Etkinlikler

21. Yüzyılda Yaratıcı Şehirler ve Endüstriler Sempozyumu

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 11 - 12 Kasım 2010
Yer: Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul
İletişim
Web Sitesi: www.yses.yildiz.edu.tr/
Dünya Kültür Yaratıcıları 11-12 Kasım 2010 tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu''nda bir araya gelecekler.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kent Kültürü Yönetmenliği etkinlikleri kapsamında, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi işbirliğiyle, "21. Yüzyılda Yaratıcı Şehirler ve Endüstriler Sempozyumu" 11-12 Kasım 2010 tarihlerinde İstanbul''da gerçekleştirilecek.

Manchester Üniversitesi Kültür Ekonomisi uzmanı İsmail ERTÜRK''ün girişimleri, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD), TC Kültür Bakanlığı, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası ve "Yaratıcı Şehirler" kavramını ortaya koyan Charles Landry''nin destekleriyle 11-12 Kasım 2010 tarihinde YTÜ Oditoryumu''nda düzenlenecek sempozyuma aralarından Edna Dos Santos (UNCTAD Yaratıcı Şehirler Birimi), John Howkins (Yaratıcı Ekonomiler Araştırma Merkezi), Desmond Hui (Hong Kong Çin Üniversitesi Kültürel Gelişim Bölümü) ve Beth Siegel (Amerikan Auburn Kuruluşu) gibi isimlerin yer aldığı seçkin bir yabancı konuk grubu katılacak.

Türkiye''de önemli bir ilki gerçekleştirerek 7 temel sanatı çağdaş tasarım anlayışıyla birleştirerek Fotoğraftan Müziğe, Danstan Sanat Yönetimine değin geniş bir yelpazede eğitim veren YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi, 21. Yüzyılın öne çıkacak konularından biri olan Yaratıcı Şehirler ve Endüstriler konusunu, çağdaş bir KENT ÜNİVERSİTESİ olmanın sorumluluğuyla İstanbul''un ve ülkenin gündemine taşıyacak.

YARATICI ŞEHİRLER ve ENDÜSTRİLER ENSTİTÜSÜ KURMA YOLUNDA
2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti ünvanını taşıyan İstanbul''umuzda yakın bir zamanda Birleşmiş Milletler Dünya Ticaret ve Kalkınma Örgütü''nün de (UNCTAD) kurumsal desteğiyle Uluslararası Yaratıcı Şehirler ve Endüstriler Enstitüsü kurulmasına yönelik başlatılan bu girişim dünyaca tanınmış birçok ismi; uluslararası düzeyde yerel yönetim yetkilileri ile akademisyenleri, onların Türkiye''deki meslektaşlarını, üniversitelerden, sanat-kültür ve iş dünyasından önemli isimleri buluşturmayı hedefliyor. Bu doğrultuda gerçekleştirilecek Sempozyumda öncelikli olarak son yıllarda dünyada öne çıkan şehirlerin kültür endüstrisi temelinde uyguladıkları özgün kültür politikaları ve buna bağlı olarak geliştirmekte oldukları yeni kültür endüstrilerini ne şekilde kullandıkları tartışılacak.

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.