15 Dakika

2008 Yılı 15 Dakikaları

Toplam 40 söyleşi 2 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. söyleşiden 20. söyleşiye kadar olanlar gösterilmektedir.
Tuğba KökerTuğba KökerAralık 2008
Açıkçası İstanbul'da yaşamaktan memnunum. Zaten daha önce Ankara'da yaşıyordum. Buraya geldiğim ilk zamanlar Ankara'nın sakinliğini özlemiyor değildim ama şimdi Ankara'ya gittiğimde oranın ne kadar siyah beyaz bir kent olduğunu düşüyorum.
Hande ÇakanHande ÇakanAralık 2008
Bulunduğum semt öğrencilerin çoğunluklu olarak yaşadığı bir yer olmasına rağmen yine de yeteri kadar vakit geçirilebilecek yer yok. Bunları arttırmak isterdim. Çıkıp yürüyüş yapılabilecek yeşil alanların artırılmasını isterdim.
Hatice MerdinHatice MerdinKasım 2008
Bazı arkadaşlarım çok gülüyor ama sabahları 4 araç değiştiriyorum. Otobüs, vapur, füniküler ve en son metro kullanıyorum. Süre açısından daha kazançlı oluyorum ve sabah trafiğini çekmemiş oluyorum.
Erhan KişiErhan KişiKasım 2008
Galata'daki Doğan Apartmanı, İstanbul'da en sevdiğim binadır. Zincirlikuyu'daki Karayolları Binası ve Dolmabahçe'deki Ritz Carlton Oteli sevmediğim binalara örnek olabilir.
Hüseyin A. ŞuşutHüseyin A. ŞuşutEkim 2008
Şehircilik çerçevesinde, trafik ve toplu taşıma sisteminin (özellikle mavi minibüslerin kaldırılması, metro ağının etkin bir şekilde inşası) iyileştirilmesi, tüm üretim yapan tesislerin şehir dışına taşınması, sokak ve mahalle etkinliklerinin arttırılması çeşitlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Ayşegül ErdenAyşegül ErdenEkim 2008
Tarihi ve yaşanmışlığı belgeleyen binaları çok seviyorum ya da beni daha çok etkiliyor diyelim. Bunun yanında modern mimariye uygun yapıları da beğeniyorum.
Ahmet KömürAhmet KömürEkim 2008
İstanbul için her zaman herkese söylediğim tek bir şey var, o da bu şehrin yıkılıp tekrar inşa edilmesi gerektiği... Yerleşim alanlarını şehir merkezinden, tarihi bölgelerden uzaklaştırmak, tarihi yapıların etrafını boşaltıp yeşil alanlar açmak lazım...
Mehmet Emin BacaMehmet Emin BacaEylül 2008
Yeşil alanların ve spor alanlarının arttırılmasını, büyük alışveriş merkezlerinin trafiği etkilemeyecek şekilde başka bölgelere kaydırılmasını isterdim.
Aysun AfşinAysun AfşinEylül 2008
Tüm binaların deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmesini ve gecekondulaşmanın en aza indirgenmesini isterdim.
Recep ŞimşekRecep ŞimşekEylül 2008
Enerji tasarrufu ve küresel ısınma sebebiyle sokak aydınlatmasında kullanılan ampullerin tasarruflu ampullerle değiştirilmesi ve aydınlatmanın ışığa duyarlı sensörlerle çalıştırılması gerekir!
Zülbiye ve İbrahim UçkunZülbiye ve İbrahim UçkunAğustos 2008
Bursa'da çok şey değişti. Belediye reislerimiz oldukça çalışkan. Yollar genişletildi, kavşaklar yapıldı, trafik rahatlatıldı. Şimdi de eski eserler tamir ediliyor. Mesela çok eski bir hamam olan Ördekli Hamamı'nı hamam olarak değil de kültür merkezi olarak tanzim ettiler, çok güzel oldu.
Seda YurtSeda YurtAğustos 2008
Ofisimizin tasarımı, işletme sahibinin isteklerine göre belirlendi ve bir mobilya üreticisi tarafından yapıldı.
Metin GüçerMetin GüçerAğustos 2008
Hiç mimar tanımıyorum. Ama dizilerden tanıdıklarım var: Mesela Binbir Gece'den Şehrazat...
Pelin ÖztürkPelin ÖztürkAğustos 2008
Düzgün kaldırımlar yapmak, otoparklar yaratmak, yoğun yerlere araç ile girişin yüksek ücretli olmasını sağlamak isterdim ki girilmesin. Çirkin yapılara engel olmak için asgari zorunluluklar getirmek de ikinci aklıma gelen fikir oluyor.
Aslı SağalAslı SağalTemmuz 2008
Son dönemde sayıları hızla artan alışveriş merkezleri yerine alışveriş sokakları olsun isterdim. Geniş bir alana yayılacak birkaç katlı dükkanlar, sinema salonları ve restoranlar zamanı keyifli geçirmek açısından güzel olabilirdi. Yoksa bu şehirde hayat genel olarak kapalı alanlarda ve hareketsiz geçiyor.
Kayhan ÇavuşoğluKayhan ÇavuşoğluTemmuz 2008
Bursa tarihi bir kent olmasına rağmen maalesef plansız kentleşme bu yapıyı tamamen görünmez hale getiriyor. Tarihi hanların, hamamların, surların etrafındaki yapılaşmayı ortadan kaldırıp restorasyon yapılmasını isterdim.
Canan CürgenCanan CürgenTemmuz 2008
Aslında toplum olarak biz, işi uzmanına yaptırmaktan ya da uzman görüşüne danışmaktan uzak bir kültürde yaşıyoruz. Tasarımın bir uzmanlık, bir iş ve değer olarak sadece belli bir kesim için anlamlı olduğunu söyleyebilirim.
Murat AkçayMurat AkçayTemmuz 2008
Öncelikle betonlaşmayı kaldırırdım. Daha sonra sokaklardaki kaldırımları değiştirip, yerine insanların daha rahat yürüyebileceği geniş kaldırımlar yapmak isterdim.
Evrim Akkaya AcısuEvrim Akkaya AcısuHaziran 2008
Çarpık yapılaşmanın önüne geçilerek görüntü çirkinliğinin, ulaşım ve altyapı çalışmaları yapılarak da trafik sorununun ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.
Bahar PançoBahar PançoHaziran 2008
Yeşil alanların çok daha fazla olmasını, ayrıca yapıların bu kadar dağınık ve şekilsiz olmamasını isterdim.
Toplam 40 söyleşi 2 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. söyleşiden 20. söyleşiye kadar olanlar gösterilmektedir.