Sanat

Sergi Takvimi

Hayatın İçinden PortrelerHayatın İçinden PortrelerKonularını yakın çevresindeki insan portrelerinden ve gündelik hayattan seçtiği imgelerle oluşturan Nil Köken, ilk kişisel sergisini “Hayatın İçinden Portreler” adıyla gerçekleştiriyor.
Metin Erkan Kafkas Resim SergisiMetin Erkan Kafkas Resim Sergisi15 Nisan 2008 - 12 Mayıs 2008 İSO Odakule Sanat Galerisi - Galatasaray / İstanbul
Sanatçı geleneğin içinden günümüze taşınan değerleri, günümüz sanat ortamı içerisinde farklı bir bakış açısıyla yeniden görselliğe taşımayı amaçlıyor.
SoyutSoyut21 Nisan 2008 - 17 Mayıs 2008 Kare Sanat Galerisi - Nişantaşı / İstanbul
Türk resminin ustaları Özdemir Altan, Zeki Arslan, Adem Genç, Ömer Uluç’un koleksiyondan seçilmiş soyut yorumları ile Hakan Uzuner ve Tuba İnal’ın soyut esintiler taşıyan heykelleri bu sergide bir araya geliyor.
Mor Çakır Dikenleri... Balık Ağları... Ağaçlar...Mor Çakır Dikenleri... Balık Ağları... Ağaçlar...22 Nisan 2008 - 25 Mayıs 2008 Atlas Sanat Galerisi - Çankaya / Ankara
Nazan Sönmez''in bu sergisi için yeni oluşturduğu çalışmaları Anadolu manzaralarının bir uzantısı. Kentsel yaşam baskısının sıkıştırdığı bireyin doğada özgürlüğünü bulması ve sosyalleşme telaşının doğada dinginliğe dönüşmesi resminin içeriğini oluşturuyor.
Başka IşıklarBaşka Işıklar28 Nisan 2008 - 7 Mayıs 2008 Moda Deniz Kulübü Sanat Galerisi - Kadıköy / İstanbul
Ressam, müzisyen, mimar… Asıl sanat dallarının yanında fotoğrafa da gönül verdiler. Ve vizörden gördükleri “Başka Işıklar”ı ilk kez izleyicilerle paylaşıyorlar.
TersanelerTersaneler1 Mayıs 2008 - 8 Mayıs 2008 Deniz Ticaret Odası - Salıpazarı / İstanbul
10 seneyi aşkın bir süredir resim çalışmalarını sürdüren olan Lerzan Çiftçigüzeli “Tersaneler” konulu ilk kişisel resim sergisini açıyor.
Vahit Tuna''dan EgzersizVahit Tuna''dan Egzersiz1 Mayıs 2008 - 25 Mayıs 2008 Hafriyat Karaköy / İstanbul
Çalışmalarını grafik, fotoğraf, video gibi farklı malzemeler üzerinden gerçekleştiren sanatçı bunlara son dönemde ses düzenlemelerini de ekliyor. 2003 yılında Stuttgart şehrinde açtığı kişisel sergisinden bu yana Tuna ilk defa İstanbul’da bir kişisel sergiye hazırlanıyor.
İç-selİç-sel1 Mayıs 2008 - 7 Haziran 2008 Akbank Sanat - Beyoğlu / İstanbul
Zeren Göktan, "İç-sel" adlı sergisi ile insanın içinde yaşadığı zaman dilimini ve "an"ları algılamaya yönelik görsel, duyumsal ve mekansal bir kurgu yaratıyor.
Kolaj - DekolajKolaj - Dekolaj3 Mayıs 2008 - 13 Temmuz 2008 Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi - Beyoğlu / İstanbul
İnsanlık tarihinin en erken dönemlerine uzanan duvar resmi geleneğinin çağdaş bir yorumu niteliğindeki yapıtlardan oluşan ve Philippe Piguet küratörlüğünde hazırlanan sergi, bu iki sanatçının olduğu kadar Kolaj ve Dekolaj’ın da karşılıklı buluşmasına sahne oluyor.
