Etkinlikler

Japon Mimar Takaharu Tezuka Konferansı: "Nostaljik Gelecek"

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 12 - 13 Ekim 2010
Yer: İstanbul - İzmir
İletişim
Adres: Fulya Mah.Yeşilçimen Sok.No:12/430 (Polat Kulesi Yanı) 34394 Fulya /İSTANBUL

Telefon: 0212 266 70 70
Faks: 0212 266 70 10
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.yem.net
Yapı-Endüstri Merkezi''nin yeni konuğu, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliğiyle Kalebodur ana sponsorluğunda Japon mimar Takaharu Tezuka olacak. Tezuka''nın vereceği "Nostaljik Gelecek" başlıklı konferans, 12 Ekim 2010 Salı akşamı 19.00''da Yapı-Endüstri Merkezi''nde, 13 Ekim 2010 Çarşamba günü 17.00''de İzmir Ekonomi Üniversitesi''nde gerçekleştirilecek.

"Çatı Evi", "Duvar-sız Ev" ve "Gökyüzü Evi" gibi çarpıcı projelerin tasarımcısı, Japonya merkezli mimarlık bürosunun kurucu ortağı, küçük ölçekli konut projelerinin yanısıra büyük ölçekli tasarımlarıyla da tanınan Tezuka, mekân sınırlarını zorlayan ve insanı merkeze alan projelere imza atıyor. Tezuka, Japonların özellikle iyi yaşam mekânlarını doğrudan metrekare büyüklüğü ile ilişkilendirdiğinden şikayet ederken, mekanı var edenin yalnızca büyüklük değil, temiz hava, kaliteli doğal ışık ve hareket özgürlüğü olduğunun da özellikle altını çiziyor. Gündeme oturan en önemli projelerinden Tokyo''nun banliyölerindeki Fuji Anaokulu''nun renovasyonu ile öğrencilere özgür bir eğitim ortamı sağlayan Tezuka, öğrencilerle birlikte çalışarak tasarımı şekillendirdi.

Her biçimin mümkün olduğu bir dünyada, fütüristik tasarımın önemsiz olduğunu vurgulayan Tezuka, mimarlıkta şekil ve biçimin ötesinde arayışlar içinde olduğunu belirtiyor. Çatının, mimarlığın temel bileşeni olduğunu ifade eden ve çatısı olan her biçimi mimarlık olarak tanımlayan Tezuka, University of California, Berkeley''de konuk profesör olarak dersler veriyor. Tokyo''da kendi ofislerini açmadan önce Richard Rogers''ın ofisinde çalışan Tezuka çifti Japonya''ya döndükten sonra Londra''da alışkın oldukları sosyal mekânları, kendi tasarımları aracılığı ile yaşadıkları şehirlere armağan etmeye çalışıyorlar.

Mimarlık gündeminin aktif, üretken ve takip edilen oyuncularından biri olan Tezuka''nın Türkiye ziyaretinden hemen önce New York Guggenheim Müzesi''nde retrospektif bir sergisi açılacak.

Tezuka, Yapı-Endüstri Merkezi''nde ve İzmir Ekonomi Üniversitesi''nde düzenlenecek "Nostaljik Gelecek" konferansında, tasarımın içinde bulunduğumuz yüzyılda geçmişte olduğu gibi geleceği temsil etmediğine değinecek. Tezuka''ya göre, teknoloji ile kuşatılmış olsak da, sanal gerçeklik yaşamlarımızı değiştirse de tasarımın özü "Teknoloji ve Gelecek"te değil "İnsan ve Bugün"de yatıyor.

İstanbul
Tarih : 12 Ekim 2010, Salı
Yer : Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya/İstanbul
Saat : 19.00
Kayıt ve bilgi için: www.yemetkinlik.com/tezukaistanbul

İzmir
Tarih : 13 Ekim 2010, Çarşamba
Yer : İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir
Saat : 17.00
Kayıt ve bilgi için: www.yemetkinlik.com/tezukaizmir
www.izto.org

Her iki konferans simultane olarak İngilizce''den Türkçe''ye çevrilecek. Sınırlı kontenjan nedeni ile katılım için kayıt yaptırmak gereklidir.

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.