Sanat

Sergi Takvimi

UyanışUyanış2 Temmuz 2007 - 31 Aralık 2007 Tem Sanat Galerisi - Nişantaşı / İstanbul
Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinden biri olan ve yıllardır Tem Sanat Galerisi’nin yöneticiliğini yürüten Besi Cecan, galeride 2 Temmuz’da açılan ve süresiz olarak devam eden “Uyanış” adlı karma sergide, 18 sanatçının eserlerini bir araya getirdi.
Alternatif Seçim AfişlerAlternatif Seçim Afişler17 Temmuz 2007 - 31 Aralık 2007 Galeri Hafriyat - Çankaya / Ankara
''Alternatif Seçim Afişleri'' sergisi, Galeri Hafriyat''ta 50''nin üzerinde sanatçı ve tasarımcıyı buluşturdu. Sergi; kendi oy sandığı, oy pusulası ve ironik birçok seçim afişiyle, Türkiye''deki siyasi söylemlerin ''sağını solunu'' bırakıp ''öteki'' taraftan bakabilenlere birebir.
Şimdiki Zaman Geçmiş ZamanŞimdiki Zaman Geçmiş Zaman6 Eylül 2007 - 2 Aralık 2007 İstanbul Modern Sanat Müzesi - Karaköy / İstanbul
Bienalin geçmişteki evrimini belgelediği gibi gelecekteki gelişimini ve olanaklarını da keşfetme fırsatı sunacak olan “Şimdiki Zaman Geçmiş Zaman” sergisinde, geçmiş İstanbul bienallerinin küratörlerinin seçimiyle Türk ve uluslararası sanatçıların her bienali en iyi yansıtan yapıtları sergilenecek.
Modern ve ÖtesiModern ve Ötesi8 Eylül 2007 - 29 Şubat 2008 Santralistanbul - Sütlüce / İstanbul
Türkiye''de sanatsal üretimin dönüşüm sürecini ortaya koymayı hedefleyen sergi, Mimar Sinan Üniversitesi ve koleksiyonerlerin desteğiyle 100''ün üzerinde sanatçının 450 eserini biraraya getiriyor.
Çin Yeraltı Heykel OrdusuÇin Yeraltı Heykel Ordusu11 Eylül 2007 - 6 Nisan 2008 British Museum - Londra / İstanbul
Çin İmparatoru Qin Shihuang''ın kilden yapılma heykel ordusunun bazı savaşçı heykelleri British Museum''da sergilenecek.
Porof. Zihni Sinir Proceler KumpanyasıPorof. Zihni Sinir Proceler Kumpanyası26 Eylül 2007 - 31 Aralık 2007 Doğuş Power Center - Maslak / İstanbul
Porof. Zihni Sinir Proceleri’nin 30 yıllık kapsamlı bir özeti olma niteliğini taşıyan sergide tüm duvarlar Zihni Sinir’in “Taşıtlar ve Trafik problemleri” konusunu işleyen dev boyutlardaki karikatürlere ayrıldı. Türkiye’de bu boyutlarda uygulanmış ilk karikatür sergisine ev sahipliği yapan sergide karikatürlerin yanı sıra gezici sergi ve Zihni Sinir’in ‘proce tasarımlarının’ 3 boyutlu olarak yapılmış dev heykelleri de bulunuyor.
Bir Olaylar AtlasıBir Olaylar Atlası7 Ekim 2007 - 30 Aralık 2007 Lizbon / Portekiz
Sergi “haklar, haksızlıklar, düşmanlar ve dostlar” konusunda hâlihazırda bize sunulan paketi gözden geçirmemize, olaylar karşısında bize hangi görüşlerin empoze edilmeye çalışıldığını sorgulamamıza yardımcı olacak.
Teknikler ve RenklerTeknikler ve Renkler23 Ekim 2007 - 4 Aralık 2007 Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi - Beşiktaş / İstanbul
50 yıllık sanat yaşamına resim, seramik, mozaik, halıresim, vitray, özgün baskı sanatlarındaki eserlerini sığdırmayı başaran ve bu sene 70 yaşında olan Devrim Erbil''in eserlerindeki dinamizm ve mükemmel uyum, uluslararası kazandığı ödülleri, yurtiçi ve yurtdışı sergileri onu dünya çapında bir sanatçı olma yolunda öncü kıldı.