Sanata Zaman Ayırın!Sanata Zaman Ayırın!6 Mayıs 2008 - 11 Mayıs 2008 Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi - Şişli / İstanbul
Geçtiğimiz yıl İstanbul’un tarihi mekanı Feshane’de çağdaş sanatı sanatseverlerle buluşturan Art Bosphorus Çağdaş Sanat Fuarı’nda bu yıl, yerli ve yabancı 31 galeride 70 sanatçının 1000’e yakın eseri yer alacak.
Nadia Arditti Heykel SergisiNadia Arditti Heykel Sergisi6 Mayıs 2008 - 7 Haziran 2008 Terakki Vakfı Sanat Galerisi - Levent / İstanbul
Heykelde bireyselden evrensele doğru bir yolculuk izlediğini söyleyen Nadia Arditti, “Kişisel olarak söylemek istediğimi söyledim. Şimdi heykellerim yavaş yavaş dünya sorunlarından da etkileniyor” dedi.
Sınırlar Yörüngeler 3Sınırlar Yörüngeler 36 Mayıs 2008 - 13 Haziran 2008 Siemens Sanat - Fındıklı / İstanbul
Siemens Sanat’ın Türkiye’de güncel sanatın genç yeteneklerini keşfetmek amacıyla geçtiğimiz yıl başlattığı ve bu yıl ikincisini düzenlediği "Sınırlar Yörüngeler" yarışması sonuçlandı.
Fahri Sümer Resim SergisiFahri Sümer Resim Sergisi7 Mayıs 2008 - 24 Mayıs 2008 Derinlikler Sanat Merkezi - Teşvikiye /İstanbul
Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Başkanı olan Sümer, çizgiyi ön planda tutan bir oluşum içinde, insanla yaşadığı çevre arasındaki uyumu soyutlayıcı bir eğilimde yansıtıyor.
StonerollersStonerollers7 Mayıs 2008 - 31 Mayıs 2008 Pg Art Gallery - Bebek / İstanbul
Hollanda''dan Jerome Symons, Türkiye''den Kemal Tufan ve Çek Cumhuriyeti''nden Martin Zet, ilk kez 1996 yılında Ma’alot / Tarshiha’daki (İsrail) heykel sempozyumunda karşılaşan ve birlikte heykel yontan üç sanatçı. Farklı coğrafyaların kültürlerinden beslenen sanatçılar, farklı disiplinlerde ürettikleri işleriyle İstanbul’da ilk kez bir araya geliyorlar.
Eser Afacan''ın Türkiye’deki İlk SergisiEser Afacan''ın Türkiye’deki İlk Sergisi13 Mayıs 2008 - 26 Mayıs 2008 Erenus Sanat Galerisi - Kadıköy / İstanbul
Teknik ve tematik özellikleri açısından uluslararası sanat arenasında “Modern Simyacı” olarak bilinen ve 38 yıldır yurtdışında yaşayan Eser Afacan, Türkiye’deki ilk kişisel sergisini İstanbul’da açtı.
FantazyalarFantazyalar13 Mayıs 2008 - 31 Mayıs 2008 İş Sanat Galerisi - Konak / İzmir
Sanatçı, son sergisinde soyut - fantastik ağırlıklı yaklaşık 30’ a yakın eserini sergiliyor.
Yarım ElmaYarım Elma15 Mayıs 2008 - 14 Haziran 2008 Gallery Apel - Galatasaray / İstanbul
Sanat bu kadar yalın olabilir mi? Sanat bize düşündüğümüzden daha mı yakın? Şakir Gökçebağ''ın Galeri Apel de görücüye çıkan son çalışmaları bu sorulara yanıt arıyor.
Sıcak EnjeksiyonSıcak Enjeksiyon15 Mayıs 2008 - 14 Haziran 2008 x-ist - Nişantaşı / İstanbul
Şevket Sönmez’in Sıcak Enjeksiyon’da yer verdiği yapıtları, gelişim ilhanımını hücre teknolojisinden alan endüstriyel üretimin tıpla birlikte, gerek "doğal" gerek "tasarlanmış" olanın kavramsal zıtlıklarıyla bilenen "insan doğasını devşirme" sürecinde yok sayılsalar da onun kaçınılmaz figürleri olmuş tesadüfleri, artıkları, fazlalıkları ve eksikleri konu alıyor.
