kampüsü
İletişim
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.kaletasarimmerkezi....


"Herkes için Tasarım'''' Platformu EIDD (Design For All Europe) amaç, ilke ve faaliyetlerini aktarmak üzere düzenlenecek tanıtım konferansı için, Kale Tasarım Merkezi, TAG Platform ve Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü Yönetimi Programı''nın işbirliği ile Türkiye''ye geliyor.

EIDD - Design for All Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Finn Petren ve Dış İlişkiler Yöneticisi Pete Kercher''in katılımıyla gerçekleşecek konferans 20 Mayıs 2010 Perşembe günü saat 18:00''de Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü''nde organize edilecek. Konferans kapsamında Petren ve Kercher Türkiye''de bu platforma ilgi duyanlarla bir araya gelerek deneyimlerini aktaracak.

Avrupa''nın 22 ülkesinde, "herkes için tasarım'''', "herkes için yaşanabilir kentler'''' temalı çalışmalar yapan ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin biraraya gelmesi ile kurulan EIDD- Design For All Europe Platformu, katılımcılığı, eşitliği ve sürdürülebilirliği temel alan tasarım felsefesini, tasarımcı, üretici ve kullanıcıya benimseterek bu anlayışı yaygınlaştırmak ve yaşam kalitesini artırmak için çalışıyor. Türkiye''den de TAG Platform, EIDD''nin ilk Türk katılımcısı olmak üzere üyelik sürecini başlattı.

EIDD - Design For All Europe hakkında
1993 yılında EIDD "Herkes için Tasarım" felsefesini benimseyerek kuruldu ve 22 Avrupa ülkesinden sivil toplum örgütlerinin katılımı ile büyüyerek tasarım yoluyla daha eşitlikçi, katılımcı, erişilebilir ve sürdürülebilir çevreler üretilebileceğine inanan plancı, mimar ve tasarımcıları biraraya getiren bir platform haline geldi.

Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü Yönetimi Programı hakkında
İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde, 1999 yılında faaliyete geçen program, teorisyen ve uygulamacılardan oluşan bir kadroyla tasarım ile ilişkili her alanın, hem kültür hem de yönetim tarafında çalışmakta ve bu alanda dünyanın en önemli lisansüstü okullarından biri olan Domus Academy''nin araştırma ve geliştirme merkezi DARC ile işbirliği yapmaktadır. Kale, Nurus, Mavi Jeans, Radikal, Arkitera, Maybe Design gibi farklı sektörlerin liderlerinden oluşan destekçileri yanına alan Program kuramsal derslerin yanı sıra, pratiğe yönelik, tasarımcılar ve öğrencileri bir araya getiren "Salı Atölyeleri" ve dersler tamamlandıktan sonra hazırlanan bitirme projesi ile topyekün bir proje kültürü oluşturmayı hedefliyor.

KTM hakkında
Kale Grubu markaları Çanakkale Seramik, Kalebodur ve Kalekim''in santralistanbul ana sponsorluğu kapsamında İstanbul Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi programı ile birlikte oluşturduğu Kale Tasarım Merkezi, yaratıcı ve yenillikçi dinamikleri harekete geçirerek tasarım farkındalığı yaratmak ve Türkiye''deki tasarım birikimini dünyaya tanıtmak bakışı ile 2008''in sonunda kurulmuş bir platformdur.

Tasarım dünyasına katkıda bulunacak kapsamlı, katılımcı ve disiplinler arası nitelikte bir platform olma misyonuna sahip Kale Tasarım Merkezi, sergi, konferans, atölye, eğitim gibi etkinlikler düzenlemekte ve Radikal Tasarım Gazetesi içeriğini oluşturmaktadır.

TAG Platform hakkında:
Türkiye''de yaşadığımız fiziksel çevrenin kalitesinin yükseltilmesi, herkes için tasarım ikesinin benimsetilmesi ve bu konuda etkin bir sosyal bilinçlendirme hareketinin başlatılması için çalışan bir sivil toplum örgütü olan TAG Platform, Kasım 2008''te kurulmuştur. TAG Platform, kentlerdeki görüntü kirliliğinin azalmasını, bireylerin kalitesi yüksek, herkes için erişilebilir, eşitlikçi ve katılımcı bir çevrede yaşamalarını ve küresel ısınma tehlikesine karşı tasarımla ve bilinçle mücadele etmeyi hedeflemektedir.

Ayrıntılı bilgi için Yeşim Bilgi Yörükoğlu''nu 0212 371 53 94 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.