Overtures_Türkiye_2007_ Şiirsellik ve Politika Arasında SuOvertures_Türkiye_2007_ Şiirsellik ve Politika Arasında Su25 Ekim 2007 - 1 Aralık 2007 Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi (Proje Odası Artvarium) - Gültepe / İstanbul
Küratörlüğünü Marcus Graf’ın üstlendiği sergi, suyun şiirselliği ve politikaları etrafında farklı medya ve konseptleri bir araya getiriyor.
Uygarlığın Anadolu’dan Avrupa’ya Yolculuğunun BaşlangıcıUygarlığın Anadolu’dan Avrupa’ya Yolculuğunun Başlangıcı26 Ekim 2007 - 9 Aralık 2007 Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi - Galata / İstanbul
Neolitik Dönem sergisi, ziyaretçilerini daha eski zamanlara götürüyor: 12.000 yıl önce yerleşik yaşama geçiş, tarımsal yaşamın başlangıcı, mimaride devrim, inanç sistemi, günlük yaşamı yönlendiren soyut-somut kavramlar.
Collected Visions - Çağdaş Ustalardan Seçmeler27 Ekim 2007 - 6 Ocak 2008 Pera Müzesi - Beyoğlu / İstanbul
Sergi, çağımız sanatına yön veren Jean Dubuffet, Jasper Johns, Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Jean-Michel Basquiat, Cy Twombly, Joseph Beuys, Keith Haring, Jeff Koons, Cindy Sherman, Joseph Kosuth, Gilbert and George, Christo, Bruce Nauman, Nam June Paik, Zaha Hadid gibi tanınmış sanatçıların eserlerinden oluşuyor.
Selçuklu Sarı Çini ResimleriSelçuklu Sarı Çini Resimleri30 Ekim 2007 - 1 Aralık 2007 İSO-Odakule Sanat Galerisi - Taksim / İstanbul
Rengin Saltık, "Selçuklu Sarı Çini Resimleri” adlı bu seri çalışmasında, Orta Asya şaman mirası ile yanı başlarındaki Bizans sanatını, İslam kültürü içinde mükemmel bir ahenk ve şaşırtıcı olgunlukta bir açık yüreklilikle harmanlayarak, kendi özgün sanat üsluplarını yaratmış olan, Anadolu Selçuklu''larının, 13. yüzyılın ilk yarısında, Beyşehir Gölü kıyısında, Kubad Abad da inşa ettikleri, Büyük ve Küçük Sarayların göz alıcı zenginlikteki ve duvar çinilerini kendine özgü modern tarzı ile tual resmine dönüştürüyor.
Martılarla İstanbulMartılarla İstanbul1 Kasım 2007 - 3 Aralık 2007 Kadıköy İskelesi İDO Sanat Galerisi / İstanbul
Marmara İletişim Haber Ajansı''nın MİHA) genç muhabirlerinin objektifinden yansıyan fotoğrafların yer aldığı ''Martılarla İstanbul'' fotoğraf sergisi, Kadıköy''de bir süredir yenileme çalışmaları yapılan Vapur İskelesi''ndeki İDO Sanat Galerisi''nde önceki gün açıldı. 3 Aralık''a kadar izlenebilecek sergi, vapurların en sadık yolcusu'' denebilecek telaşlı İstanbul martılarını, genç foto muhabirlerinin gözünden yansıtıyor.
Menazir-i Mensiyye (Unutulmuş Manzaralar)Menazir-i Mensiyye (Unutulmuş Manzaralar)2 Kasım 2007 - 1 Aralık 2007 İstanbul Galeri Nev - Tepebaşı / İstanbul
Daha önce açtığı sergilerine “Remz”, “Nafile Yazılar”, “Yalan Dünya”, “Üryan”, “Dil+Suret” , “Dem Bu Dem”, “Ah Minel Aşk-ı Memnu” gibi başlıklar koyan sanatçı yine bu sergide geleneksel form-felsefe ilişkisini, bugünün çağdaş sanatınının ifadeleriyle – yerleştirme, fotoğraf, desen, kolaj – ve öğeleriyle birleştirerek sunuyor.