Aşağı YukarıAşağı Yukarı16 Mayıs 2008 - 15 Temmuz 2008 Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi - Beyoğlu / İstanbul
Ayşe Erkmen, İstanbul ve Beyoğlu ile arasındaki geçici ilişkiyi ''Aşağı Yukarı'' sergisi ile gözle görünür kılıyor. Erkmen, Yapı Kredi Kültür Merkezi Kazım Taşkent Sanat Galerisi''nin iki katını, izleyicinin algısıyla tersyüz ediyor.
Güzeli ArayışGüzeli Arayış16 Mayıs 2008 - 17 Ağustos 2008 Türk İslam Eserleri Müzesi - Sultanahmet / İstanbul
HSBC Bank A.Ş. ve T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Türk ve İslam Eserleri Müzesi işbirliğiyle "Farklı Kültürlerde Güzeli Arayış" konseptiyle düzenlenen sergi Anadolu topraklarındaki birbirinden değerli tarihi eserleri bir araya getiriyor.
Dört Bir YanaDört Bir Yana17 Mayıs 2008 - 20 Haziran 2008 Gallery Apel - Galatasaray / İstanbul
"Genel olarak sanatla ilişkim kavramsallıktan ve söylemden uzak, tensel ve duyusal bir ilişki. Bu yüzden de işlerim herhangi bir konunun ya da dünyaya vermek istediğim bir mesajın sözcüsü değiller."
Genç İzlenimlerGenç İzlenimler20 Mayıs 2008 - 14 Haziran 2008 Kare Sanat Galerisi - Teşvikiye / İstanbul
Tanınmış ustaların yanı sıra yetenekli genç sanatçılara da bünyesinde yer veren Kare Sanat Galerisi; Gökhan Deniz, Tuncay Topçu, Barış Sarıbaş, Tuncay Takmaz, Yıdız Ersağdıç ve Çiğdem Yapanar’ın eserlerini etkileyici bir sergi için bir araya getiriyor.
Setenay Alpsoy Resim SergisiSetenay Alpsoy Resim Sergisi22 Mayıs 2008 - 12 Haziran 2008 Evin Sanat Galerisi - Bebek / İstanbul
Setenay Alpsoy’un ilgisi, figür resmi geleneğini sürdüren bir atölye eğitiminin ardından, İstanbul’un değişen yüzüne, binalara ve bunların oluşturdukları bütüne yönelmiş.
Yeryüzünün RenkleriYeryüzünün Renkleri23 Mayıs 2008 - 15 Haziran 2008 Agora Alışveriş Merkezi - Balçova / İzmir
1980’li yıllarda fotoğrafa başlayıp yurt içinde ve yurt dışında çeşitli sergilere katılan Mehmet Günyeli, sürdürmekte olduğu “Yeryüzünün Renkleri” projesi için bu kez de kendisine, ışığın, renklerin ve mistisizmin odak noktaları Hindistan ve Kuba’yı konu yaptı.
Hayatımda KabloHayatımda Kablo30 Mayıs 2008 - 6 Haziran 2008 Fındıklı / İstanbul
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri elektrik kablosunu yaptıkları heykellerle hayatın içine sokuyor.
Hasan Mutlu Resim SergisiHasan Mutlu Resim Sergisi30 Mayıs 2008 - 6 Haziran 2008 Galeri Soyut - Çankaya / Ankara
Kırgızistan Milli Sanatlar Akademisi daimi üyesi olan ressam Hasan Mutlu, 30 Mayıs - 12 Haziran 2008 tarihleri arasında Ankara Galeri Soyut''ta sanatseverlerle buluşuyor.
Fırat Engin''in İlk Kişisel Heykel SergisiFırat Engin''in İlk Kişisel Heykel Sergisi30 Mayıs 2008 - 13 Haziran 2008 Anadolu Ajansı Sanat Galerisi - Tandoğan / Ankara
Genç sanatçı Fırat Engin, endüstrileşme, gündelik hayat, yabancılaşma gibi kavramlardan yola çıkarak yaşadığı dünyaya eleştirel gözle bakarken, rutinleşen sosyal yaşantıya bağlı gündelik yaşamın ritmini, heykel dili ile nesnelleştirmeye çalışıyor.
