Etkinlikler

"Mimar Sinan İstanbul''da Palladio''yu Ağırlıyor" Panel ve Sergisi

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 29 Kasım - 31 Aralık 2010
Yer: Mimar Sinan Araştırma Merkezi
İletişim
E-posta: [email protected]


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kültürel Miras ve Müzeler Direktörlüğü desteğiyle gerçekleştirilen "Mimar Sinan Araştırma Merkezi ve Müzesi Projesi "kapsamında, Mimar Sinan''ın çağdaşı Mimar Andrea Palladio''nun ülkemizdeki ilk sergisi, 29 Kasım-31 Aralık 2010 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Merkezi''nde ziyaret edilebilecek.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimar Sinan Araştırma Merkezi ile Uluslararası Andrea Palladio Mimarlık Araştırmaları Merkezi ( CISA Andrea Palladio) ‘nin işbirliği ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Mimar Sinan İstanbul'' da Palladio''yu Ağırlıyor" sergisine ülkemizin ilk mimarlık ve sanat yüksek okulu olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ev sahipliği yapıyor.

Yarım asırlık süreçte hassa mimarbaşı olarak yapı ve külliyeleriyle İstanbul''u biçimlendirmiş ve kent siluetini oluşturmuş Mimar Sinan; bu kentte,bu sergiyle çağdaşı Palladio''yu ağırlıyor. Sergi aynı zamanda, yaşadıkları dönemde bir araya gelmemiş iki mimarın buluşmasıdır.

Sergide Andrea Palladio(1508-1580) ve çalışmalarının tanıtılması için seçilen yapılarına ait 17 adet mimari maket yanında, Palladio''nun binaları ve bunların kentsel yerleşmede veya kırsal peyzajdaki konumları bazı çizimleri eşliğinde sunuluyor. Ziyaretçiler, Andrea Palladio''nun hayatını ve tasarım metodlarını, kullandığı tipolojileri; antik anıtların etütlerinden, sonrasında gerçekleştirdiği çizimlere, alternatif çözümler içeren eskizlerden kesinleşen plan ve kesitlere ve işverenler için hazırlanmış çizim veya basılmış bilimsel esere dönüşümünü içeren özgün çizimlerinden seçkileri , ayrıca Palladian Mimarinin dünya''daki büyük yankısı üzerinde önemli rolü bulunan Mimarlık Üzerine Dört Kitap(Quattro Libri dell''Architettura, 1570)''ı yine gösterimler eşliğinde izleyebilecekler.
Sergide ziyaretçileri bekleyen en büyük sürpriz ise; Palladio''nun mimari çözümlerinden bazı örneklerin, planlama ve cephe olarak Mimar Sinan''ın yapıları ile karşılaştırılması olacak.

Açılış gününde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimar Sinan Araştırma Merkezi ve İtalyan Kültür Merkezi tarafından, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının desteği ve Uluslararası Andrea Palladio Mimarlık Araştırmaları Merkezi''nin işbirliği ile Türk ve İtalyan uzmanların katılacağı "Sinan - Palladio ve Akdeniz kültürel ortamında etkileşim" konulu bir panel gerçekleştirilecek. Panel öncesinde İtalyan ve Türk bestecilerin eserlerinin yine İtalyan ve Türk sanatçılar tarafından yorumlanacağı bir konser de programda yer alıyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimar Sinan Araştırma Merkezi tarafından Uluslararası Andrea Palladio Mimarlık Araştırmaları Merkezi''nin işbirliği ile hayata geçirilen ‘Mimar Sinan İstanbul''da Palladio''yu Ağırlıyor'' sergisi 29 Kasım - 31 Aralık tarihleri arasında her gün 8.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

"Mimar Sinan İstanbul''da Palladio''yu Ağırlıyor" Panel ve Sergi Açılış Programı
Program: Panel, Konser ve Sergi Açılışı
29 Kasım 2010
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu

14.00 -18.15 Panel ve Konser

14.00 Açılış konuşmaları:
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü
Türkiye''deki İtalya Büyükelçisi, Ekselans Gianpaolo Scarante
Mimar Sinan Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Demet Binan
CISA Andrea Palladio Başkanı - Amalia Sartori
İstanbul 2010 Ajansı Kültürel Miras ve Müzeler Direktörü-Suay Aksoy

14.25-14.45 Konser
Arrigo Pedrollo (1878-1964): "Venezia nell''Opera, Venezia nel Canto"
Cristian Ricci - tenor / Fausto Di Benedetto - piyano
Santurî Ali Ufki Bey (161o-1675): "Uyan Ey Gözlerim" Rapsodisi
Uyarlayan: Selen Bucak - piyano, Ecesu Sertesen - klarinet
Ahmet Adnan Saygun (1907-1991): Si bemol Klarinet ve Piyano İçin "Horon"

14.45-18.15 Panel
Moderatör: Yrd. Doç Dr. Luca Orlandi

Katılımcılar:
14.45-15.20 Prof. Dr. Doğan Kuban
15.20-15.55 Dr. Guido Beltramini
15.55-16.30 Prof. Dr.Howard Burns
16.30-16.45 Kahve arası
16.45-17.05.Mimar Gherardo degli Azzoni Avogadro Malvasia
17.05-17.25 Doç Dr. Aygül Ağır
17.25-17.55 Prof. Dr. Suphi Saatçi
17.55-18.15 Sorular ve değerlendirme

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Merkezi

Sergi: 18.30-20.00 Sergi ve Açılış Konuşmaları, Kokteyl
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniveritesi Rektörü
Türkiye''deki İtalya Büyükelçisi, Ekselans Gianpaolo Scarante
Venedik Bölgesi Başkan Yardımcısı - Marino Zorzato
CISA Andrea Palladio Başkanı - Amalia Sartori
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı - Şekib Avdagiç

Eşzamanlı Türkçe-İtalyanca çeviri
Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.