İçimdeki Işıkİçimdeki Işık2 Kasım 2007 - 2 Aralık 2007 Abra Sanat Galerisi - Teşvikiye / İstanbul
Sanatçı yumuşak fırça darbeleriyle yaptığı natürmort çalışmalarını prezisyonist (kübist gerçekçilik) bir anlayışla düş alemine taşımış. Resimleri; hiçbir şey betimlemeden, bir hüzün duygusu verirken genelde saydamlık göze çarpıyor. Eserlerde klasik sanatla, romantik sanat arasındaki eski çekişmenin, yeni bir görüntüsünü hissediyoruz.
Biriken VizyonlarBiriken Vizyonlar2 Kasım 2007 - 30 Aralık 2007 Pera Müzesi / Beyoğlu - İstanbul
Katları arasında gezdiğiniz sırada bir süre sonra İstanbul''da değil de, sanki New York''un ünlü bir sanat müzesinde dolaştığınız duygusunu veren sergide, İkinci Dünya Savaşı''ndan sonra ABD''nin ortaya koyduğu küresel kültür politikasının ''Çağdaş Sanat Tarihi''ne mal olan en kıdemli ''hisseleri'', gözler önüne seriliyor.
Abidin Dino, Attila Bayraktar, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Utku Varlık ve Zeki Faik İzer Resim SergisiAbidin Dino, Attila Bayraktar, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Utku Varlık ve Zeki Faik İzer Resim Sergisi3 Kasım 2007 - 29 Şubat 2008 Yetenek Sanat Mekezi - Beyoğlu / İstanbul
Yetenek Sanat Merkezi''nin üç katında izlenecek sergilerden biri Türk resminin ustalarından Abidin Dino, Attila Bayraktar, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Utku Varlık ve Zeki Faik İzer’in yağlıboya ve kâğıt üzerine resim sergisi.
Olağandan Sonra: Şimdiki ZamanOlağandan Sonra: Şimdiki Zaman7 Kasım 2007 - 22 Aralık 2007 Siemens Sanat / Fındıklı - İstanbul
Genelde film, yerleştirme, çoğaltım ve formlardan oluşan çeşitli uygulamaların hakim olduğu güncel sanatta “resmin” yerini sorgulayan sergi, yapıtın malzemede değil, fikirde değerlendirilmesi gerektiği; sadece teknolojik bir uygulama ile yapılmış bir yapıta çağdaş denilemeyeceği gibi, geleneksel yöntemlerle de çağdaş yapıtların üretilebileceği mesajını vermeye çalışıyor.
Akşamları Yemekten SonraAkşamları Yemekten Sonra15 Kasım 2007 - 8 Aralık 2007 x-ist - Nişantaşı / İstanbul
Ressam, çevresindeki insanların sıradan hallerini ya da onların hayali imgelerini resimlerine taşıyor. Renklerin seçimi ve boyanın sürülüşü ile bunlar arasındaki zıtlıklar, Özışıklı’nın resimsel dilini oluşturan en önemli unsurlar olarak öne çıkıyor. Ressamın gerçeküstücü referanslarla biçimlendirdiği yeni resimlerinde metafizik unsurlar belirginleşirken, tuvaline aktardığı semboller, sergi izleyicisinin belleğindeki işaretlere dönüşüyor.
Cihat Burak Paris Dönemi BaskılarıCihat Burak Paris Dönemi Baskıları20 Kasım 2007 - 10 Aralık 2007 ArtPoint Gallery - Teşvikiye / İstanbul
İstanbul’un yeni sanat galerisi ArtPoint Gallery & Müzayede, Türk resim sanatının usta imzalarından Cihat Burak''ın Paris dönemi baskı eserlerinden oluşan bir sergiyi sanatseverlere sunuyor.