Üçüncü TepeÜçüncü Tepe31 Mayıs 2008 - 15 Haziran 2008 Fotoğrafevi - Beyoğlu / İstanbul
"Üçüncü Tepe" sergisi ve eşlik ettiği kitap; belgesel fotoğrafçı Haluk Çobanoğlu''nun önerisi ve editörlüğünde, farklı meslek gruplarından gelen fotoğrafçılar olan Yeşim Tetik, Bülent Özşeker ve Edmon Sefer''in bu değişimi izleyen görsel tanıklıklarını paylaşma isteğinden doğdu.
Sessiz Direniş - Rus Fotoğrafında ResimsellikSessiz Direniş - Rus Fotoğrafında Resimsellik13 Şubat 2008 - 25 Mayıs 2008 İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi - Karaköy / İstanbul
Moskova Fotoğraf Evi Müzesi (Moscow House of Photography Museum) koleksiyonundan yapılan bir seçkiyle oluşturulan sergide, aralarında Alexander Rodchenko, Sergei Lobovikov, Alexander Grinberg, Yuri Yeremin ve Aleksei Mazurin’in de bulunduğu ünlü 18 Rus fotoğrafçının, 1898’lerden 1940’lara uzanan bir zaman dilimi içindeki üretimlerinden toplam 194 adet orijinal baskı (vintage print) yer alacak.
Louvre Müzesinin İslam Eserleri KoleksiyonuLouvre Müzesinin İslam Eserleri Koleksiyonu19 Şubat 2008 - 25 Mayıs 2008 Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi - Emirgan / İstanbul
Louvre Müzesinin İslam eserleri koleksiyonundan Osmanlı, İran-Safevi ve Hint-Baburi sanatının örneklerini içeren 250’ye yakın eserin yer alacağı sergi, Paris Uygulamalı El Sanatları Müzesinin iş birliğiyle gerçekleştirilecek.
RetrospektifRetrospektif7 Mart 2008 - 12 Mayıs 2008 Galeri Elipsis - Çukurcuma / İstanbul
İki kez World Press Photo ödülü almış ve aynı zamanda ünlü fotoğraf ajansı, ajans Vu üyesi olan İsabel Munoz; birçok dans çeşidini Türkiye dahil birçok ülkedeki kültürel imgeleri fotoğrafladı.
Meryem / Maria Fotoğraf Sergisi20 Mart 2008 - 4 Mayıs 2008 Kazım Taşkent Sanat Galerisi - Beyoğlu / İstanbul
Pınar Yolaçan, bir yıl içinde ürettiği 22 büyük boy fotoğrafta, 27 ile 90 yaşları arasında Afrika kökenli Brezilyalı kadınların plasenta ve ciğer gibi malzemelerden yapılmış kıyafetler giydiği portreleri sanatseverlerle paylaşıyor.
İşlevİşlev3 Nisan 2008 - 3 Mayıs 2008 C.A.M Galeri - Nişantaşı / İstanbul
Çalışmalarının temelini, görsel olarak devasa zıtlıklar üzerinde kurgulayan Burcu Perçi''in bu sergisinde, işlevini yitirmiş yangın söndürme konteynerleri, paslanmış demir plakalar, ayakta durmaya çalışan bir vinç ve hepsinin arkasında duran karlı dağlar dikkat çekiyor.
Resul Aytemür Resim SergisiResul Aytemür Resim Sergisi4 Nisan 2008 - 4 Mayıs 2008 Akademililer Sanat Merkezi - Beyoğlu / İstanbul
Resul Aytemür''ün son dönem gözlemlerinin tuval üzerinde yankı bulduğu balıkçı, peyzaj, kargaşa ve yürüyüş kompozisyonları bu sergide yer alıyor. Her zaman ki gibi figürlerden bakışları ele geçiren kalın boyanın şiddeti ve yoğun renkçi üslubu ile üzerine düşen sanatsal sorumluluğunu sergiliyor.
