Etkinlikler

İstanbul''da 15. Yüzyıldan Beri Devam Eden Bir Üretim: Eyüp Çömlekçiliği

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: Kar Nedeniyle Ertelendi
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Saati: 18:30 - 20:30
Yer: Osmanlı Bankası Müzesi, Karaköy - İstanbul
İletişim
Adres: Bankalar (Voyvoda) Caddesi No:35/37 80000 Karaköy - İstanbul
Telefon: 0212 334 22 70
E-posta: [email protected]
Web Sitesi: www.obmuze.com/
Osmanlı Bankası Müzesi, Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen Obje ve Ritüel söyleşilerinde bu ay, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu''nu ağırlayacak. "İstanbul''da 15. Yüzyıldan Beri Devam Eden Bir Üretim: Eyüp Çömlekçiliği" başlıklı söyleşi, 25 Ocak Çarşamba günü, saat 18:30''da gerçekleştirilecek. Konuşmada, bölgede yapılan sondaj çalışmalarından çıkan örnekler, yurtiçi ve yurtdışı müzelerde yapılan araştırmalar ve tarihi bilgiler kapsamında Eyüp çömlekçiliği anlatılacak.

Eyüp''ün İstanbul için günlük kullanımda gerekli çömlek imalatının yüzyıllar boyunca değişmeyen merkezi olduğunu belirten Yenişehirlioğlu, "İmaretlerde kullanılan tabak ve bardaklardan sarayda kullanılan kimi özel çömleklere, mezarlıklardaki testilerden bahçelerdeki saksılara, kuru tahıllarının saklandığı kavanozlardan su küplerine kadar İstanbullunun her türlü ihtiyacını karşılayan Eyüp çömlekçileri, farklı nedenlerle üretimini sürdürdü, ürettikleri nesneleri yeni işlevlere göre biçimlendirdi." diyor.

Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu, 1968 yılında Arnavutköy Amerikan Kız Kolejini bitirdikten sonra Sorbonne Üniversitesi''nde Sanat Tarihi alanında lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimi gördü. 1976-2002 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü''nde özellikle İslam ve Osmanlı Sanatı konularında lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler verdi. 2003 yılından bu yana Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevini yürüten Yenişehirlioğlu, 1986 yılında Harvard Üniversitesi''nde misafir araştırmacı olarak çalıştı. Filiz Yenişehirlioğlu''nun yayımlanmış kitapları arasında "Le Programme Décoratif des Edifices Ottomans au cours de XVI ème siècle", "Ottoman Architectural Works Outside of Turkey" ve "Mersin Evleri" bulunuyor.
Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.