...ve gemi batıyor...ve gemi batıyor20 Kasım 2007 - 27 Aralık 2007 Atlas Sanat Galerisi - Çankaya / Ankara
Pirselimoğlu "...ve gemi batıyor" adlı bu sergisinde daha önce de izini sürdüğü bu çağın trajedisini içinde can yakıcı kara bir humour taşıyan bir üslupla aktarıyor. Akıl dışı bu çağa rahatsız edici, dürtükleyici, alaycı bir şekilde tanıklık ediyor. Görmemezlikten gelinen acı "hadiselerin" menzilini göstermesi adına uyarıcı ve bir o kadar da huzursuz edici resimler bunlar.
Tual Üstüne YeşilçamTual Üstüne Yeşilçam21 Kasım 2007 - 12 Aralık 2007 Mayadrom - Akatlar / İstanbul
Mayadrom Akatlar Alışveriş Merkezi usta sanatçıları ağırlamaya hazırlanıyor. Hülya Koçyiğit, Belgin Doruk, Fatma Girik gibi Yeşilçam’ın unutulmaz sanatçılarının yağlı boya resimlerinden oluşan sergi 21 Kasım - 12 Aralık 2007 tarihleri arasında düzenlenecek.
“Gönül Paksoy, Koleksiyondan Kreasyona Boncuk” ve “Trajectories”“Gönül Paksoy, Koleksiyondan Kreasyona Boncuk” ve “Trajectories”22 Kasım 2007 - 23 Şubat 2008 Rezan Has Müzesi / İstanbul
Kadir Has Üniversitesi – Rezan Has Müzesi; Uluslararası Boncuk ve Boncuk İşleme Sanatı Konferansı kapsamında düzenlenen “Gönül Paksoy, Koleksiyondan Kreasyona Boncuk” ve “Trajectories” başlıklı iki muhteşem sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor.
Abidin Dino - Bir DünyaAbidin Dino - Bir Dünya24 Kasım 2007 - 27 Ocak 2008 Sakıp Sabancı Müzesi - Emirgan / İstanbul
Dino’nun yüzlerce yapıtı, fotoğrafları ve yaşamının değişik evrelerini yansıtan dokümanların yer alacağı sergide, sanatçının yaşam öyküsü kendi ağzından ve kaleminden aktarılacak.
Resimlerdeki RenklerResimlerdeki Renkler26 Kasım 2007 - 5 Aralık 2007 Nilay Meral Sanat Merkezi
Sanat dallarını bir bütün olarak gördüğünü belirten ve “Resim benim için sanatın ana temasıdır“ diyen İç Mimar Nilay Meral, sahibi olduğu IDEA Mimarlık ve Tasarım Bürosu’na eklediği Nilay Meral Sanat Merkezi’nde “Resimlerdeki Renkler” başlıklı bir karma sergi düzenliyor.
Ferda Pulhan Resim SergisiFerda Pulhan Resim Sergisi26 Kasım 2007 - 27 Aralık 2007 Hobi Sanat Galerisi - Nişantaşı / İstanbul
"Kadın resimleri yapıyorum... Çünkü bu modern çağda kadının kadın olmasını inkar etmesini, herkesin tıpatıp birbirine benzemesine karşı çıkıyor, resmlerimde geleneğimizde de varolan renkleri ve süsleri stilize ederek, altın varak, kumaş, zift, boncuk, para olarak tuvallerimde kullanıyorum."
Yok Zamanda YaşamakYok Zamanda Yaşamak27 Kasım 2007 - 11 Aralık 2007 Bilim Sanat Galerisi - Moda / İstanbul
Kadınlığın hoşgörüsünün daha özgür toplumların yaratılmasına ön ayak olacağına inanan sanatçı; eserlerine de bu inancı yansıtıyor. “Yok Zamanda Yaşamak”la, işinde atik, yırtıcı, tuttuğunu koparan; ama evinde narin, hassas, şefkatli olan günümüz kadınının içsel paradoksuna doğru sorgulayıcı bir yolculuğa çıkarıyor.
Harfler ve HayallerHarfler ve Hayaller27 Kasım 2007 - 17 Aralık 2007 Pera Sanat Galerisi / İstanbul
Canlıların topraktan gelişi ve toprağa dönüşünü, parçadan bütüne ulaştıktan sonra bütünden parçaya ayrışmasını; ağaç ve kaligrafinin temsiliyetinde resmeden Nejat, izleyenleri maddenin geçiciliği ve manevi olanın kalıcılığı üzerine düşünmeye davet ediyor.