Cansen Ercan Resim SergisiCansen Ercan Resim Sergisi4 Nisan 2008 - 25 Mayıs 2008 Garage of Art - Etiler / İstanbul
"Tercihim, izleyiciyle resmin kendi elemanları ve plastik değerler üzerinden ilişki kurulmasından yanadır."
Ara Güler Ara Güler "İstanbullu"7 Nisan 2008 - 7 Mayıs 2008 Mac Art Gallery - Nişantaşı / İstanbul
Güler’in insanın önemli unsur olduğu fotoğraflarında "habersiz"ce çekilen hayatın doğal yansımaları yer alıyor. Kumkapı balıkçıları, Beyoğlu, Kandilli’den Boğaziçi vapuru, Galata Rıhtımı, Sirkeci, Tarlabaşı, Beyoğlu Balık Pazarı... Anadolu...
StandardsStandards10 Nisan 2008 - 4 Mayıs 2008 Pg Art Gallery - Bebek / İstanbul
Günlük yaşamın sıradan detaylarını bağrına basan fotoğraf, hatıra ile sanat arasında gelip giden bu görsel alanda kendi alt dilini oluşturur.
Mutlak KrallıkMutlak Krallık10 Nisan 2008 - 10 Mayıs 2008 Yama, Hotel Marmara Pera - Tepebaşı / İstanbul
Büyük Londra Oteli Teras''ındaki yama ekranından, gün batımından gün ağarana kadar Emre Hüner''in Mutlak Krallık''ından görüntüler yansıyor.
Ölmek ZorÖlmek Zor11 Nisan 2008 - 3 Mayıs 2008 Galeri Nev - Maçka / İstanbul
Selda Asal''ın beş parçalık "Restore Hope / Umudun Kurtarılması" dizisini sona erdiren sekiz dakika, onbir saniyelik video anlatısı "Hard to Die / Ölmek Zor" adını taşıyor.
Aldous Eveleigh SergisiAldous Eveleigh Sergisi11 Nisan 2008 - 10 Mayıs 2008 Artane Sanat Galerisi - Cihangir / İstanbul
Sanatçının üzerinde yoğunlaştığı temaları, formları ve dili açığa vuran bir çalışma olarak tanımlanabilecek bu sergi, üç seneyi kapsayan ve bir senesi geride kalan bu çalışmanın ara durağı olarak kabul edilebilir.
Karismus VIKarismus VI17 Nisan 2008 - 8 Mayıs 2008 Atatürk Kültür Merkezi (AKM) - Taksim / İstanbul
Karismus insanın sanat aracı ile estetik olarak kendini yeniden biçimlendirmesi ve kendini yetiştirme ölçüsüdür. Yani sanatsal yaşamı boyunca öğrendiklerini kendi bilgi süzgecinden geçirerek estetik bir yapı olarak ortaya koymasıdır: sanatçı yaşamı boyunca öğrendikleri ile kendini diyalektik olarak şekillendirir.
Ya Sonra?Ya Sonra?17 Nisan 2008 - 10 Mayıs 2008 Galeri x-ist - Nişantaşı / İstanbul
Ayça Tüylüoğlu sade pentür anlayışıyla oluşturduğu yapıtları, ötekinin acısının çeperinde durmayı reddeden bir içeriğe sahiptir. Çağın ‘insanlık’ı ele geçiren ruhu kuruluğu, Tüylüoğlu’nun yapıtlarında yerini özün temizlenmesi gerekliliğine dair bir öneriye bırakmıştır.
Thomas Bayrle: Duvarkağıtları, Otoyollar vs. Üzerine Bir EnstalasyonThomas Bayrle: Duvarkağıtları, Otoyollar vs. Üzerine Bir Enstalasyon22 Nisan 2008 - 31 Mayıs 2008 Dirimart Sanat Galerisi - Nişantaşı / İstanbul
Duvar kağıtlarından yağlıboyalara ve serigrafi baskılara kadar Bayrle''ın çalışmalarının temel ilkesi, bir bıyık, uçak ya da fincan gibi tek bir grafik öğenin büyük bir görüntü veya figür oluşturmak üzere bir araya gelmesi sonucunda ortaya anonim bir sanal ürün çıkması.
