Sanat

Sergi Takvimi

Tasarım KentleriTasarım Kentleri5 Eylül 2008 - 4 Ocak 2009 Londra Tasarım Müzesi - Londra / İngiltere
“Tasarım Kentleri” sergisi, çağdaş tasarımın serüvenini, uluslararası anlamda yedi önemli kente ve bu kentlerin tasarımın gelişimindeki belirleyici konumlarına odaklanarak anlatıyor.
Jeff Koons SergisiJeff Koons Sergisi10 Eylül 2008 - 14 Aralık 2008 Versailles Sarayı / Fransa
Fransa’nın ağırbaşlı Versailles Sarayı kitsch heykelleri, plastik dev hayvan balonlarıyla ABD’li çağdaş sanatçı Jeff Koons’u ağırlıyor. Tartışma kaçınılmaz!
Suyun Bir Arada TuttuğuSuyun Bir Arada Tuttuğu10 Eylül 2008 - 11 Ocak 2009 İstanbul Modern Sanat Müzesi - Karaköy / İstanbul
Sergi, birçok kadın ve erkek sanatçının resimden uzaklaşıp, tamamıyla yeni ifade biçimlerine yönelmesini ve fotoğraf, video ve mekân enstalasyonlarındaki dönüşümü anlatıyor.
İnsan Halleriİnsan Halleri10 Eylül 2008 - 25 Ocak 2009 İstanbul Modern Sanat Müzesi - Karaköy / İstanbul
Sergide, galerinin bir duvarında Ergün Turan ve Süreyya Yılmaz Dernek’in en doğal halleriyle yoldan gelip geçenleri çektiği, öteki duvarda ise Sıtkı Kösemen’in “ölü taklidi” yapan kişileri saptadığı fotoğrafları yer alacak.
İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Daliİstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dali19 Eylül 2008 - 19 Ocak 2009 Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) - Emirgan / İstanbul
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), İspanyol ressam Salvador Dali’nin yağlı boya tabloları, çizimleri ve grafiklerinden oluşan yaklaşık 270 eserin yanı sıra el yazmaları, fotoğraflar ve çeşitli belgelere ev sahipliği yapacak.
Sessiz İzlenimlerSessiz İzlenimler25 Eylül 2008 - 22 Aralık 2008 Galeri Elipsis - Çukurcuma / İstanbul
Sayısız ülkede sergi açmış olan Michael Kenna, birçoğumuz henüz uykudayken, peşine düşüp yakaladığı karelerdeki gerçeküstü etkiler sayesinde, izleyene huzur ve dinginlik veren eserlerini, düzyazıdan çok Japon şiiri olan “haiku” ya benzetiyor.
Doğu’nun CazibesiDoğu’nun Cazibesi26 Eylül 2008 - 11 Ocak 2009 Pera Müzesi - Tepebaşı / İstanbul
Tate Britain Müzesi tarafından hazırlanan, Britanya oryantalist resminin en tanınmış örneklerini içeren ‘Doğu’nun Cazibesi’, Pera Müzesi’nde açıldı. Sergide Pera koleksiyonundan işler de var.
Korda’nın Objektifinden Che: Bir Portrenin Devrimle Başlayıp İkonla Biten ÖyküsüKorda’nın Objektifinden Che: Bir Portrenin Devrimle Başlayıp İkonla Biten Öyküsü9 Ekim 2008 - 4 Ocak 2009 santralistanbul - Eyüp / İstanbul
Kübalı fotoğrafçı Alberto Korda’nın (1928-2001) ilginç bir öyküsü var: Kapı kapı dolaşıp daktilo satarken bir fotoğrafçıyla tanışması hayatını değiştirmiş. Satış elemanlığını bırakmış, fotoğrafa yönelmiş. 1950’li yıllar boyunca moda fotoğrafçılığı yapmış. 1959’da Küba’da yılın haber fotoğrafçısı seçilmiş. Sonraki on yıl içinde Castro’nun özel fotoğrafçısı olmuş.
HaliçHaliç23 Ekim 2008 - 31 Aralık 2008 Rezan Has Müzesi - Cibali / İstanbul
Kadir Has Üniversitesi ve bir müze eseri olan sergi mekânıyla Haliç bölgesinde özel bir konuma sahip olan Rezan Has Müzesi sezonu Türk resim sanatının önemli ustalarının ‘Haliç’ temalı çalışmalarının yer aldığı sergiyle açıyor.
İsim-Şehirİsim-Şehir1 Kasım 2008 - 15 Aralık 2008 Bülent Ecevit Kültür Merkezi - Kartal / İstanbul
‘İsim-Şehir’ sergisi, görsel sanatın, kent kültürüne ve gündelik yaşama dokunduğu noktaları hissettirecek yapıtlardan oluşuyor. Sergiyle eşzamanlı olarak Videoist tarafından oluşturulan ‘Videoist 2010’ video sanat seçkisi de izleyecilere sunulacak.
To Have / Sahip OlmakTo Have / Sahip Olmak4 Kasım 2008 - 13 Aralık 2008 Mac Art Gallery - Nişantaşı / İstanbul
Horasan’ın daha önceki dönem çalışmalarından çok da bağımsız olmayan ve aslında önceki süreçlerinin uzantısı niteliği taşıyan sergi, aslında sanatçının kaygılarının ya da ifade etmek istediklerinin de birbirinden uzaklaşmadan devamı niteliğini taşıyor.
Sanat
Sergi Takvimi Arşivi
Sergi takvimine ulaşmak istediğiniz ayı listeden seçiniz.