Contemporary IstanbulContemporary Istanbul29 Kasım 2007 - 2 Aralık 2007 Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı / İstanbul
İlki geçen yıl yapılan ve uluslararası sanat çevrelerinde büyük beğeni kazanan “Contemporary Istanbul” Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nın ikincisinde, Sigmar Polke, Jeff Koons, Gerhard Richter, Andi Warhol ve Ewert Hilgemann gibi çağdaş sanatın en önde gelen sanatçıların yapıtları sanatseverlerle buluşacak.
Barış Temalı Fotoğraf SergisiBarış Temalı Fotoğraf Sergisi6 Aralık 2007 - 28 Aralık 2007 Schneidertempel Sanat Merkezi - Karaköy / İstanbul
Jüri üyeliğini İzzet Keribar, Yusuf Tuvi, Ersin Alok, Nadir Ede ve Rubi Asa’nın üstlendiği fotoğraf yarışmasının sonucunda dijital, renkli ve siyah beyaz baskı olmak üzere 42 eser sergilenmeye layık bulundu.
Etki Altında6 Aralık 2007 - 6 Ocak 2008 C.A.M Galeri - Nişantaşı / İstanbul
Bruce Conner, Simone Shubuck, Shahzia Sikander, Philip Taaffe, Fred Tomaselli ve Craig Love''ın kağıt işlerinden oluşan sergide Türkiye''den Japonya''ya uzanan egzotik bölgenin tarihine, kültürüne ve sanatına göndermeler yapılıyor.
Şeb-i Arus''da, Yurtta- Cihan''da AtatürkŞeb-i Arus''da, Yurtta- Cihan''da Atatürk7 Aralık 2007 - 2 Ocak 2008 Uran Kültür ve Sanat Merkezi - Altunizade / İstanbul
Sergi, Atatürk''ün kurduğu Cumhuriyet''in kadınlara verdiği haklar ve özgürlüklere bir kadın sanatçının saygı duruşu olma özelliği taşıyor.
MasallarMasallar11 Aralık 2007 - 29 Aralık 2007 Milli Reasürans Sanat Galerisi - Teşvikiye / İstanbul
Bu sergisinde Ali Arif Ersen bir ressam olarak da fotoğrafla buluşuyor, kazıyarak, silerek, perdahlayarak, boyayarak fotoğraflarıyla sanki “konuşuyor”, onları değiştiriyor, resimle fotoğraf arasında başka bir dünyayı ya da bu dünyadan bir bakışı tuhaf bir melankoli, sebepsiz bir karaduygu, kırılabilir bir masumiyet içerisinde bizlere sunuyor.
MasallarMasallar11 Aralık 2007 - 29 Aralık 2007 Milli Reasürans Sanat Galerisi - Teşvikiye / İstanbul
''Masallar'' sergisi, fotoğrafın resim sanatı ve melankoli duygusuyla doğrudan iletişim kurabildiği sergilerden biri olarak öne çıkıyor. Ayrıca sergide, sanatçının ilk iki sergisinde yer alan ''insan'' olgusu, bu kez ''mekân'' ve ''eşya'' gibi farklı yönlere odaklıyor.
Kedi FigürleriKedi Figürleri11 Aralık 2007 - 5 Ocak 2008 Mayadrom Sports Center - Etiler / İstanbul
Mayadrom Sports Center’ın Toprak sanat galerisi işbirliğiyle ortaklaşa düzenlediği bu serginin ana teması ’kedi figürleri’.
Ali Nesin SergisiAli Nesin Sergisi12 Aralık 2007 - 10 Ocak 2008 Asmalımescit Balıkçısı - Beyoğlu / İstanbul
Bu sergideki resimlerin büyük bölümü, Nesin''in 2001 - 2007 yılları arasında, Taksim''deki bir sanat atölyesinde, modelli olarak çalıştığı resim etütlerinden doğmuş. Sergide ayrıca yine, Ali Nesin imzalı, füzen tekniği ile üretilmiş bir resim de yer alıyor.