Deniz + KuşlarDeniz + Kuşlar24 Nisan 2008 - 8 Mayıs 2008 Milli Reasürans Sanat Galerisi - Teşvikiye / İstanbul
Deniz Toraman, “Deniz + Kuşlar” temalı seramik sergisinde bu kez ikibinin üzerinde kuşun yer aldığı bir duvar enstalasyonu ile sanatseverlerle buluşuyor.
Görme Engelli Ressam Eşref Armağan Resim Sergisi28 Nisan 2008 - 21 Mayıs 2008 Krea Dizayn Dekorasyon Merkezi Sergi Salonu - Şişli / İstanbul
Krea Dizayn Dekorasyon Merkezi, Türkiye’nin tüm illerinde engellilere özel bakımevleri ve huzurevleri açılması amacıyla hayata geçirilen “Koza Bakımevleri” projesine destek vermek amacıyla görme engelli ressam Eşref Armağan’ın resimlerinden olusan bir sergi düzenliyor.
Vedat Örs Resim SergisiVedat Örs Resim Sergisi2 Mayıs 2008 - 15 Mayıs 2008 Galeri Soyut - Çankaya / Ankara
Görsel-düşünsel birlikteliğini görselliği önemseyerek sürdüren boyutuyla Vedat Örs resmi; aynı zamanda "anlam"ı dışlamayan bir kendine özgü boyuta da sahip olarak ilerliyor.
"Modern Kentin Kaosu” Ulusal Fotoğraf Yarışması Sergisi3 Mayıs 2008 - 14 Mayıs 2008 Roxy Etkinlik Platformu - Beyoğlu / İstanbul
İlk kez düzenlenen ve Siyah-Beyaz / Renkli Baskı dalında yapılan yarışmada birincilik ödülünü Istanbul''dan Ali Ihtiyar, ikincilik ödülünü İbrahim Ayşıl ve üçüncülük ödülünü de Ersin Kısacık almıştı. 156 katılımcının 496 adet fotoğrafla katıldığı yarışmada 25 fotoğraf da sergilemeye değer görüldü.
Joan Miro İstanbul''daJoan Miro İstanbul''da3 Mayıs 2008 - 31 Ağustos 2008 Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi - Beyoğlu / İstanbul
Fransa’nın çağdaş sanat alanındaki ilk özel vakfı olan Maeght Vakfı’nın iş birliğiyle düzenlenecek ve seçme yapıtlardan oluşacak sergide, Miro’nun “İstanbul’da Defile” adlı tablosu da yer alacak.
Two For The RoadTwo For The Road6 Mayıs 2008 - 26 Mayıs 2008 G-Art Sanat Galerisi - Maçka / İstanbul
Beyin teri dökerek o insancıl estetiğe ulaşan, duru ve damıtılmış eserler üreten iki sanatçı bu sergi ile aynı sergi salonunu paylaşmakla kalmayıp aynı yaratıyı da paylaşıyorlar. Two For The Road‘un arkasında yaşamın insan için hazırladığı süprizler ve mücadeleler gizli.
Zorro’nun DönüşüZorro’nun Dönüşü15 Mayıs 2008 - 30 Haziran 2008 Artane Sanat Galerisi - Cihangir / İstanbul
Kitaplarda ve filmlerde sanal bir karakter olarak görülen Zorro, Noel Morera’nın resimlerinde de kılıcı, çizmeleri, geniş kenarlı şapkası, maskesi, kırbacı, belirgin siyah kostümü, cesareti ve baştan çıkarma yeteneği ile kendini gösteriyor.
Gavur Mahallesi - Kalanlar / Gelenler17 Mayıs 2008 - 14 Haziran 2008 Karşı Sanat Çalışmaları Galerisi - Beyoğlu / İstanbul
Sergi, Müjdan Arpat’ın son beş yıldır Diyarbakır’ın Gavur Mahallesi’ni (Hançepek Mahallesi) karış karış gezerek çektiği fotoğraflardan oluşuyor.
Sanat
Sergi Takvimi Arşivi
Sergi takvimine ulaşmak istediğiniz ayı listeden seçiniz.