Eren Eyüboğlu Resim SergisiEren Eyüboğlu Resim Sergisi12 Aralık 2007 - 13 Ocak 2008 Palet Sanat Galerisi - Caddebostan / İstanbul
40 civarında eserinin yer alacağı sergi, tuval üzerine yağlı boya, akrilik, suluboya gibi çeşitli tekniklerde yapılmış resimlerden oluşuyor.
Ödünç İzlerÖdünç İzler12 Aralık 2007 - 22 Ocak 2008 Galeri G-art / İstanbul
Birbirinden farklı renkte kimlik, bellek ve geçmişlere sahip olan Hera Büyükyaşçıyan ve Yegane Jabbarova’nın tüm farklılıklara rağmen ortak oldukları "bellek" ile, 12 Aralık’ta Galeri G-art’ta "Ödünç İzler" isminde oluşturdukları sergide sınırları tamamen kaldırılmış bir bütün olmasını diledikleri bir mozaik yaratıyorlar.
Zamanın Şiirselliği: Öztoprak ve JenerasyonuZamanın Şiirselliği: Öztoprak ve Jenerasyonu12 Aralık 2007 - 15 Mart 2008 Proje4L / Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi - Levent / İstanbul
Bu proje, Abdurrahman Öztoprak eserlerinden bir seçki ile Avrupa müzeleri koleksiyonlarından seçilen 1945 sonrası soyut sanatın önemli temsilcilerini İstanbul’da ilk kez bir araya getirerek bahsedilen diyaloğu görselleştirmek üzerine temellendiriliyor.
Cihat Burak RetrospektifiCihat Burak Retrospektifi12 Aralık 2007 - 23 Mart 2008 Modern Sanat Müzesi - Karaköy / İstanbul
İstanbul Modern Sanat Müzesi, modern Türk resminin sıradışı ustası, toplumsal ve kültürel tarihimizin eşsiz yorumcusu Cihat Burak’ın yaşamını ve sanatını yansıtan bir sergi düzenliyor. Küratörlüğünü Levent Çalıkoğlu’nun üstlendiği “Cihat Burak Retrospektifi”, çok yönlü sanatçının 50 yıllık sanatsal üretimini bir araya getirecek.
Necmettin Özlü Resim SergisiNecmettin Özlü Resim Sergisi13 Aralık 2007 - 30 Aralık 2007 Doku Sanat - Teşvikiye / İstanbul
Necmettin Özlü, 2002-2007 arasında gerçekleştirdiği ve organik-geometrik formların birlikteliğini insan- mekan ilişkilerinde soyut bir uslüpla irdeleyen çalışmalarını sergileyecek.
Kayıp MazaraKayıp Mazara13 Aralık 2007 - 12 Ocak 2008 Galeri x-ist - Nişantaşı / İstanbul
Birecikligil''in yapıtları çocukluğumuzda inandığımız, hayal ettiğimiz, öğrendiğimiz ancak zamanla günümüz sosyal paradoksları arasında yitip, gitmiş ve / veya dönüşmüş birtakım kavramların zihnimizde bugünkü yerini sorguluyor.
Güven Zeyrek SergisiGüven Zeyrek Sergisi14 Aralık 2007 - 9 Şubat 2008 İş Sanat Kibele Galerisi - Levent / İstanbul
Zeyrek?in 50 yıllık sanat yaşamı boyunca ürettiği yağlı boya resimlerden örneklerin bulunduğu sergide 130?a yakın eser yer alıyor. İnsan dramını entelektüel bir estetik çerçevesinde gerçekleştirmeye çalışan Güven Zeyrek, resmi öncelikle temel plastik sorunların tartışıldığı bir alan olarak benimsiyor.
MuzisyenlerMuzisyenler15 Aralık 2007 - 27 Aralık 2007 ArtPoint Gallery & Müzayede - Teşvikiye / İstanbul
İstanbul''un yeni sanat galerisi ArtPoint Gallery & Müzayede, Türk resim sanatının genç sanatçılarından Nadir Baylan''ın ''Müzisyenler'' başlıklı eserlerinden oluşan ilk kişisel sergisini ağırlıyor.
Coco Kuehn ve Ebru Uygun SergisiCoco Kuehn ve Ebru Uygun Sergisi15 Aralık 2007 - 19 Ocak 2008 Dirimart Sanat Galerisi - Nişantaşı / İstanbul
Coco Kühn, Berlin?de yaşayan bir heykel ve fotoğraf sanatçısı. Çalışmalarında daha çok kola kutuları, gazeteler gibi gündelik hayatın içinden seçtiği malzemeleri kullanıyor. Ebru Uygun ise tuval çalışmalarında soyut ve minimalist bir anlayışla kurgusallığa ve rastlantısallığa işaret ediyor.
Paris Afişleri Üzerine ResimlerParis Afişleri Üzerine Resimler15 Aralık 2007 - 28 Ocak 2008 Mac Art Gallery - Nişantaşı / İstanbul
Bu yıl Haziran ayında kaybettiğimiz çağdaş Türk resminin önemli temsilcilerinden Prof.Dr. Asım İşler anısına düzenlenen bu sergide, sanatçının 1987-1991 yıllarında Paris ve İstanbul arasında yaşadığı ve çalıştığı dönemde Paris?te yapmış olduğu afiş resimleri sergileniyor.
Bir Fotoğraf Camı - Çektiği ve Çekemediği Fotoğraflarıyla Sabahattin AliBir Fotoğraf Camı - Çektiği ve Çekemediği Fotoğraflarıyla Sabahattin Ali18 Aralık 2007 - 10 Ocak 2008 Yapı Kredi Sermet Çifter Salonu - Beyoğlu / İstanbul
Sabahattin Ali doğumunun 100. yılında, fazla bilinmeyen yanını ortaya çıkaran bir sergiyle anılıyor. Öyküleri, şiirleri, romanlarıyla Türk edebiyatının en yaratıcı, en usta isimlerinden biri olan Sabahattin Ali, bu kez objektifin ardında...
Deutsche Vita / Alman YaşamıDeutsche Vita / Alman Yaşamı26 Aralık 2007 - 25 Ocak 2008 Goethe-Institut / Ankara
Stefan Moses''in sanatsal, gizemli ve bir çoğu sürrealist motifli bu s/b fotoğrafları yakın tarihli ve hatta günümüz yaşamından örnekler olmasına rağmen, bize tanımadığımız bir dünya sunuyor.
''Folluk'' ve ''Koleksiyon Parçaları''27 Aralık 2007 - 26 Ocak 2008 Galeri Apel - Galatasaray / İstanbul
Galeri Apel yeni yılı iyi sonuçlanmış bir kör randevuyla karşılıyor: Nermin Kura ile Ramazan Bayrakoğlu''nun birbirinden bağımsız ''Folluk'' ve ''Koleksiyon Parçaları'' başlıklı sergileri aynı mekânda birbirinden habersiz buluşurken yine de birbiriyle ''konuşması'', bu iki sergiyi birlikte izlemeyi daha da ilginç kılıyor.
BuluşmaBuluşma28 Aralık 2007 - 12 Ocak 2008 Atatürk Kültür Merkezi - Taksim / İstanbul
Şükrü Karakuş´un Buluşma, 100 Resim 100 Kişi adlı kurgusu; Mevlana´nın bir şiiri, akrilik boyayla gerçekleştirilmiş 100 tane resim, 99 kişinin fotoğrafı ve bir aynadan oluşuyor.
Track 07 - TemasTrack 07 - Temas28 Aralık 2007 - 10 Mart 2008 santralistanbul - Eyüp / İstanbul
Track sergisinin bu yılki teması ''Temas'' olarak belirlenmiş. Bu kavram, bedenin görsel arayüzle fiziksel etkileşimini ve bu etkileşimin tetiklediği hareketi, ortaya çıkardığı enerjiyi temsil ediyor. Sergide Türkiye''de ilk defa bir dokunmatik çoklu arayüz tasarımının kullanılması da amaçlanıyor.
Sanat
Sergi Takvimi Arşivi
Sergi takvimine ulaşmak istediğiniz ayı listeden seçiniz.